مزایای تعویض به موقع فیلتر هوا و چگونگی تعویض آن

تعویض فیلتر هوا ا-رایامارکت

مقدمه

تعویض فیلتر هوا -هوایی که ما امروز تنفس می‌کنیم، سرشار از آلاینده‌های مختلف و ذرات گرد و غبار است. این هوا با مقادیر کمی از این آلاینده‌ها، شاید برای ریه انسان ضرر چندانی نداشته باشد اما همین هوا، می‌تواند آسیب‌های جدی به وسایلی مانند موتور خودرو بزند. فیلتر هوا قطعه‌ای است که در ورودی موتور خودرو و یا در داخل محوطه کابین خودرو نصب می‌شود و وظیفه تصفیه هوای ورودی به موتور را بر عهده دارد. در این مقاله در مورد فیلتر هوا و کاربرد آن در خودرو و همچنین لزوم تعویض فیلتر هوا، به موقع آن با شما صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

فیلتر هوا چیست؟

موتورهای درون سوز برای کارکرد، نیاز به مخلوطی از سوخت و هوا دارند. سوخت مورد نیاز این نوع موتورها، از طریق پمپ سوخت و از باک به سمت موتور هدایت می‌شود اما منبعی برای هوا در داخل خودرو وجود ندارد و در نتیجه هوای مورد نیاز موتورهای درون سوز، باید از بیرون تامین شود. این هوا معمولا دارای آلاینده‌هایی مانند فلزات سنگین و گرد و غبار است.

این ذرات نباید به درون فضای داخلی موتور راه پیدا کنند زیرا به راحتی می توانند باعث گرفتگی انژکتور و سوپاپ‌ها شوند. ساده‌ترین و ارزان‌ترین راه برای جلوگیری از ورود این ذرات و آلاینده‌ها به داخل موتور، استفاده از فیلتر هوا و تعویض فیلتر هوا است. این فیلتر از یک صفحه کاغذی تا خورده با روزنه‌های بسیار ریز و یک قاب فلزی یا پلاستیکی تشکیل شده است. محل نصب فیلتر هوا ، بر روی ورودی موتور است. 

نشانه های خرابی فیلتر هوا-رایا مارکت

فیلتر هوای اسپرت

انواع فیلتر هوا در خودرو

چهار نوع مختلف از فیلتر هوا ممکن است در خودرو استفاده شود. این ۴ نوع عبارتند از :

فیلتر کاغذی

 قدیمی‌ترین و ساده‌ترین نوع فیلتر هوا ، فیلترهای کاغذی هستند. کاغذ مورد استفاده در این فیلترها، با کاغذهای معمولی متفاوت است و دارای وزن بیشتری نسبت به آن است. کاغذ در این فیلترها، به صورت چین‌خورده و دارای منافذ بسیار ریز است. این فیلترها معمولا پس از مسدود شدن روزنه‌های صفحه کاغذی، کارایی خود را از دست می‌دهند و باید تعویض فیلتر هوا صورت بگیرد.

فیلتر کابین

روزنه‌های موجود در فیلتر هوا مورد استفاده در کابین خودرو، از روزنه‌های موجود در فیلترهای مورد استفاده در موتور، کوچکتر است. این فیلترها توانایی جلوگیری از عبور ذرات بسیار ریز و ورود آنها به محوطه کابین را دارا می باشند. تعویض فیلتر هوا

فیلتر پنبه ای

زمانی که شما خودرو خود را از کارخانه تحویل می‌گیرید، فیلتر هوا موجود بر روی آن از نوع فیلترهای کاغذی است. دلیل این موضوع نیز، قیمت پایین فیلترهای کاغذی در مقایسه با فیلترهای پنبه‌ای است. انواع فیلتر هوا از نوع پنبه‌ای، دارای یک لایه چین‌خورده پنبه‌ای و آغشته به روغن هستند که توانایی بیشتری در جذب آلاینده‌ها از هوای ورودی به موتور دارد. این فیلترهای هوا، عمر طولانی‌تر و البته قیمت بالاتری در مقایسه با فیلترهای هوا از نوع کاغذی دارند.

فیلتر فومی

انواع فیلتر هوا از نوع فومی، از لحاظ ساختاری به فیلترهای پنبه ای شباهت دارند با این تفاوت که به جای پنبه، صفحه فیلتر از جنس پلی اورتان آغشته به روغن است. این فیلترها توانایی بسیار بالایی در جذب آلاینده‌ها دارند و بیشتر بر روی موتورهایی که در خودروهای آفرود وجود دارند، نصب می‌شوند. 

مزایای تعویض به موقع فیلتر هوا

موتور خودرو، قلب خودرو است و مراقبت از آن بسیار ضروری است. فیلتر هوا یکی از قطعاتی است که با وجود ساختار بسیار ساده‌ای که دارد، نقش اساسی را در حفظ سلامت موتور و قطعات آن ایفا می‌کند. اما این قطعه، مادام العمر نیست و پس از طی بازه‌های زمانی مشخص باید با فیلتر هوا نو جایگزین شود. از مزایای تعویض فیلتر هوا می توان به موارد زیر اشاره کرد :

۱- سلامت انژکتور و عدم اختلال در سوخت رسانی به موتور

۲- تمیز ماندن پیستون و جلوگیری از احتراق ناقص سوخت

۳- جلوگیری از ورود آلاینده ها به داخل روغن موتور و خرابی زودهنگام فیلتر روغن

۴- سلامت سوپاپ ها

۵- تهویه مطبوع در موتور و جلوگیری از خفگی و بالا رفتن حرارت در موتور

۶- حفظ کارکرد طبیعی موتور

۷- مصرف سوخت نرمال

۸- حفظ سلامت پمپ سوخت و جلوگیری از فشار آمدن به آن در اثر گرفتگی سوپاپ ها

چه زمانی باید تعویض فیلتر هوا انجام شود؟

ممکن است برایتان سوال شود که از کجا بدانیم که دقیقا چه زمانی باید تعویض فیلتر هوا را انجام دهیم؟ معمولا فیلترهای هوا، پس از طی مسافت ۱۰ الی ۱۵ هزار کیلومتر، باید تعویض شوند. اما این مقدار برای خودروهایی است که در مناطقی با مقادیر پایین آلاینده و یا گرد و غبار تردد دارند. برای خودروهایی که در جاده های خاکی و یا شهرهای صنعتی تردد می کنند، باید پس از طی حدود ۶ هزار کیلومتر،تعویض فیلتر هوا انجام شود. نشانه های زیر می توانند هشداری برای پایان عمر فیلترهای هوا و نیاز برای تعویض باشند:

ظاهر کثیف

اولین نشانه برای تعویض فیلتر هوا ، ظاهر کثیف آنها است.

شنیدن صدای غیر عادی از موتور

کثیف بودن فیلتر هوا ، مانع از برقراری تهویه مناسب در موتور می شود. همین امر باعث افزایش حرارت موتور و تکان خوردن آن در حین کارکرد خواهد شد. این تکان‌ها می‌توانند حتی باعث تکان خوردن خودرو نیز شوند.

بالا رفتن میزان مصرف سوخت

موتورهای درون سوز از نوع کاربراتوری، برای کارکرد به مخلوطی از سوخت و هوا احتیاج دارند. اگر به دلیل گرفتگی روزنه‌های فیلتر هوا ، هوای کافی به داخل موتور نرسد، برای جبران این کمبود، سوخت بیشتری توسط پمپ از باک کشیده می‌شود.

روشن شدن چراغ مربوط به بررسی موتور

کثیف بودن فیلتر هوا ، مانع از ورود هوای کافی به داخل موتور برای فرآیند احتراق خواهد شد. همین امر، باعث کمبود اکسیژن در فضای داخلی موتور و روشن شدن چراغ مربوط به بررسی موتور خواهد شد.

مشکل در استارت زدن

نبود هوای کافی در موتور که به دلیل گرفتگی منافذ فیلتر هوا اتفاق می‌افتد، باعث احتراق ناقص و خروج دوده از موتور می‌شود. این دوده‌ها بر روی وایر و سر شمع‌ها می‌نشیند و مانع از جرقه‌زنی آنها خواهد شد که همین موضوع، فرآیند استارت‌زنی را با مشکل روبرو می‌کند.

استشمام بوی بنزین در هنگام استارت زدن

گرفتگی منافذ فیلتر هوا و جلوگیری از ورود هوای کافی به داخل موتور، باعث احتراق ناقص و ورود دوده به اگزوز می‌شود. این موضوع باعث می‌شود که در زمان استارت زدن، بوی بنزین در فضای داخل خودرو پخش شود.

کاهش توان موتور خودرو

زمانی که هوای کافی در داخل موتور نباشد، تهویه مناسبی برای کاهش حرارت آن وجود نخواهد داشت. از طرفی به دلیل نبود هوای کافی، فشار زیادی به موتور برای روشن ماندن خواهد آمد که این فشار منجر به کاهش توان موتور در سرعت های بالا خواهد شد.

عدم جرقه‌زنی صحیح شمع‌ها

دوده‌ای که در اثر احتراق ناقص ناشی از مسدود بودن روزنه‌های فیلتر هوا بر روی شمع‌ها می‌نشیند، می‌تواند باعث اختلال در جرقه‌زنی شمع‌ها شود.

لرزش موتور

این مورد که بیشتر در زمان استارت زدن ایجاد می شود، ناشی از قرارگیری دوده‌های حاصل از احتراق ناقص موتور بر روی شمع‌ها و گرفتگی سوپاپ‌ها برای سوخت‌رسانی صحیح است.

خارج شدن دوده از اگزوز خودرو

احتراق ناقص در موتورهای درون سوز، علل مختلفی دارد اما یکی از معمول‌ترین علت‌های آن، خرابی فیلتر هوا و نرسیدن اکسیژن کافی به موتور است که می‌تواند باعث سوختن ناقص بنزین و خروج دوده از اگزوز خودرو شود.

نحوه تعویض فیلتر هوا

فیلتر هوا در ورودی موتور یا جایی که هوا به داخل موتور کشیده می‌شود، قرار دارد. تعویض فیلتر هوا این کار سختی نیست. درخودروهای مختلف، مکان قرارگیری آن کمی متفاوت است اما معمولا با کمی دقت می‌توانید آن را پیدا کنید. در تمامی خودروها، یک روکش پلاستیکی بر روی فیلتر هوا قرار دارد که به راحتی از بین سایر قطعات قابل تشخیص خواهد بود.

زمانی که این جعبه را پیدا کردید، توسط یک پیچ گوشتی، گیره‌های اطراف آن را باز کنید. دقت کنید که ممکن است شرکت سازنده خودروی شما، به جای گیره، از پیچ استفاده کرده باشد که باز کردن آن هم کار سختی نخواهد بود. پس از برداشتن درپوش پلاستیکی، فیلتر را از جای خود جدا کنید، در صورتی که ظاهر فیلتر بسیار کثیف باشد، باید به تعویض فیلتر هوا اقدام شود . فیلتر هوای نو را در جای فیلتر قبلی گذاشته و مجددا درپوش پلاستیکی را بر روی آن قرار دهید و گیره‌ها یا پیچ های آنها را محکم ببندید.

راهنمای تعویض فیلتر هوا -رایا مارکت

فیلتر هوای سرکان

راهنمای خرید فیلتر هوا

شکل و اندازه فیلتر هوا برای هر خودرو متفاوت است. اگر برای بار اول می‌خواهید برای خودرو خودتان یک فیلتر هوا خریداری کنید، بهتر است که از یک کارشناس کمک بگیرید و یا فیلتر کهنه را با خود به فروشگاه ببرید. برند فیلترهای هوا چندان اهمیت ندارند و در ایران برندهای بسیار خوبی از انواع فیلتر هوا وجود دارد اما نکته ای که حائز اهمیت است، این است که جنس و مقاومت فیلتر، باید معیارهای استاندارد را دارا باشد.

برای خرید اینترنتی این قطعه، معمولا دقت به نوع اتومبیل، نوع فیلتر، معتبر بودن فروشگاه عرضه کننده این قطعه و قیمت آن، از مواردی هستند که باید در نظر داشته باشید تا دچار ضرر و زیان مالی نشوید. فروشگاه رایامارکت افتخار دارد تا انواع فیلتر هوا برای خودروهای مختلف شامل فیلتر هوا تیبا، فیلتر هوا سمند، فیلتر هوا ۲۰۶ و … را از برندهای داخلی و خارجی معتبر را به شما مشتریان عزیز عرضه کند. برای دریافت راهنمایی خرید انواع فیلتر هوا و ثبت سفارش، می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

در پایان، از وقت گرانبهایی که برای مطالعه این مقاله در اختیار ما قرار دادید، بسیار سپاسگزاریم و امیدواریم از این مقاله استفاده لازم را برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.