زنجیر چرخ ژله ای بهتر است یا فلزی؟

زنجیر چرخ فلزی بهتر است یا ژله ای

با توجه به انواع مختلف زنجیر چرخ که در بازار موجود است ممکن است انتخاب زنجیر چرخ گاهی برایتان دشوار باشد. برای اینکه بدانید زنجیر چرخ ژله ای بهتر است یا فلزی نیاز است که اطلاعات جامعی در رابطه با مزایا و معایب هریک از این زنجیر چرخ ها داشته باشید. در این مقاله به بررسی ویژگیهای هر یک از این زنجیر چرخ ها پرداخته ایم.

فصل زمستان نیز مانند تمام فصل های دیگر زیبایی های خاص خود را دارد. اگر شما هم عاشق فصل زمستان باشید، برف و سرما نه تنها مانع شما از رفتن به سفر نمیشود، بلکه دلیلی نیز میشود تا به جاده زده و از زیبایی های زمستان لذت ببرید. اما برای رانندگی در جاده لغزنده نیاز به تجهیزاتی دارید که یکی از آنها زنجیر چرخ میباشد.

زنجیر چرخ ژله ای بهتره یا فلزی

اما واقعا زنجیر چرخ ژله ای بهتره یا فلزی؟

اصولا فصل زمستان بیشترین تغییرات آب و هوایی را داراست. بارش باران و برف به بیشترین میزان میرسد. جاده ها و خیابان ها غالبا لغزنده میباشند. رانندگی در چنین شرایط آب و هوایی دشوار است و به مهارت و البته تجهیزات نیاز دارد. بدون داشتن زنجیر چرخ، رانندگی به ویژه در جاده برفی و لغزنده کاملا خطرناک میباشد. و احتمال تصادفات جاده ای یا حتی سقوط از دره افزایش می یابد.

زنجیر چرخ های مختلفی در بازار وجود دارد که به لحاظ جنس، کیفیت و قیمت باهم متفاوت هستند. این زنجیر چرخ ها غالبا از جنس نانوپلیمری، فلزی و پارچه ای هستند و هرکدام دارای مزایا و معایبی میباشند. معمولا افراد در هنگام خرید زنجیر چرخ با توجه به نیاز خود و نوع ماشینشان اقدام به خرید میکنند.

در ادامه برای راحتی شما در انتخاب زنجیر چرخ به مقایسه زنجیر چرخ ژله ای و زنجیر چرخ فلزی میپردازیم.

زنجیر چرخ پلیمری

زنجیر چرخ پلیمری، نسل جدید زنجیر چرخ میباشد که ممکن است آن را با نام های دیگری نیز بشناسید. نظیر زنجیر چرخ ژله ای، زنجیر چرخ کمربندی ژله ای، زنجیر چرخ نانو پلیمری، زنجیر چرخ پلی یورتان، زنجیر چرخ پلاستیکی، زنجیر چرخ پلاستیکی نانو و…

این زنجیر چرخ ها، یکسره نیستند و کل چرخ ماشین را نمی پوشانند. بلکه به صورت کمربندی میباشند و متناسب با نوع خودرو، تعداد و سایز متفاوتی دارند.

جنس زنجیر چرخ پلاستیکی نانو کاملا خاص میباشد و با این هدف ساخته شده که نصب بسیار آسانی داشته باشد. حتی بانوان نیز بتوانند به راحتی و بدون کمک اقدام به نصب آن نمایند. علاوه بر این، به سیستم جلوبندی خودرو و لاستیک ماشین صدمه نزند.

برخلاف زنجیر چرخ های دیگر که در داخل برف گیر ایجاد میکنند تا مانع از سر خوردن خودرو شوند، به کمک اصطکاک زیادی که با سطح جاده برفی و یخی ایجاد میکند مانع از لیز خوردن خودرو میشود. این مزیت باعث میشود تا حتی زمانیکه عمق برف زیاد است به دلیل وجود اصطکاک، ماشین به داخل برف فرو نرود. در صورتیکه زنجیر چرخ های معمولی در برف های عمیق و نرم بیشتر باعث فرو رفتن ماشین به داخل برف میشوند.

زنجیر چرخ ژله ای برای ماشین هایی با رینگ اسپرت قابل استفاده میباشد و در خودروهایی با رینگ قالپاق دار نمیتوان از این نوع زنجیر چرخ استفاده نمود. چرا که برای بستن زنجیر چرخ ژله ای باید آن را از داخل چشمه های رینگ عبور داد.

زنجیر چرخ پلیمری علاوه بر اینکه در جاده لغزنده و برفی قابل استفاده است، به دلیل خاصیت کشسانی و انعطاف پذیری بالایی که دارد برای رانندگی در کویر نیز مناسب میباشد.
اگر شما هم اهل رانندگی در کویر هستید، میتوانید قبل از رانندگی اقدام به انتخاب زنجیر چرخ ژله ای و استفاده از آن نمایید. این کار باعث میشود تا میزان اصطکاک با زمین افزایش پیدا کند و فشار کمتری به زمین وارد میشود.
همین امر سبب میشود تا حرکت خودرو راحت تر انجام شود. همچنین مانع از فرو رفتن لاستیک ماشین به داخل شن ها میشود بنابراین رانندگی راحت تری خواهید داشت.

توجه داشته باشید که در جاده برفی و لغزنده با سرعت بیش از ۳۰ کیلومتر در ساعت رانندگی نکنید.

زنجیر چرخ ژله ای بهتر است یا فلزی

ویژگی های زنجیر چرخ نانو پلیمری:

زنجیر چرخ ژله ای یا همان زنجیر چرخ نانو پلیمری از مواد تزریقی پلی یورتان ساخته شده است. به همین دلیل با نام زنجیر چرخ پلی یورتان نیز شناخته میشود.

پلیمیر یک ماده جدید در پتروشیمی میباشد و به لحاظ میزان سختی و مقاومت (بر اساس نوع grade پلیمر) حتی نسبت به آهن ربا برتری دارد. این مواد از فلز استحکام بیشتری دارد، اما بسیار سبک تر از فلز میباشد.

از این رو زنجیر چرخ نانو پلیمری علاوه بر استحکام بسیار بالایی که دارد، دارای انعطاف پذیری بالایی نیز میباشد و جهت استفاده بر روی آسفالت، گل و لای و کویر نیز مناسب است.

مهم ترین مزیت زنجیر چرخ پلاستیکی نانو این است که باعث آسیب رسانی به رینگ ، قطعات جلوبندی و سیستم ABS نمیشود.

اگر هنوز هم نمیدانید زنجیر چرخ ژله ای بهتره یا فلزی تا پایان مقاله همراه باشید

از دیگر ویژگیهای زنجیر چرخ ژله ای میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 • مجهز به یخ شکن های فولادی
 • نصب سریع و بسیار آسان، حتی برای بانوان محترم
 • مقاوم در برابر سایش به دلیل ساخته شدن از مواد تزریقی پلی یورتان
 • دارا بودن خاصیت کشسانی و مقاوم در برابر پارگی
 • دارای خاصیت انعطاف پذیری بالا جهت استفاده بر روی آسفالت
 • مقاوم در برابر آب و هوا (گرما و سرما) و سایش
 • دارای شیارهای عمیق و پهن جهت هدایت آب و برف برای جلوگیری از لغزندگی از روی سطح جاده
 • چنگ زنی مناسب و ترمز گیری عالی در جاده های خیس و لغزنده به دلیل طراحی ویژه رویه نا متقارن
 • راحتی سرنشینان خودرو در هنگام حرکت
 • کاهش سر و صدا و انعطاف پذیری فوق العاده

مزایای زنجیر چرخ پلیمری یخران رایا

 • دارای گارانتی تعویض یکساله
 • دارای تاییدیه ساپکو که مورد تایید سازمان استاندارد و ایران خودرو
 • مورد تایید راهنمایی و رانندگی
 • شماره پروانه بهره برداری ۰۱ / ۵۶۲۲۷ از وزارت صنعت ، معدن و تجارت
 • دارای بروشور نصب
 • به همراه یک جفت دستکش رایگان

زنجیر چرخ فلزی

زنجیر چرخ فلزی از جنس فلز مقاوم میباشد. به همین دلیل جنس بسیار محکمی دارد و به سادگی پاره نمیشود. اما جنس آنها به گونه ای است که علاوه بر آسیب رساندن به آسفالت، باعث آسیب رساندن به لاستیک ماشین نیز میشود. به همین دلیل در بسیاری از کشورهای اروپایی استفاده از زنجیر چرخ فلزی ممنوع بوده و غیرمجاز میباشد.

زنجیر چرخ فلزی در دو نوع ساده و کمربندی موجود میباشد. در نوع کمربندی برای نصب زنجیر چرخ نیاز به باز کردن لاستیک ماشین و یا استفاده از جک نمیباشد. اما بستن زنجیر چرخ معمولی چندان ساده نیست و کمی به مهارت نیاز دارد.

زنجیر چرخ فلزی بهتره یا ژله ای

مزایای زنجیر چرخ فلزی

 • زنجیر چرخ های فلزی بسیار محکم هستند و به سادگی پاره نمیشوند
 • زنجیر چرخ فلزی برای بکسوات کردن خودرو کاربرد دارند و از سر خوردن لاستیک های ماشین در جاده برفی و لغرنده جلوگیری میکند
 • این زنجیر چرخ به همراه یک کیف پلاستیکی ارائه میشود. به همین دلیل فضای کمتری را اشغال میکند
 • نسبت به سایر زنجیر چرخ ها قیمت پایینتری دارد

معایب زنجیر چرخ فلزی

 • احتمال اینکه در هنگام حرکت خودرو زنجیر چرخ فلزی باز شود وجود دارد
 • باز شدن زنجیر چرخ موقع حرکت خودرو، باعث آسیب رسیدن به گلگیر، جلوبندی و یا حتی ممکن است باعث آسیب به ترمز ماشین نیز شود
 • در صورت مراقبت نکردن از زنجیر چرخ فلزی احتمال زنگ زدگی وجود دارد
 • بستن این زنجیر چرخ ها مشکل است و به مهارت و دقت زیادی نیاز دارد
 • زنجیر چرخ فلزی نسبت به زنجیر چرخ ژله ای وزن بیشتری دارد
 • استفاده از زنجیر چرخ فلزی ممکن است به لاستیک ماشین آسیب وارد کند. همچنین استفاده مکرر و طولانی مدت باعث ترک خوردگی لاستیک خودرو میشو

بهترین نوع زنجیر چرخ

چنانچه شما هم جزو افراد آینده نگری هستید که کیفیت برایتان دارای اولویت است حتما به دسته های مربوط به زنجیر چرخ ژله ای سری بزنید. و یا جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره ۳۵۰۷۹-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

برای درک بهتر این موضوع که زنجیر چرخ ژله ای بهتر است یا فلزی میتوانید از جدول مقایسه زیر استفاده نمایید

زنجیر چرخ ژله ای یا فلزی؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :