شمع خودرو NGK یک انتخاب مطمئن

شمع خودرو NGK-فروشگاه رایا مارکت

مقدمه

یکی از اصلی ترین قطعات در خودروها که برای حرکت خودرو لازم است و بدون آن، عملا خودروهای دارای موتورهای درون سوز حرکت نخواهند کرد، شمع خودرواست .این قطعه، یکی از قطعات کوچک مورد استفاده در موتور خودرو است که برق را از باطری به سیلندر و سر سیلندر در موتور منتقل می کند. به وسیله این نیروی برق منتقل شده، عمل جرقه زنی در موتور با استارت زدن انجام شده و مخلوط سوخت و هوا در داخل موتور مشتعل می شود. برای خودروهای مختلف، انواع متفاوتی از شمع خودرو تولید می شود که با توجه به نیاز هر خودرو و توان موتور آن، باید از شمع خودرو مناسب همان خودرو استفاده کرد. در این مقاله در مورد شمع خودرو و همچنین خصوصیات برندهای با کیفیتی مانند شمع خودرو  NGK با شما صحبت خواهیم کرد.

شمع خودرو چیست؟

موتورهای درون سوز برای روشن شدن نیاز به احتراق سوخت داخل محفظه خود دارند. احتراق این سوخت به وسیله ایجاد یک جرقه اتفاق می افتد. این جرقه توسط شمع خودرو ایجاد می شود. این قطعه از قسمت های مختلفی  شکیل شده است که با اتصال بخشی از آن به باتری ماشین و بخش دیگر به سر سیلندر در موتور خودرو، انتقال نیرو یا همان برق برای ایجاد جرقه در موتور انجام می شود. در هر سیلندر در موتور خودرو، با توجه به نوع موتور ممکن است از یک یا دو شمع در سرسیلندر استفاده شود. علت این موضوع نیز این است که بعضی از انواع موتور خودرو، دارای توان بالایی هستند و یک شمع ماشین به تنهایی در سر سیلندر قادر به اعمال نیروی لازم برای ایجاد جرقه نخواهد بود.شکیل شده است که با اتصال بخشی از آن به باتری ماشین و بخش دیگر به سر سیلندر در موتور خودرو، انتقال نیرو یا همان برق برای ایجاد جرقه در موتور انجام می شود. در هر سیلندر در موتور خودرو، با توجه به نوع موتور ممکن است از یک یا دو شمع در سرسیلندر استفاده شود. علت این موضوع نیز این است که بعضی از انواع موتور خودرو، دارای توان بالایی هستند و یک شمع خودرو به تنهایی در سر سیلندر قادر به اعمال نیروی لازم برای ایجاد جرقه نخواهد بود.

شمع ماشین  از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

شمع خودرو، قطعه ای یکپارچه نیست و خود از قسمت های متفاوتی تشکیل شده است که هر یک از این قسمت ها وظیفه متفاوتی را انجام می دهند. این قسمت ها شامل گپ، قسمت های پایه و عایق، بدنه و ترمینال و همچنین الکترودهای مثبت و منفی می باشد.

گپ

گپ یک قطعه مجزا در شمع ماشین نیست. در واقع گپ همان فاصله میان دو الکترود در شمع خودرو می باشد که به منظور جلوگیری از تخلیه الکتریکی بین دو الکترود در نظر گرفته شده است.

قسمت های پایه و عایق

در شمع خودرو، دو قسمت پایه و عایق وجود دارد. قسمت پایه، همان قسمت دارای رزوه است که به عنوان نگهدارنده شمع است و بر روی سیلندر قرار می گیرند. این قسمت برای هر موتور متفاوت خواهد بود. در مقابل، قسمت عایق، قطعه ای از جنس اکسید آلومینیوم یا آلومینا می باشد که برای جلوگیری از تخلیه الکتریکی و جرقه زنی بین الکترودها و ترمینال، مورد استفاده قرار می گیرد. این قطعه توانایی تحمل دمایی معادل ۲۰۵۰ درجه سانتیگراد را دارد. قسمت عایق، با نام عایق سرامیکی نیز شناخته می شود.

بدنه و ترمینال

انتقال برق از باطری به شمع بر عهده ترمینال است. این قطعه از جنس فولاد است و از بالا و پایین به الکترودها و وایر اتصال دارد. همچنین جنس بدنه در شمع ماشین، از فولاد با لایه ای از نیکل بر روی آن ساخته شده است. این بنده در قسمت بالا همانند یک مهره ۶ ضلعی است که گرفتن شمع ماشین با آچار را راحت می کند. همچنین بخش پایینی شمع نیز دارای رزه هایی است که باعث اتصال آن به سر سیلندر می شود. این رزوه ها معمولا برای هر نوع موتور متفاوت است و از این رو شمع ماشین برای خودروهای مختلف، می تواند متفاوت باشد.

شمع خودرو دارای فولادی و با روکش نیکل است که قسمتی از آن برای قرار دادن آچار و ۶گوش است. قسمت پایین آن نیز رزوه هایی قرار دارد که باعث می شود تا شمع، مانند پیچ درون سرسیلندر پیچیده شود.

الکترودهای مثبت و منفی

شمع در ماشین، وظیفه انتقال الکتریسیته از باتری خودرو به موتور را بر عهده دارد. این نیرو از طریق وایر وارد ترمینال و بعد از آن به الکترودها وارد شده و سپس از شمع به سمت سر سیلندر حرکت می کند. هر شمع ماشین دارای دو الکترود مثبت یا مرکزی و الکترود منفی یا کناری است. الکترود مثبت از یکی از آلیاژهای فولاد که می تواند آلیاژ فولاد و کروم، آلیاژ فولاد و منگنز و یا آلیاژ فولاد و نیکل باشد، ساخته شده است. در هر شمع، صرفا یک الکترود مثبت وجود دارد. در مقابل، الکترود منفی، از جنس آلیاژ نیکل و کروم است. تعداد این الکترود در هر شمع می تواند یک عدد و یا بیشتر باشد.

خرید شمع ماشین با کیفیت

شمع خودرو یکی از قطعات کوچک، حساس و ضروری برای خودروی شما است. این قطعه، رابط بین باتری و موتور و به عبارتی تامین کننده و رابط برای انتقال نیروی لازم برای شروع فرایند احتراق در موتور است. بدون این قطعه، عملا استارت زدن بی فایده است و هیچ نیرویی از باتری به موتور نخواهد رسید. از این رو بهتر است تا در خرید و انتخاب شمع ماشین نهایت دقت را به کار ببرید. در این فرآیند بهتر است تا چند نکته را در نظر داشته باشید.

۱- تمامی خودروهای ساخته شده در دنیا، از انواع مختلفی از موتورها استفاده می کنند. این موتورها، هر یک دارای توان مشخصی هستند و بنابراین لوازمی که برای هر خودرو خریداری می شود، بخصوص لوازم درگیر با موتور مانند شمع خودرو، باید با توان موتور هماهنگ باشند. برای خودروهایی که موتورهای قوی تری دارند، باید از شمع هاییکه دارای تعداد بیشتری از الکترود منفی هستند استفاده شود.

۲- جنس مورد نیاز برای خرید خود را از برندهای معتبر و دارای بسته بندی و هولوگرام قابل استعلام انتخاب کنید. برندهایی مانند ششمع خودرو NGK، از برندهای قدیمی و بسیار معتبر در زمینه تولیدات قطعات یدکی خودرو هستند و همین مورد باعث می شود تا شمع خودرو NGK، انتخابی مطمئن برای خودروی شما باشد.

۳- تفاوت های بین شمع های اصلی و تقلبی را بدانید و یا در موقع خرید شمع از یک فرد متخصص در این زمینه کمک بگیرید. متاسفانه شرکت های زیادی وجود دارند که به جای تولید محصولات با کیفیت، محصولات برندهای معتبر دیگر را به صورت غیرمجاز و با کیفیت بسیار پایین ارائه می کنند. به طور مثال در مورد شمع خودرو  NGK، نمونه های تقلبی زیادی در بازار ایران وجود دارد. این نمونه ها از لحاظ رنگ، بسته بندی، کیفیت رزوه ها، برش و جوش ها، بسیار بی کیفیت تر از شمع خودرو اورجینال هستند.

۴- به طول پایه شمع ماشین دقت کنید. شمع های پایه کوتاه تر برای نوع خاصی از موتورها ساخته می شوند و استفاده از آنها در همه موتورها بدون در نظر گرفتن اتصال کامل پایه با سر سیلندر باعث مشکلاتی مانند احتراق ناقص سوخت و در نتیجه عدم کارایی استاندارد موتور خواهد شد.

شمع خودرو NGK

در دنیا تولیدکنندگان زیادی، در زمینه ساخت و عرضه انواع شمع ماشین به بازار فعالیت دارند. برند شمع خودرو NGK، یکی از معتبرترین برندهای دنیا است که از سال ۱۹۳۶ ، فعالیت خود را با تولید قطعات یدکی خودروها آغاز کرد. این برند، نزدیک به ۱۰۰۰ مدل متفاوت از انواع شمع و همچنین سنسورهای مختلف به کار رفته در خودرو را تولید می کند. شمع های تولیدی این برند ژاپنی، یکی ازباکیفیت ترین و بهترین شمع های موجود در بازار لوازم یدکی در دنیا محسوب می شود. شمع خودرو NGK، علاوه بر خودروهای سواری، برای وسایل دیگر از جمله موتور سیکلت، ابزارآلات و ماشین های کشاورزی، قایق های موتوری و انواع خودروهای مسابقه نیز، شمع تولید می کند. شمع خودرو NGK، با کیفیت مناسب، طول عمر بهینه و تاثیر بسیار مثبت بر مصرف سوخت، یکی از انتخاب های عالی برای صاحبان وسایل نقلیه سبک خواهد بود. قیمت شمع خودرو NGK، در مقایسه با سایر برندهای خارجی دیگر این قطعه شاید گران تر باشد اما در مقایسه با دیگر مدل ها، کیفیت شمع خودرو NGK، بسیار بیشتر است و در نتیجه ارزش خرید بیشتری را نسبت به بقیه مدل های مشابه خواهد داشت. البته دقت داشته باشید که شمع خودرو اصلی برند NGK، دارای بسته بندی استاندارد به همراه هولوگرام است. همچنین این قطعه از کیفیت بالایی در رنگ بندی و ساخت قطعات برخوردار می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.