مضرات تعویض دیرهنگام صافی بنزین

مضرات تعویض دیر هنگام صافی بنزین-رایا ماکت

مقدمه

 

صافی بنزین یا فیلتر بنزین ، یکی از قطعاتی است که نقش کلیدی را در حفظ کارکرد ایمن و صحیح موتور خودرو دارد. خودروهایی که از بنزین به عنوان سوخت استفاده می‌کنند، معمولا در اثر کثیف بودن بنزین ورودی به موتور، دچار مشکلات عدیده ای از جمله گرفتگی سوپاپ و در نتیجه مشکلات مربوط به عدم کارایی صحیح سرسیلندر و سیلندر در موتور خواهند شد. ازطرفی این آلودگی، پمپ سوخت و بخش های انژکتوری خودرو شما را نیز به خطر می‌اندازد و ضروری است تا از ورود این آلودگی‌ها به قسمت‌های مختلف خودرو که با سوخت در ارتباط مستقیم هستند، جلوگیری کنید. در این مقاله در مورد تعویض‌ صافی بنزین دیرهنگام، که یکی از بهینه‌ترین و ارزان‌ترین راه‌هایی است که در این رابطه وجود دارد، با شما صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

 

صافی بنزین چیست؟

بنزینی که در ایران و در پمپ بنزین‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، در ۲ مدل بنزین سوپر و بنزین معمولی عرضه می‌شود. بنزین سوپر دارای عدد اکتان حدود ۹۳ تا ۹۵ و بنزین معمولی دارای عدد اکتان نزدیک ۸۷ است. بین این ۲ مدل از بنزین، بنزین سوپر به دلیل دارا بودن اکتان بالاتر، دیرتر منفجر شده و کارایی بهتری را در موتور نسبت به بنزین معمولی ارائه می‌دهد. هر ۲ مدل ارائه شده، پیش از ورود به بازار، در پالایشگاه‌ها تصفیه می‌شوند و بنابراین آلودگی خاصی ندارند و شفاف هستند.

اما محوطه داخلی باک خودرو، از جنس فلز ساخته شده است. اگرچه این فلز عمدتا استیل ضد زنگ است اما در دراز مدت، ممکن است دچار خوردگی شود. ذرات ناشی از این خوردگی، از دیواره باک خودرو کنده شده و به داخل بنزین موجود در باک ریخته می‌شوند. این ذرات برای بخش‌های انژکتوری خودرو، سوپاپ، پمپ سوخت و سیلندرهای موجود در موتور به شدت مضر هستند و باعث ایجاد گرفتگی در آنها شده و فرآیند سوخت رسانی دچار اختلال می‌شود.

این اختلال در سوخت رسانی نیز در عملکرد موتور تاثیر بسیار بدی خواهد گذاشت و حتی باعث سوختن آن می‌شود. بهترین و ارزان‌ترین راهی که می توان از ورود این ذرات به فضای داخل موتور جلوگیری کرد، استفاده از مورد فیلتر بنزین است. این صافی مانند فیلتر روغن یا هر فیلتر دیگری، از یک محفظه از جنس پلاستیک یا فلز و یک فیلتر داخلی که معمولا از جنس کاغذ صافی و با روزنه‌های بسیار ریز است، تهیه شده است.

انواع صافی بنزین

دو نوع از صافی بنزین در بازار وجود دارد. نوع اول این صافی ها از یک فیلتر کاغذی که در داخل یک محفظه فلزی یا پلاستیکی قرار دارد، ساخته شده است. این فیلتر به دیواره این محفظه چسبیده است و امکان جدا کردن و تعویض آن وجود ندارد و برای تعویض صافی بنزین از این نوع، باید کل این صافی عوض شود اما در نوع دوم این صافی‌های که به فیلتر بنزین کارتریجی هم شناخته می‌شوند، اتصالی بین فیلتر کاغذی و دیواره‌های محفظه وجود ندارد و فیلتر به راحتی در زمان مورد نیاز قابل تعویض است، علاوه بر اینکه جنس این محفظه در این نوع از صافی ها، از جنس فلز است.

کاربرد صافی بنزین

صافی بنزین مثل هر صافی یا فیلتر ساده دیگری عمل می‌کند. نقش اصلی این فیلتر، جلوگیری از ورود آلاینده‌های موجود در بنزین به داخل موتور خودرو است. فیلتر بنزین با قرار گرفتن در داخل باک یا در مسیر بین باک و موتور در کف ماشین، سوخت عبوری از خود را تصفیه کرده و در نتیجه کیفیت عملکرد موتور را تضمین می‌کند.

بدون این فیلتر، موتور خودرو به خصوص در خودروهایی که در مناطق بد آب و هوا یا آلوده که احتمال بارش باران‌های اسیدی وجود دارد و باک خودرو آسیب می‌بیند، دچار مشکلات جدی خواهد شد.

عوامل خرابی صافی بنزین

صافی بنزین مانند تمامی قطعات مورد استفاده در خودرو، در اثر بعضی از عوامل، می تواند دچار خرابی شود و کارایی استاندارد خود ار از دست بدهد. این عوامل عبارتند از :

رانندگی در شهرها و محیط های آلوده

آلاینده‌های زیست محیطی به خصوص سرب، فسفات و گوگرد، در از بین بردن قطعات ماشین از جمله باک خودرو بسیار تاثیر گذارند. همین مورد باعث ورود حجم زیادی از ذرات ناشی از خوردگی باک به داخل صافی بنزین شده و آن را زودتر از موعد خراب می‌کند.

 استفاده از بنزین های غیر استاندارد

هر موتور، توانایی تحمل نوع خاصی از بنزین را دارد. این نوع خاص با توجه به تست های حساس در کارخانه تولید کننده خودرو، تعیین می‌شود. استفاده از بنزین‌های تصفیه نشده یا به صورت صحیح تصفیه نشده، باعث آسیب‌های جبران ناپذیر به موتور و خرابی سریع فیلتر بنزین خواهد شد.

ضربه به قسمت زیرین خودرو

در بعضی از انواع خودرو، با تشخیص مکانیک، صافی بنزین در قسمت زیرین خودرو و مابین مسیر باک به موتور نصب می‌شود. ضربه به این قسمت که معمولا در هنگام عبور از دست اندازها اتفاق می‌افتد، می‌تواند باعث جدا شدن فیلتر کاغذی از محفظه فلزی، تغییر شکل یا سوراخ شدن محفظه و ورود آب به داخل آن و از بین رفتن فیلتر کاغذی شود.

ریختن مایعاتی به غیر از بنزین به داخل باک خودرو

خودروهای بنزینی، صرفا با بنزین کار می‌کنند. فیلتر بنزین نیز دقیقا بر اساس عبور بنزین و جداسازی آلودگی‌ها از بنزین طراحی شده است. ریختن هر مایعی به غیر از بنزین به داخل باک، علاوه بر آسیب‌های احتمالی به دیوار باک خودرو، باعث آسیب رساندن به فیلتر موجود در صافی بنزین نیز خواهد شد.

تعویض صافی بنزین

صافی بنزین پس از مدت زمانی مشخصی باید تعویض شود. این مدت زمان معمولا پس از طی ۱۰۰ هزار کیلومتر خواهد بود که البته این بازه زمانی، در صورتی قابل اطمینان است که خودرو شما از نظر شرایط آب و هوایی منطقه تردد و همچنین نحوه نگهداری از آن، دارای شرایط استانداردی باشد. بعضی از عوامل مانند، موارد زیر می توانند در اطلاع از زمان تعویض فیلتر بنزین به شما کمک کنند. این موارد عبارتند از :

خودرو به سختی استارت می خورد

خودرو بدون یک سوخت رسانی صحیح، استارت نرمالی نیز نخواهد داشت. اگر متوجه شدید که موتور به سختی روشن می‌شود و استارت زدن مثل قبل نیست، حتما به خرابی صافی بنزین شک کنید، و به تعویض صافی بنزین در اسرع وقت اقدام کنید.

روشن شدن چراغ مربوط به بررسی موتور

فشار سوخت وارد شده به موتور، توسط یک سنسور اندازه گیری می‌شود. اگر صافی بنزین دچار خرابی شود، فشار بنزین ورودی به موتور کم می‌شود و این سنسور فعال می‌شود و همین امر باعث روشن شدن چراغ مربوط به بررسی موتور خواهد شد.

اختلال در عملکرد موتور

اگر خودرو شما به اصطلاح ریپ می‌زند، یکی از دلایل اصلی آن، نرسیدن سوخت کافی به موتور است. معمولا خرابی و گرفتگی صافی بنزین و تعویض‌ صافی بنزین دیرهنگام در این موضوع بیشترین تاثیر را دارد.

خرابی پمپ سوخت

پمپ سوخت وظیفه هدایت سوخت از باک به موتور را بر عهده دارد. اگر صافی بنزین که قبل از این پمپ نصب می‌شود، دچار گرفتگی باشد، بنزین کافی از آن عبور نخواهد کرد و پمپ سوخت فشار زیادی را برای کشیدن سوخت کافی از باک و رساندن آن به موتور، تحمل خواهد کرد. این فشار می‌تواند منجر به آسیب‌های شدید در پمپ سوخت و حتی از بین رفتن آن شود.

گرفتگی کاربراتور و انژکتور

کاربراتور و انژکتور، ۲ بخش بسیار مهم در خودرو هستند. این ۲ بخش به صورت مستقیم با سوخت خودرو در ارتباط هستند و در صورتی که هرگونه آلودگی ناشی از خرابی صافی بنزین وارد این قسمت‌ها شود، منجر به گرفتگی این ۲ بخش و آسیب‌های جدی در ادامه آن خواهد شد.

بوی نامطبوع خروجی از اگزوز

بنزین استاندارد و بدون آلودگی، پس از سوختن بوی نامطبوعی ندارد اما زمانی که هر آلاینده‌ای به دلایلی مانند نبود و یا تعویض‌ صافی بنزین دیرهنگام و خرابی صافی بنزین وارد موتور شود، پس از سوختن ناشی از حرارت موتور، به صورت دود از اگزوز خارج می‌شود. این دود علاوه بر وجود آلاینده‌های سمی و خطرناک، بوی بسیار بد و نامطبوعی خواهد داشت.

مضرات دیرهنگام تعویض صافی بنزین

در قسمت قبل در مورد نشانه‌هایی که می تواند به شما در مورد تمام شدن عمر صافی بنزین و تعویض‌ صافی بنزین دیر آن هشدار دهد، صحبت کردیم. اما اگر با وجود این هشدارها، باز هم آنها را نادیده بگیریم و صافی بنزین خراب و تعویض صافی بنزین را انجام ندهیم، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اولین اتفاق که معمولا سریع رخ خواهد داد، ایجاد گرفتگی در قسمت‌های مختلف موتور از جمله کاربراتور و انژکتور، سوپاپ‌ها و سیلندرها است. این گرفتگی و رسوبات معلق در موتور، وارد فیلتر روغن نیز می‌شوند و آن را نیز از بین خواهند برد. دومین اتفاق، فشار آمدن به پمپ سوخت و حتی از بین رفتن پمپ سوخت است.

پس از این اتفاق، به علت نبود یک نیرو برای هدایت سوخت از باک به موتور، سوخت کافی به موتور نخواهد رسید و به دلیل کارکرد موتور با سوخت ناکافی، موتور بیش از اندازه کار می‌کند. این موضوع می‌تواند باعث داغ شدن بیش از حد و آسیب‌های جبران ناپذیر به بخش‌های موتور و حتی سوختن آن شود. پس بهتر است این حجم از دردسرهای پر از هزینه را به دلیل تعویض‌ صافی بنزین دیرهنگام، که یک قطعه ارزان قیمت است ایجاد نکنید.

راهنمای خرید صافی بنزین

صافی بنزین قطعه تقریبا ارزان قیمتی است اما خرید نمونه های غیر استاندارد این قطعه، باعث خسارت های مالی زیادی برای شما خواهد شد.

بنابراین بهتر است این قطعه را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید. در صورتی که قصد خرید اینترنتی این قطعه را داشته باشید، پیشنهاد می کنیم که اینکار را حتما از فروشگاه‌های دارای نماد اعتماد الکترونیک و نشان ثبت در پایگاه رسانه های دیجیتال انجام دهید تا علاوه بر تحویل گرفتن جنس مورد نظر، مطابق با عکس و مشخصات درج شده در سایت، از پشتیبانی های سایت فروشگاهی در صورت ایجاد هر مشکلی در فرآیند خرید، بهره‌مند شوید.

سایت رایا مارکت، افتخار دارد که با بهره‌مندی از تیم پشتیبانی قوی و سابقه ۲۰ ساله در زمینه فروش انواع لوازم یدکی خودرو، انواع صافی بنزین تیبا، صافی بنزین ۲۰۶، صافی بنزین پراید، صافی بنزین پژو و … را از برندهای معتبر و استاندارد در اختیار شما عزیزان قرار دهد. شما می‌توانید برای خرید هر یک از محصولات رایا مارکت و انواع صافی بنزین با مشاوران ما در قسمت فروش تماس حاصل فرمایید.

در پایان از نگاه پر مهر شما و زمانی که برای خواندن این مقاله در اختیار ما گذاشتید، کمال قدردانی را داریم و امیدواریم که از این مقاله استفاده کافی را برده باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.