در چه شرایطی بستن زنجیر چرخ ضروری است؟

در چه شرایطی بستن زنجیر چرخ لازم است

تفاوتی ندارد در منطقه سردسیر باشید یا منطقه ای با شرایط آب و هوایی متوسط، فصل زمستان که برسد باید در هنگام رانندگی تمام جوانب را در نظر بگیرید و زنجیر چرخ به همراه داشته باشید. اما در چه شرایطی بستن زنجیر چرخ ضروری است؟ آیا با وجود برف بسیار کم هم باید از زنجیر چرخ استفاده کرد؟

اگر چه فصل زمستان فصلی زیباست و بارش برف بر این زیبایی می افزاید، اما همین برف زیبا و یخبندان میتواند حواث جبران ناپذیری برای شما ایجاد کند. برای جلوگیری از تصادفات جاده ای در فصل زمستان باید نکاتی را رعایت کنید.
برای دانستن این نکات تا پایان این مقاله همراه ما شوید.

چرا رانندگی در فصل زمستان ممکن است خطر آفرین باشد؟

یخ زدن زمین باعث کاهش اصطکاک میشود و اصلی ترین دلیل خطرناک بودن رانندگی در فصل زمستان را میتوان کاهش اصطکاک بین چرخ خودرو و زمین برشمرد.

بارندگی و بارش برف در فصل زمستان باعث یخ زدن زمین میشود و همین امر اصطکاک بین لاستیک ماشین و جاده را تا حد بسیار زیادی کاهش میدهد. کاهش اصطکاک چرخ خودرو با زمین سبب سر خوردن ماشین میشود و همین امر باعث میشو د تا تعادل راننده و ماشین بهم بخورد.

این موضوع به خصوص در زمانی که در سرازیری باشید و یا در زمانی که سرعت راننده زیاد باشد ممکن است جان راننده و سرنشینان را نیز بگیرد!
برای حل این مشکل راه حل ساده ای وجود دارد. قطعا در چنین شرایطی بستن زنجیر چرخ ضروری است.

 

ضرورت بستن زنجیر چرخ در فصل زمستان

زنجیر چرخ وسیله ای است که استفاده از آن میتواند بین چرخ خودرو و جاده اصطکاک ایجاد کند. در واقع زمانی که اقدام به بستن زنجیر چرخ روی چرخ خودرو میکنید، زنجیر چرخ باعث ایجاد شکاف در سطح برف و یخ میکند و همین امر باعث میشود تا لاستیک ماشین با زمین تماس داشته و اصطکاک ایجاد شود. در نتیجه مانع از سر خوردن خودرو در سطح لغزنده میشود.

البته چالش دیگری هم وجود داد. و آن اینکه همیشه بستن زنجیر چرخ برای رانندگان به ویژه افرادی که تازه ماشین خریداری کرده اند کار دشواری میباشد.

به خاطر داشته باشید که مهم ترین کاری که در گام اول باید انجام دهید استفاده از زنجیر چرخ مناسب میباشد.

قطعا در روزهای زمستانی نمیتوان بدون به همراه داشتن زنجیر چرخ راهی جاده شد. حتی ممکن است برای رفت و آمد داخل شهر نیز به همراه داشتن زنجیر چرخ ضروری باشد. چرا که تغییرات چجوی در زمستان ممکن است شما را غافلگیر کند طوری که قطعا بستن زنجیر چرخ ضروری باشد.

حال که دانستید در چه شرایطی بستن زنجیر چرخ ضروری است بهتر است از همین حالا اقدام به تهیه آن نمایید. چرا که قرار گرفتن در شرایط بحرانی برفی و لغزندگی جاده فرصتی برای سعی و خطا به شما نمیدهد.

ضرورت بستن زنجیر چرخ در فصل زمستان

با وجود زنجیر چرخ چگونه رانندگی کنیم؟

گاهی ممکن است در هنگام رانندگی با زنجیر چرخ فلزی صدایی مانند کشیده شدن فلز بر روی سطح را بشنوید. این صدا به این معنی است که زنجیر چرخ شما باز و یا شکسته شده. در این صورت در نزدیکترین مکان مناسب توقف کنید و زنجیر را باز کنید.

برای اینکه زنجیر چرخ و لاستیک خودرو آسیب نبیند باید به مواردی توجه نمایید مانند:

  • زمان استفاده از زنجیر چرخ با سرعت بیشتر از ۳۰ کیلومتر در ساعت رانندگی نکنید
  • اگر زنجیر چرخ شما فلزی باشد نباید در مکان های غیر برفی برانید
  • در صورتی که زنجیر چرخ نصب کرده اید ناگهانی توقف نداشته باشید

در چه شرایطی بستن زنجیر چرخ ضروری میباشد

نکاتی که در هنگام استفاده از زنجیر چرخ باید به آن توجه کنید

حتما زنجیر چرخ را متناسب با سایز لاستیک ماشین خود تهیه نمایید. برای اینکه از سایز تایر خودرو مطلع شوید باید به لبه بیرونی لاستیک خودرو توجه نمایید. حروف و اعداد انگلیسی را مشاهده خواهید نمود که هر کدام نشان دهنده مفهوم خاصی است.

  • عدد اول نشان دهنده پهنای تایر است
  • عدد دوم ارتفاع تایر را نشان میدهد
  • عدد سوم قطر تایر را نشان میدهد

اگر از برند خارجی استفاده کرده باشید ممکن است این اعداد را بر اساس اینچ درج کرده باشند. زنجیر چرخی هم که تهیه میکنید روی آن درج شده که برای کدام ابعاد تایر مناسب است. اگر نسبت به این موضوع اطمینان نداشته اید بهتر است از کارشناس روش آن مجموعه کسب اطلاع نمایید

با توجه به آنچه در بالا ذکر کردیم حال میدانید در چه شرایطی بستن زنجیر چرخ ضروری است. همچنین انتخاب نوع و ابعاد آن نیز بسیار حائز اهمیت میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :