۱۰ راهکار کاربردی در انتخاب آمپر باتری پراید

10 راهکار کاربردی در انتخاب آمپر باتری پراید-رایا مارکت

آشنایی با آمپر باتری پراید و عوامل مختلف تاثیر گذار بر روی باتری بهترین روش برای داشتن خریدی مطلوب و کار آمد برای باتری خودروی شماست. باتری قلب تپنده ی خودروی شماست که با انتخاب درست میتوانید آرامش و امنیت خود و دیگر سرنشینان را تامین کنید.

تصور کنید در میان شلوغی‌ها و روزمرگی‌ها و کلافیگی های روز‌های اخیرتون دل به دریا میزنید و قصد سفر میکنید ، با تمام ذوق و انگیزه  وسایل جمع میکنید و بعد از تعیین ساعت مقرر و چکاب ماشین پراید برای آرام شدن خیالتون از سلامت ماشین راهی سفر میشید، توی راه احساس گرما میکنی و اقدام به استفاده از کولر که با ناتوانی ماشینتون روبه رو میشوید وترجیح به تحمل گرما می‌دهید.

ضبطی برای ماشین خود تهیه کردید که در مواقع دلخواه از اون بهترین استفاده رو به عمل بیارید اما متاسفانه ضبط به درستی  کار نمیکنه و شمامجبور به خاموش کردن آن میشوید.

بعد از گذشتن نیمی از مسیر ماشین شما خاموش میشه و بعداز کلی معطلی برای رسیدن امداد خودرو  کارشناس خودرو برای شما بعد از گرفتن هزینه گزاف در موقعیت سفر خاطر نشان میکند که آمپر باتری پراید شما مناسب نسیت و باتری باید تعویض بشه.

این در حالی است که می توانستید با دانستن چند نکته‌ی ساده در انتخاب آمپر باتری پراید خود سفری لذت بخش با تمام امکانات را برای و سرنشینان خود فراهم آورید.

ماشین پراید

باتری پراید محصولی است که تولید آن در کره‌ی جنوبی آغاز شده است.

تولید این خودرو از سال ۷۲ در ایران توسط شرکت سایپا آغاز شده است، که در کره جنوبی در مدل‌های  DM و FS  و همچنین مدل سدان که به آن بتا نیزگفته میشد تولید شده است.

پراید نخست توسط کمپانی فورد و سپس توسط کمپانی کیا ساخته شد.

البته نام خودروی تولیدی پراید نبوده و تفاوت‌های زیادی باهم دارند.

پراید داخل جمهوری اسلامی ایران برای بیش از ۲۰سال آن هم در مدل‌های مختلف تولید شده.

پراید بعد از پیکان قدیمی‌ترین  خودروی  بازار ایران محسوب میشود که در حال حاضر تولید آن متوقف شده است.

۱-مشخصات باتری فابریک پراید

ولتاژ 12 ولت
آمپراژ50 آمپر
ابعاد محل جایگیری باتری 23×18×23 سانتی متر
نوع باتری باتری اسیدی(تر) و باتری اتمی (خشک)

۲-آمپر باتری پراید

باتری که به صورت فابریک در ماشین پراید استفاده شده باتری ۵۰ آمپر اسیدی (تر) بوده است .

اما ما توصیه میکنیم برای استارت عالی ، برق دهی مطلوب تر ، امنیت سرنشینان و  طولای کردن عمر پرایدقطعات خودروی از باتری اتمی (خشک) ۶۰ آمپر استفاده نمایید.

۳-آمپر مناسب باتری پراید را چگونه انتخاب کنیم؟

اگر به دنبال انتخابی خوب برای خرید باتری پراید هستید، در مرحله‌ی اول باید آمپر باتری پراید مورد نیاز را بیابید. آمپر باتری پراید مناسب با در نظر گرفتن مدل‌های مختلفی که در ایران وجود دارد صورت میگیرد ، که از ۵۰ آمپر تا ۶۲  آمپر ساعت مورد‌های پیشنهاد‌ی هستند که در مدل‌های (پراید ۱۱۱-پراید ۱۳۱-پراید ۱۳۲-تیبا-کوییک و……)  عموما استفاده میشود.

در مرحله‌ی بعد باید این مورد را که سیستم صوتی حرفه‌ای ، چراغ‌های زنون ، تردد در محل‌های پرترافیک ویا مناطق گرمسیر مثل یزد و اهواز و…. را در نظر بگیرید.

خاطر نشان میکنیم دینام اولیه‌ی پراید توانایی شارژ باتری ۶۰ آمپر ساعت را دارد، اگر باتری با آمپری بالاتر نصب نمایید به دلیل عدم توان شارژمناسب وعدم تکمیل شارژ باتری ویا نوسان توان باتری ، باعث تحلیل زود هنگام باطری خودروی شما و اختلال سیستم برق دهی آن میشوید.  که اگر شما مایل به  تقویت دینام پراید خود را دارید به یک متخصص برق خودروی پراید مراجعه نمایید تا دینام ۶۵ پراید را به دینام ۹۵ ارتقا دهد.

۴ چرا باتری اتمی ؟

 • ساختار باتری اتمی

باتری اتمی یا باتری‌های هسته ‌ای و یا باتری تریتیوم ،  یک تولید کننده جریان الکتریکی  می‌باشد که انرژی تولید شده از مواد رادیو اکتیو را به انرژی الکتریکی تبدیل میکند.

باتری‌های اتمی با داشتن عمری طولانی وتراکم انرژی بالا  یک منبع مناسب انرژی برای تجهیزاتی با مصارف طولانی مدت به حساب می‌آید. مانند: انواع خودرو و مواردی قوی‌تر چون فضاپیماها استفاده میشود.

راه‌های تبدیل انرژی در باتری‌های اتمی به دوشکل حرارتی و غیر حرارتی صورت میگیرد.

حرارتی: خروجی از تفاوت دمایی ایجاد شده  که شامل قسمت‌های ترموا الکتریک وترمیونیک است.

غیر حرارتی:از استخراج انرژی هسته برای چرخش الکترون جهت تولید انرژی استفاده میشود.

 • عمر باتری های اتمی

باتری‌های اتمی به دلیل استفاده از مواد رادیواکتیو در تولید انرژی الکتریکی طول عمر بیشتری نسبت به باتری‌های معمولی دارند که به طور میانگین طول عمرآن  بین ۵تا ۱۰ سال از لحاظ ساختاری تولید شده اند.

که باید در نظر داشته باشید که طول عمر باتری ماشین به نوع باتری ، کیفیت و نحوه مراقبت از آن بستگی دارد و در صورت استفاده مکرر وشارژ و دشارژ شدن زیاد طول عمر باتری کاهش می‌یابد.

 • مزایای باتری اتمی
 1. امکان شارژ دوباره باتری.
 2. در این نوع باتری‌ها آب مقطر استفاده نمی شود.
 3. مقاومت بالا در شارژ زیاد و دشارژ شدن دارد.
 4. دارای نشانگر سلامت که سبز نشان دهنده‌ی سلامت باتری ، قهوه‌ای نشان حالت دشارژ ، سفید نشان خرابی ونیاز به تعمیر باتری  است.
 5. عدم نیاز مستمر در تعمیر و بازدید نسبت به باتری اسیدی را دارد.
 6. دارای قدرت بالا استارت در مقایسه با باتری‌های معمولی
 • اسیدی یا اتمی

تفاوت اصلی باتری‌های اتمی واسیدی در جنس الکترولیت آنهاست که در باتری‌های اسیدی از شش صفحه‌ی  الکترولیت سربی باقطب‌های مثبت و منفی شناور در محلول آب و اسید سولفوریک تولید شده است.

که با واکنش بین صفحات  شناور سربی در  محلول آب و اسید سولفوریک الکترون آزاد می‌شود، به همین سبب باید سطح محلول الکترولیت به طور مستمر چک شود .

باتری‌های اتمی هم دارای الکترولیت هستند  اما جنس آن از کلسیم و سیلور است  به  همین دلیل جنس صفحات این نوع باتری سطح الکترولیت آن کاهش نمی‌یابد و نیاز به چک کردن ندارد.

شما را دعوت میکنم به تماشای یک ویدئو انتخاب آمپر باتری پراید به صورت مختصر مفید.

۵-باتری پراید در زمستان و تابستان

شما باید در هر فصلی از سال مراقب باتری خودروی خود باشید. زیرا باتری خودروی شما در خارج از محدوده‌ی دمایی تعیین شد و ایده آل در معرض خرابی قرار می‌گیرد.

یک اقدام ضروری در زمستان حفظ شارژ باتری خودرو است. زیرا یک باتری ضعیف در دمای صفر درجه ودر اثر سرما روند تدریجی خرابی را آغاز می‌کند در صورتی که اگر باتری خودروی شماشارژ کاملی داشته باشد تا دمای منفی ۶۰ درجه را تحمل می‌کند و از آسیب‌های جدی جلوگیری میشود.

خاطر نشان می‌کنیم که باتری اسیدی خودروی خود را قبل از رسیدن فصل زمستان چک کنید تا  میزان ظرفیت باتری ، سطح مایع الکترولیت واتصالات باتری دچار خوردگی و خرابی نشد باشد.

در  فصل تابستان نیز یکی از بزرگ‌ترین عواملی که باتری خودروی شما را تهدید می‌کند حرارت است، که باعث  تبخیر آب محلول الکترولیت میشود. که پیشنهاد شده قبل از پایین رفتن سطح محلول الکترولیت و خرابی باتری وایجاد مشکلی جدی‌تر به طور مستمر حواستان به سطح مایع الکترولیت باتری خودروی خود باشد.

۶-اهمیت تاریخ تولید و انقضای باتری

بهتر است بدانید که عمر مفید باتری  از زمان قرار گیری الکترولیت باتری بین پلیت‌های آن آغاز میشود.

در باتری‌هایی که مقدار آنتیموان زیاد باشد صفحات باتری بیشتر تحت تاثیر اثر مخرب الکترولیت قرار میگیرند در نتیجه تاریخ تولید این نوع باتری‌ها ارزش زیادی دارد.

اما در باتری‌های داری پلیت‌های سیلور یا کلسیومی این اثر کمتر بوده در نتیجه ارزش تاریخ تولید این نوع باتری‌ها به مراتب کمتر است.

اما به طور کلی تاریخ تولید باتری خودروی شما حائز اهمیت بود و خرید باتری ماشینی که از تاریخ تولید آن یکسال بیشتر گذشته باشد کار بسیار اشتباهی است.

۷-نشانه‌های خرابی باتری پراید

مشخصات فنی باطری پراید اگر باتری پراید شما اتمی باشد، به سختی میتوان نشانه‌ای را قبل از روشن شدن ماشین معرفی کرد. ولی یکی از متداول‌ترین نشانه‌های پایان عمر باتری پراید، اصطلاحا” استارت خوردن سنگین آن میباشد.
البته در صورتی که هر زمان از شبانه روز ماشین شما روشن نشد میتوانید با متخصصان ما تماس بگیرد وضمن مشاوره‌ی رایگان اگر باتری شما دچار مشکل باشد میتوانید در کمترین زمان باتری خود را تعویض و باتری کهنه را به متخصصان ما تحویل دهید.

خاطر نشان میکنیم که به دلیل مشکلات زیست محیطی نباید باتری ماشین خودرا در سطل اشغال‌های عمومی شهری بیاندازیم.

۸-عوامل تاثیر گذار در قیمت باتری پراید

نوع باتری :  باتری اتمی در مقایسه با باتری‌های “تر” عمر طولانی و امنیت بیشتر و در نتیجه هزینه بیشتری هم دارد.

کشور سازنده:  باتری‌های ایرانی در قیاس با باتری‌های کره‌ای ارزن‌تر هستند.

 گارانتی باتری (ضمانت پس از فروش باتری): مدت زمان گارانتی یا وارانتی باتری، در قیمت آن تاثیرگذار خواهد بود.

آمپر باتری پراید:  هرچه آمپر باتری پراید شما بالاتر باشد، قیمت باتری نیز افزایش می‌یابد. 

تحویل داغی باتری : قیمت داغی باتری ماشین شما برحسب آمپر آن محاسبه میشود که در هنگام تعویض، در صورت تحویل داغی باتری، هزینه ی آن از مبلغ نهایی کسر میگردد.

مشخصات فنی باطری پراید

 • CCA)) : آمپر گردان میل لنگ در شرایط سرد یا تست باتری در شرایط سرد

 این مقدار درج شد روی  برچسب باتری مقدار آمپری است که یک باتری در دمای صفر درجه فارنهایت یا منفی ۱۷٫۸ درجه سانتی گراد می‌تواند تولید کند در حالی که بر مقدار ولتاژ که ۷٫۲ است تاثیری نگذارد.

این مقدار توانایی باتری را در شرایط سرد نشان می‌دهد.

 • CA )) : رابطه‌ای که بین CA و CCA به این ترتیب است CA=CCA*1.25

این کمیت توانایی  یک باتری در تولید آمپر در دمای ۳۲ درجه‌ی فارنهایت یا ۲۶٫۷ درجه سانتی گراد را نشان می‌دهد.

 • RC)) : ظرفیت ذخیره باتری است

اهمیت این پارامتر در اثر افزایش پارازیتی  است که در هنگام کلید خاموش ودر مواقع ضروری تولید می‌کند. در تعریف  به معنی مدت زمانی است که یک باتری با شارژ فول در دما ۸۰ درجه فارنهایت یا ۲۶٫۷ درجه سانتی گراد با ۲۵ آمپر دشارژ شود و ولتاژ ان از ۵٫۷ کمتر نشود.که در آن هرچه تعداد صفحات بالاتر باشد یاتری سنگین‌تر است.

عامل‌های تاثیر گذاز بر ظرفیت باتری شامل صفحات باتری ، مساحت صفحه ، الکترولیت ، چگالی ، دما و…….

 • (AH) : آمپر ساعت

حاصلضرب شدت جریان در مدتی زمانی که طول می‌کشد تا یک باتری این شدت جریان را تولید کند.

 • تاریخ تولید باتری

تاریخ تولید باتری شامل ترکیبی از اعداداست که حروف نشان دهنده‌ی ماه تولید ، اعداد سال و روز تولید را نشان می‌دهند.

 • سایز باتری ماشین

طبق تعریف BCI انجمن بین المللی باتری  مشخصاتی در ساخت باتری تعیین شده است با یکسری اعداد مانند۲۶ ، ۲۴ ، ۷۰ و….. نشان داده میشود که براساس تعبیه ترمینال ، پلاریته ترمینال ، ابعاد ظاهری جعبه باتری مشخص شده که به مشخص‌ها و تعریف سایز باتری می‌انجامد.

۹- انواع برند سازنده باطری پراید

باتری اوربیتال وان

شرکت سپاهان باتری با دو دهه تجربه در تولید باتری خودرو و ملزومات مصرفی فعالیت می‌کند. سپاهان باتری تولید کننده برندهای معتبر باتری خودرو از جمله باطری اوربیتال سیلور، باطری اوربیتال وان و باطری سوزوکی می‌باشد. برند اوربیتال وان از محبوب‌ترین و پرفورش‌ترین باتری‌های خودرو در ایران می‌باشد. باتری‌های تولید این برند را اکثرا در خودروهای صفر داخلی به صورت پیش فرض مشاهده می‌کنیم. این باتری از نوع اتمی (سیلد) می‌باشد و محصول شرکت سپاهان باتری است.

باتری صبا

باتری صبا شرکتی از انواع باتری‌های متناسب با هر نوع ماشین و هر آمپری می‌باشد که دارای نشان استاندارداست و  از نخستین شرکت تولید کننده باتری در ایران است که در این میان سال‌هاست باتری های فابریک ومناسب آمپر باتری پراید را تولید می‌کند.

برند‌های شناخت شده شرکت صبا باتری شامل:

 • باتری واریان
 • باتری آرمو

باتری دلکور

باطری دلکور یک باطری کلاس جهانی به شما می‌آید. محبوبیت باطری دلکور  در ایران و همچنین ۵ قاره جهان بسیار بالا و همچنین بصورت روز افزونی در حال افزایش است. کارخانه‌های بزرگ تولید خودرو معتبر جهان اکثرا از این باتری روی محصولات خود استفاده می‌کنند. در ایران هم وقتی صحبت از باطری ماشین سنگین و همچنین باطری خارجی با کیفیت می‌شود باتری دلکور جز اولین پیشنهادات هستند. استفاده از بهترین ورق‌های سربی که به سبک اکسپند متال تولید می‌شوند که  باعث ارتقا کیفی این محصول است.

باتری دلکور

۹-ولت یا آمپر

به طور خلاصه :

 • آمپر برای انداز گیری شدت جریان است در صورتی ولت برای اندازه گیری میزان ولتاژ استفاده میشود.
 • این دو واحد اندازه گیری توسط اهم به یک دیگر مرتبط میشوند واز یک دیگر مستقل نیستند.
 • برای فهمیدن آمپر باتری پراید باید از آمپر سنج استفاده کرد در حالی که با مراجعه به برچسب باتری ولتاژ آن ثبت شده است.
 • ولتاژ‌ها در منابع تغذیه کننده مانند باتری یکسان می‌باشد و دارای آمپر مشخصی هستند  که معمولا گفته میشود باتری‌ها در آمپراژ بالا دوام شان بیشتر و بهتر  است.

امید است  توانسته باشیم هر انچه که احتیاج بوده برای  داشتن یک خرید باتری پراید  مناسب و انتخاب درست  آمپر باتری پراید را داشته اید فراهم آورد باشیم . فروشگاه آنلاین  رایامارکت در تلاش است که هر آنچه نیاز خودروی شماست در طول شبانه روز با کیفیت و قیمتی مناسب به مشتریان خود عرضه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.