ساده ترین زبان آشنایی با باطری ماشین

ساده ترین زبان آشنایی با باتری ماشین-رایا مارکت

باطری ماشین ازقطعات مهم و کاربردی هر خودرویی به حساب می‌ آید که با شناخت بهتر شما از این قطعه ی مهم میتواند در هنگام خرید بهترین انتخاب را  برای شما به ارمغان می‌آورد و در روش های نگه داری وافزایش طول عمر باتری خودروی خود ضمن داشتن  آگاهی ،در شرایط بحرانی باتری ،شارژ و دشارژگیی، خواب رفتگی و خیلی از مسائل جزءدیگر توانایی مقابله با آن را خواهید داشت.

به طور مثال خود را در حین خرید یک باتری ماشین مناسب خود فرض کنید ،اولین مکالمه شما به طور قطع بافروشنده طرح این سوال است که کدام باتری بهتر است ؟اگر فروشنده آدم منصفی باشد از بین برند‌ ها و باتری‌ هایی که دارد بهترینش رابه شما معرفی میکند اگر هم که نه شما را مجاب به خرید برند باتری که بیشتر از هم دارد و از آن فروش کمتر داشته پیشنهاد میکند که سرمایه اش به باد نرود و شما هم در کمال ناباوری با دادن هزینه‌ای که میشدحداقل با آن هزینه باتری از برندی مناسب و بالاترین کیفیت را داشته باشید را از دست داده اید این در حالی است که شما با خیال راحت در حین رانندگی هستید که مشکلات متعددی از باتری ماشین خود برایتان پیش می‌ آید نه یک بار بلکه بار‌ها و در نهایت شما مجبور به خرید مجدد باتری میشود.

چرا باتری ماشین دارای اهمیت است؟

خودرو ها داری سیستم پیچیده‌ای از مدار های الکتریکی هستند که وظیفه‌ی ذخیره، تامین و توزیع انرژی را بر عهده دارند. باطری ماشین مرکز این سیستم پیچیده است. باتری ماشین وظیفه‌ی ذخیره‌ی الکتریسیته مورد استفاده  ماشین و مرکز اداره‌ی سیستم برقی خودرو است.  باتری خودرو  از نمونه‌ های باتری‌ ها قابل شارژ است که در انواع ولتاژ  و مدل‌ های متفاوت مناسب هر ماشین تولید شده است.

باتری از قطعات کم سهولت ماشین‌ ها به حساب می‌ آید که در شرایط‌ های مختلف آب و هوایی سازگاری دارد.به طور معمول طول عمر آن حدود ۴ سال (در حداکثر زمان ) است.

خاطر نشان میکنیم که عمر باتری‌ های مختلف باهم متفاوت است ودر گذر زمان باید مراقب سولفاته شدن آن نیز باشید شما میتوانید با اعمال یکسری از کار‌ های درست برای باتری خود سبب افزایش طول عمر آن شوید.

نکته‌ی مهم درباره ی باتری خودروی شما این است که اگر به درستی کار نکند بر سلامت سایر بخش‌های خودرویی شما تاثیر مستقیم دارد و به سایر قطعات آن آسیب وارد میکند.

باطری ماشین چگونه کار میکند؟

هنگامبی که شما شروع به استارت زدن ماشین میکنید باطری ماشین به مدار برق خود وصل میشود و فرآیند دشارژگی شروع میشود.

مراحل آن به این شکل است که محلول الکترولیت به عنوان رابط بین قطب‌ های مثبت منفی وظیفه‌ی تبدیل نیروی شیمیایی را به الکتریسیته به عهده میگیرد.

انرژی به دست آمد از این واکنش الکترو شیمیایی ماده‌ی فعال رو صفحات را تبدیل به سولفات سرب کرده که در میان این تبدیل مولکول‌ های اکسیژن و هیدروژن آزاد میشوند.

مولکول‌ های به وجود آمده‌ی هیدروژن و اکسیژن تبدیل به آب میشوند ودر نتیجه‌ی تولید آب الکترون توسط صفحات مثبت آزاد می‌شوند این الکترون ها نیاز صفحات منفی را به الکترون تامین میکنند.

نتیجه‌ی این تبادل الکترونی در باتری ماشین ولتاژ یا پتانسیل الکتریکی را در دو سر باطری ایجاد میکند.

 

قسمت های تشکیل دهنده باتری ماشین

باطری ماشین نسبت به جسه کوچک خود وزن بسیار زیادی دارد که این مربوط به قسمت‌ های سازنده‌ی آن است. که هر یک وظیفه ای را برای باتری به انجام میرسانند.

 1. جعبه ی باطری

همه‌ی قسمت‌ های باتر‌ی در جعبه‌ای قرار گرفته است که به آن محفظه باتری میگویند، جنس آن از پلی پروپلن و یا از نوعی پلاستیک است.

این جعبه‌ی پلاستیکی ضربات و ارتعاشات را برای باتری به حداقل میرساند که از آسیب رسیدن به صفحات باطری و الکترولیت آن جلوگیری میشود.

جعبه ی باتری ماشین-رایا مارکت
آشنایی با اجزای باتری ماشین

 

 

 1. درپوش باطری

باطری‌ ها توسط در پوشهایی از جنس جعبه‌ی خود مهر و موم میشوند.

این در پوش با شش دریچه‌ی کوچک که محل تزریق الکترولیت است ساخته شده به همراه سوراخ‌ های سوزنی شکل برای خروج گازه‌ های ایجاد شد از واکنش‌ های داخل خانه‌ های باتری .

درپوش باتری ماشین-رایا مارکت
آشنایی با در پوش باتری ماشین
 1. بوشینگ ها

بوشینگ‌ ها یا ترمینال‌ ها وظیفه‌ی برقراری ارتباط باطری ماشین با سیستم برقی ماشین هستند که اتصال آن به این صورت که یکی به کابل مثبت ودیگری به کابل منفی وصل میشود.

 1. صفحات

صفحات به سه دسته‌ی صفحات مثبت ،صفحات منفی،صفحات عایق ساخته میشوند. صفحات مثبت و منفی از دو بخش اسکلت اصلی  و ماده فعال که به آن چسب یا خمیر باتری هم میگویند تقسیم شد.

 • صفحات مثبت تعدادشان یکی از صفحات منفی موجود در باتری ماشین بیشتر است به این دلیل که هر صفحه‌ی منفی بین دو صفحه‌ی مثبت قرار گرفته است بنابراین صفحات مثبت زود‌تر تحلیل میروند و سریع‌ تر خورده میشوند. رنگ این صفحات قهوه‌ای تیره مایل به قرمز ساخته شده که دارای یک شبکه‌ی فلزی با مواد فعال دی اکسید سرب است.جنس اسکلت این صفحات از سرب ،کلسیم ، آنتیموان ساخته شده است .
 • صفحات منفی دارای شبکه‌ی فلزی به همراه سرب خالص که به رنگ خاکستری تعبیه شده است تولید میشود.به طور کلی این صفحات را به شکل شبکه‌ای درست میکنند که ماده فعال موجود در باطری به راحتی در لابه لای این ساختار مشبک قرار بگیرد.
 • جداکننده که به عایق معروف است بین صفحات مثبت و منفی قرار گرفته که جنس آن از پلی اتیلن یا پلی کلریدونیدل مقاوم ساخته میشود.نقش آن حائل صفحات مثبت برای جریان موثر الکتریکی صفحات منفی را به است.
 1. الکترولیت

الکترولیت به محلول باتری‌ های اسیدسرب میگویند.الکترولیت شامل مقدار مشخصی از اسید سولفوریک، آب مقطر است  که بعد سرد شدن باتری از منفذ های درپوش به داخل ریخته میشود.

 1. نشانگر

نقش نشانگر نمایش وضعیت شارژ،  دشارژ و نیمه شارژ باطری ماشین است. طرزکار آن به این صورت است که چگالی گوی درون جعبه ی باتری با چگالی محلول الکترولیت برابراست. در زمانی که چگالی این محلول مناسب باشد گوی روی سطح استوانه می‌ایستد به طوری که رنگ سبز آن قابل دیدین است و در صورتی که چگالی محلول کاهش یابد گوی پایین‌ تر میرود که سبب کم رنگ دیده شدن گوی میشود.

نشانگر باتری ماشین-رای مارکت
آشنایی با نشانگر باتری ماشین
 1. قطب های باطری

جنس این قسمت از باتری از سرب است. که دارای  دو سمت است ،یک سمت آن بیرون باتری و سمت دیگری آن داخل باتری قرار دارد. شامل دو نوع قطب مثبت و منفی است، که قطب‌ های (قطور‌تر) مثبت از داخل به صفحات مثبت و قطب‌ های منفی از داخل به صفحات منفی اتصال برقرار میکنند.

قطب های باطری ماشین-رایا مارکت
آشنایی با قطب های باتری ماشین

ظرفیت باتری

باتری برای تامین نیاز برقی خودرو می‌بایست انرژی ذخیره کند که این ذخیره انرژی زمانی مصرف میشود که سیستم شارژ باطری ماشین به هر دلیلی قادر به فعالیت نباشد.

ظرفیت باتری فاکتوری است که برای حداقل توان در تامین و انتقال برق خودرو در شرایط خرابی یا نقص سیستم شارژ حتی در بد ترین حالت‌ های نواقص سیستم برقی ماشین مثل فصل‌ های تابستان و زمستان و در طول شب برای مواردی چون عمل جرقه زنی واحتراق، نورپایین چراغ‌های جلو، استفاده از برف پاک کن  محاسبه میکنند.

خاطر نشان میکنیم که یک باتری سالم می‌تواند از تمام ظرفیت خود استفاده کند.

با انواع باتری‌های ماشین آشنا شوید

همه باطری‌ ها از یک اسید ، یک فلز و همینطور یک جداکننده درست شده اند.

به بیان ساده تر: همه‌ی باطری‌ها سرب اسید هستند اما چیزی که باتری‌ها را از هم متمایز میکند تنها نوع و جنس این اجزا میباشد.

باتری ها به سه نوع زیر تقسیم می شوند

 1. باطری سرب اسید تر(غیر سیلدی)
 2. باطری سرب اسید خشک(سیلدی یا اتمی)
 3. باطری برای ماشین های هیبریدی و برقی

باتری اتمی(FM)

نوعی باتری است که دارای در پوش یک پارچه است و صفحات آن قبل از ساخت شدن شارژ شده و بعدبه صورت دسته صفحه درآمد و مونتاژ میشود.این نوع باتری که به باتری های سیلدی نیز معروف هستند برخلاف باور عموم دارای الکترولیت هستند اما به دلیل جنس خاص صفحات آن نیازی به افزودن آب مقطر ندارد.

یکی از ویژگی‌ های  شناسایی باتری‌های اتمی متفاوت به نداشتن پیچ برای افزودن اسید است.

باتری‌ های خشک (اتمی) از دو نوع فناوری کلسیم –کلسیم یا کلسیوم –سیلور  ساخته شده است که نسبت به باتری‌ های دیگر داری طول عمر بیشتر وقیمت مطلوب‌ تری هستند.

مزایای باطری های سرب اسید خشک (باطری اتمی)

 1. هزینه تعمیر و نگهداری ندارند
 2. پلمپ شده هستند و نشتی ندارند
 3. عمر طولانی دارند (۲ الی ۴ سال)
 4. با محیط بیرون واکنش نمیدهند

معایب باطری های اتمی ( سرب اسید خشک)

 1. قیمت بیشتری دارند
 2. بدون هیچ علامتی ممکن است از کار بیافتند

باتری‌ اسیدی(LM)

این نوع باتری‌ هارا باعنوان باتری حساس میشناسند که نیاز به مراقبت دارد.

این نوع باتری‌ ها در شرایط گرم عملکرد بهتری دارند به این دلیل که امکان اضافه کردن آب به آن‌ وجود دارد.

جنس صفحات این نوع باتری از سرب و دو آلیاژ کلسیم – آنتیموان است . این باتری‌ها از مدل‌ های قدیمی به شمار میرود اما به دلیل هزینه‌ی کم تولید برای تولید کننده در نتیجه خرید قیمت پایین برای مشتری هنوزم هم مورد استفاده قرار میگیرد.

دریچه ها در باتری اسیدی-رایا مارکت
دریچه های ورود اسید درباطری اسیدی

معایب باطری های اسید سربی تر

 1. عمر کوتاه
 2. نیازمند به تعمیر و نگهداری ( افزودن الکترولیت)
 3. نشت مواد اسیدی هنگام حمل و نقل
 4. خطرات زیاد آتش سوزی
 5. ایجاد گازهای خطرناک

مزایای باطری های اسید سربی تر

 1. هزینه خرید کم
 2. یکباره خاموش نمیشوند و قبل از تمام شدن الکترولیت هشدارهایی به راننده میدهد.

باتری ماشین های برقی یا هیبریدی

در باتری‌ های ماشین‌ های برقی و هیبریدی نوع عملکرد و نقش وظایف آن در ماشین‌ های دیزلی یا بنزینی متفاوت است،این نوع باتری‌ ها علاوه بر منبع انرژی موتور باید بتوانند برای خودرو سوخت را هم پمپاژ کند.

در هردو گروه  از خودرو‌ های برقی یا هیبریدی از نوع باتری‌ های لیتیوم یونی استفاده می‌شود، چیزی مشابه باتری‌های گوشی موبایل این نوع باتری درصورتی که مورد استفاده قرار نگیرد به ندرت امکان دارد که شارژ خود را از دست بدهند ودر  حقیقیت نقش باک خودرو را برعهده میگیرند.

ظرفیت این نوع باتری‌ ها براساس کیلووات ساعت (KWH)گفته میشود که هر چه این ظرفیت بالاتر باشد مسافت بیشتری با این دور شارژ کامل میتوان طی کرد.

شباهت این نوع باتری‌ ها با باطری ماشین‌ های بنزینی یا دیزلی عمر مفید آن‌ ها است یعنی شارژ و دشارژ شدن مداوم آن‌ ها بعد از مدت زمان بین ۲ الی ۴ سال از کار می‌ افتد.

اسید باتری ماشین 

به طور کلی به اسید باتری محلول الکترولیت می‌گویند،که از اسید سولفوریک ۳۵%و آب ۶۵% ساخته شد است.باید توجه داشته باشید که استفاده از سرب خالص بیش از حد نرمال مقاومتی ندارد به همین دلیل در ساخت باتری‌ ها مقادیر کمی از فلزات دیگر جهت بالا بردن مقاومت مکانیکی و عملکرد بهتر خواص الکتریکی به آن اضافه میکنند ازمتداول‌های موارد استفاده شد در محلول الکترولیت به آنتیموان، کلسیم، قلع وسلنیوم می‌توان نام برد. 

امید است هر آنچه نیاز داشته اید برای آشنایی با باطری ماشین  فراهم آورد باشیم.

رایامارکت مفتخر است به ایجاد سایتی معتبر که هر آنچه احتیاج شما از باتری خودرو و قطعات خودرویی  با بهترین برند‌ ها ،متنوع‌ ترین محصولات با بهترین قیمت و کیفیت در اختیار مشتریان خودر قرار داده است.شما برای مشاوره واستفاده از خدمات سایت رایا مارکت به نشانی www.rayamarket.irمراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.