بهترین آموزش باتری به باتری ماشین

برترین آموزش باتری به باتری ماشین-رایاملرکت
باتری به باتری ماشین یک کار ساده اما بسیار قابل ارزش است که در مواقع لزوم چنان به داد آدم میرسد و دل رو شاد میکند که نگو!
به طور حتما همه ی ما یا خودمون باتری به باتری ماشین را انجام دادیم یا در اطرافیان نزدیکمان شاهد باتری به باتری ماشین بوده ایم. بنابراین همه ی ما به گونه ای شاهد آن لحظه ی تلخی که  قصد استفاده از ماشین را کرده ایم و با تمام امید به سمت ماشین خود میرویم و سوییچ را وارد میکنید با اطمینان میچرخانیم که در یک لحظا گویی دنیا می ایستد و شما به خودتان میگویید حتما اشتباهی شده و بارهای بار سوییچ را میچرخانید تا اینکه به آن لحظه ی ناامیدی و اطمینان از خرابی باتری ماشین خود میرسید. ولی این ناامیدی با خواندن این مقاله معنایی ندارد! شمادر این مقاله هر آنچه که احتیاج است از باطری به باطری ماشین بدانید با زبانی ساده گفته شده است.

باتری من خراب است یا خوابیده؟

باتری نو یا باتری که شارژ کامل دارد به  مدت دو هفته بو اینکه  توسط دینام شارژ شود، شارژ خود را نگه میدارد.
اما بعد از گذشته ۲ الی ۳ ماه به طور کامل تخلیه میشود. اگراز ماشین خود به مدت ۲ الی ۵ ماه با علم این که باتری ماشین دارای شارژ کامل است استفاده نکرده اید، به طور حتما ماشین شما به خواب رفته و نیاز به باتری به باتری دارد.
هر مقدار که از ماشین خود دیرتر استفاده نمایید و به سراغ باتری آن نروید نمی توانید به سلامت و حفظ شارژ آن امیدی داشته باشید.
هوای بسیار سرد یا گرم تاثیری بر عملکرد باتری نو ندارد، اما باید بدانید که همین تغییرات آب و هوایی می تواند سبب تخلیه شدن باتری ضعیف بشود. به دلیل استفاده‌ی بیشتر باتری در زمستان باتری ماشین بیشتر در معرض خواب ماندگی قرار میگیرد.
یکی دیگر از علت های خواب ماندن باتری ماشین درست عمل نکردن سیستم های سیم کشی شده است که اثر تخریبی این سیستم معیوب به صورت روشن کردن رادیو یا چراغ ها خارج از کنترل است.
برای عیب یابی سیستم سیم کشی هرآنچه که از باتری استفاده میکند را قطع یا خاموش کنید و سپس بررسی نمایید که کدام یک به صورت کنترل نشد شروع به فعالیت میکنند.
باتری ضعیف نیز میتواند به دلیل عدم شارژ رسانی صحیح باعث خواب ماندگی باتری ماشین شود که امکان دارد کوچک ترین مصرف باتری سبب تخلیه ی آن شود.
استارت نخوردن باتری ماشین از عواملی است که هم مربوط به سیستم برق کشی و هم خواب ماندن باتری، اما چگونه و از کجا بفهمیم که دلیل اصلی آن چیست؟
خاموش شدن چراغ های داشبورد، کند شدن موتور و صدا های نامعمول به هنگام استارت زدن نشانه های خوابیدن باتری است.
اکثر ماشین های که در هنگام سکون روشن نمیشوند نشانه از خواب ماندن باتری را دارند و اگر شما در هنگام رانندگی دچار مشکل خاموش شدن باتری خود را داشتید بااحتمال زیاد مشکل از سیم کشی خودروی شماست.

نشانه های خرابی باتری که در آن نیاز به باتری به باتری ندارید

۱٫ سوفات شدن بست های باتری
سولفاته شدن باتری در اثر فعل و انفعالات باتری به وجود می آید و در مقدار کم طبیعی است .
البته سولفات شدن در باتری های سیلدی خیلی کم دیده شد و تا پایان عمر خود هیچ اثری از سولفاته شدن نیست.خاطر نشان میکینم که سولفاته اثر مخرب بر قطعات فلزی من جمله بسته های خود باتری دارد.
۲٫ خروج گاز های اسیدی
سوراخ های موجود در دو طرف باتری سوپاپ های خروج گاز هستند که در صورت عدم حضور آن ها سبب دفرم شدن و یا ترکیدن باتری میشود.
در صورت مشاهده‌ی خروج گاز از باتری خودرو را به سرعت به مکانیک ببرید تا دینام وباتری خودرو تست شود ودرصورت نیاز باتری را تعویض باتری یا تعویض انجام شود.
۳٫ کم شدن ماده الکترولیت
اگر شما به بیش از یک بار تمدید ماده الکترولیت و آب مقطر در ماه نسبت به باتری اسیدی خود روبه رو هستید حتما دینام و باری خودرو را تست کنید.
نشانگر باتری در این مورد میتواند کمک کننده ی بسیار خوبی باشد که با تغییر رنگ به سیاه یا سفید علامت کسر الکترولیت یا بروز اشکال در الکترولیت را خبر می دهد که البته شاید این نشانه ازشکال دینام باشد.
۴٫ طول عمر باتری
عمر مفید باتری بین ۱الی ۲ سال وباتری های خارجی بین ۲الی۳ سال است اگر از نصب باتری شما این مدت زمان گذشته نسبت به تست باتری اقدام نمایید.

آموزش گام به گام باتری به باتری

قبل از شروع باتری به باتر ی کردن ماشین خود ابتدا به باتری خود دقت کنید که ترک خورده یا نشت اسید باتری به بیرون باتر ی صورت نگرفته باشد. در صورت نشت اسید باتری سعی کنید استارت نزنید زیرا امکان آسیب رسیدن به خود ودیگران وجود دارد.
• در حد امکان  برای باتری به باتری کردن خودروی خود از عینک ایمنی و دستکش استفاده کنید.
عینک و دستکش شما را از خطر پاشیدن اسید سولفوریک در زمان اتصال سیم در هنگام باطری به باطری محافظت میکند.
• از سلامت سیم باتری به باتری اطمینان حاصل کنید.
کابل: کابا اتصال باتری باید متراژی بیشتر از ۱٫۵ یا ۲ متر لازم دارد، اما در بعضی از موقعیت ها مانند یخبندان، یکطرفه بودن خیابان و…. امکان شاخ به شاخ کردن ماشین ها را ندارید کابل بلند تر پیشنهاد میشود.قطر کابل مورد نیاز برای باتری به باتری باید مورد توجه باشد هر چقدر قطر یا نمره سیم بیشتر باشد آمپر باتری را تحمل میکند. به طور معمول یک سیم یا کابل نمره ۴ یا ۶ مسی برای ماشین های معمولی مناسب است.
کابل باتری به باتری ماشین-رایامارکت
کابل استاندارد باتری به باتری ماشین
• ماشین با باتری شارژ شده را کنار خودروی که باتری آن مشکل دارد قرار دهید بهترین حالت این است که دو خودرو را رو به روی هم یا کنار هم نزدیک به کاپوت های یک دیگر  به صورت یک خودور خلاف جهت خودروی دیگر یا دو خودرو کنارهم در یک جهت قرار دهید.
• در مرحله یعد ماشینی که شارژ کامل دارد خاموش کنید.
• کاپوت ها باز باشند
• پایانه های مثبت و منفی هر بارتی را در نظر بگیرید که با علامت های مثبت و منفی مشخص شده است.
• یک طرف کابل مثبت است که با رنگ قرمز مشخص شده است به پایانه مثبت باتری مرده وطرف دیگر را پایانه مثبت باتری شارژ شده وصل کنید.
قطب قرمز مثبت برای باتری به باتری-رایا مارکت
کابل قرمز مشخص شده برای باتری به باتری
• ودر طرف دیگر کابل منفی که بارنگ سیاه مشخص شده را به پایانه باتری شارژ شده وصل نمایید.
قطب منفی کابل باتری به باتری-رایا مارکت
کابل سمت منفی به رنگ ومشکی برای باتری به باتری
• انتهای دیگر کابل منفی را به قسمت فلزی ماشین که باتری خراب دارد متصل کنید.
طرز قرار گیری کابل باتری به باتری-رایامارکت
طرز قرار گیری کابل باتری به باتری
• موتور باتری شارژ شده را روشن کنید
• فرصت دهید که ماشین به طور متوسط در ۵ دقیقه روشن باشد و بعد از شارژ کافی ماشینی که به باتری آن به خواب رفته بود، سعی کنید استارت بزنید در این حالت اگر عمل باتری به باتری درست صورت گرفته باشد ماشین به راحتی روشن میشود ولی اگر روشن نشد چند لحظه ی دیگر تامل فرمایید.
• بعد از روشن شدن باتری کابل باتر به باتری را جدا کنی.ابتدا کابل سیاه متصل به بدنه ماشین راجدا کنید سپس کابل سیاه که به قطب منفی وصل شده ودر نهایت کابل های متصل به ماشین با باتری با شارژ کامل را جدا کنید و درآخر کابل های باتری ماشین باتری خواب رفته را جدا کنید.
• اجازه دهید باتری ماشین خواب رفته به مدت ۵ دقیقه روشن بماند و برای کامل شدن شارژ باتری خواب رفته به مدت  ۲۰ دقیقه با آن رانندگی کنید .

دستگاه جامپ استارت

دستگاه استارتر یلاتری به باتری ماشین-رایا مارکت
استارتر باطری ماشین
امروزه دستگاه های اختراع شد که میشود در  مواقع لزوم  دیگر از رو ش سنتی باتری به باتری ماشین با ماشین استفاده نکنیم.
این دستگاه مانند وسایل یدکی خودرو است که شما میتوانید آن را خریداری کنید وبه خاطر جای کم و وزن مناسب در صندوق عقب ماشین خود نگه داری کنید. اسم این دستگا جامپ استارتر است که د ربازار با نام های گوناگونی ارائه میشود.نام های آن شامل: جامپ استارتر ماشین، استارتر ماشین، پاور بانک استارت، باتری کمکی استارت، باتری یدکی استارت، باتری یدکی راه انداز، استارترامدادی است که همگی اشاره به یک دستگاه جامپ استارتر را دارد.
 امکانات جامپ استارت شامل:
• تامین جریان لازم استارت دارای سیستم ۱۲ ولت موتورخودرو سواری، شاسی بلند، وانت رادارد
• تامین چندین بار استارت برای خودروی سنگین  دارای سیستم برقی ۲۴ ولت مانند اتوبوس ها، کامیون و ماشین آلات راه سازی
• تامین شارژ موردنیاز لپ تاپ، پرینتر، مانیتور وتلوزیون
• دارای کمپرسور هوا به همراه سر سوزن های مختلف برای تنظیم باد موتور سیکلت، باد لاستیک، دوچرخه وحتی توپ های ورزشی
و…..
طریقه ی استفاده از جامپ استارتر ماشین
ابتدا مطمئن شوید حداقل سه چراغ شارژ دستگاه به منظور باتری به باتری  روشن باشد سپس به مدت دو ثانیه سوئیچ دستگاه را فشار دهید تا تمام خروجی های آن در حالت بسته قرار بگیرد در مرحله ی بعد خروجی ۱۲ ولتی یا ۲۴ ولتی مورد نیاز خود را انتخاب و وصل نمایید.قطب مثبت را به گیره‌ی قرمز و قطب منفی را به گیره رنگ مشکی متصل نمایید.سویئچ خودرو را به حالت استارت قرار داده و استارت بزنید پس از روشن شدن ماشین گیر ها را از  ماشین جدا کنید.
استارت در خودروهای سنگین ۲۴ ولت با خروجی ۲۵۰ آمپر در هر ۵ ثانیه اعمار میشود و در خودرو های سبک ۱۲ ولتی با حداکثر ۴۸۰ آمپر به میزان ۵ ثانیه صورت میگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.