وبلاگ

طول عمر باطری ماشین خود را افزایش دهید؛ راهنمای نگهداری و نظافت باطری ماشین

طول عمر باطری ماشین- رایا مارکت

طول عمر باطری ماشین – بعضی اوقات یک باتری که کاملا شارژ شده هم نمیتواند ماشین شما را به حرکت در آورد به شما توصیه میکنیم حتما نگاهی به سر باطری ماشین خود بیاندازید، اگر پایانه های زنگ زده یا خورده شده ای داشته باشد، شک نکنید که مشکل همینجاست! سولفاته شدن سر باتری مانع عبور جریان برق میشود، بنابراین، باعث برقراری اتصال قویتر باتری با دیگر اجزا میشود؛ پایانه های تمیز باتری میتواند به شما کمک کند تا باتری ماشین شما همواره به کار خود ادامه دهد.

طول عمر باطری ماشین خود را افزایش دهید

۱- شارژ بیش از حد باتری ماشین

مهم نیست باطری ماشین شما اتمی است یا باتری “تر”، اگر باتری ماشین خود را بیش از حد شارژ کنید، الکترولیت میتواند از دریچه ها یا ترک های موجود در باتری به بیرو ن راه پیدا کند و باعث خوردگی شود و در کاهش طول عمر باطری ماشین موثر خواهد بود.

۲- واکنش در گیره های مسی

گیره هایی که سیم ها را به باتری وصل میکنند عموما از جنس مس میباشند، که اگر شیمی شما خوب باشد، مطمئناً می دانید که مس به تنهایی خاصیت خورندگی ندارد و این جریان الکتریکی است که سولفات مس تولید می کند و در نتیجه خوردگی در پایانه باتری رخ میدهد و در کاهش طول عمر باطری ماشین موثر خواهد بود.

۳- پر کردن بیش از حد باتری از آب

پر کردن آب زیاد باتری دلیل دیگری است که باعث خراب شدن ترمینال های باتری می شود. ت

رمینال های باتری از فلزهایی ساخته شده اند که سولفاته میشوند. بنابراین، اگر بیشتر از حد مجاز آب در باتری خود بریزید، آب اضافی از دریچه ها خارج می شود و سپس پایانه های باتری شما پر از اسید سولفوریک خشک میشود و باعث می‌شود طول عمر باطری ماشین کاهش پیدا کند.

۴- نشت الکترولیت

یکی از دلایل ایجاد خوردگی ترمینال های باتری، راه یابی الکترولیت به بیرون است. اگر از باتری ماشین خود به خوبی مراقبت نکنید، الکترولیت از ترمینالهای باتری نشت کرده و در سر باتری روی هم انباشته و ایجاد خوردگی میکند و در کاهش طول عمر باطری ماشین موثر خواهد بود.

۵- سن باتری

اگر باطری ماشین شما بالای ۵ سال عمر دارد، مطمئناً خوردگی را روی آن مشاهده خواهید کرد. بنابراین در این حالت، برای تعویض باتری ماشین خود عجله کنید! چون طول عمر باطری ماشین شما به انمام  رسیده است.

روش های تمیز کردن ترمینال های باطری ماشین

در بیشتر مواقع که باطری ماشین از کار میافتد با یک نگاه ساده متوجه میشویم که کابل های متصل به باتری و همینطور پایانه های باتری ( قطب های مثبت و منفی باتری) شما را یک پودر سفید رنگ و سختی پر کرده که معمولا اسید سولفوریک خشک است که ماده سمی و خطرناک میباشد و بعضی اوقات در بین این پودر سفید رنگ میتوانید.

رنگهای مخلوط دیگری را ببینید که حاصل یکی از چندین واکنش های رخ داده داخل باتری و بخارات درون باتری ماشین شما میباشد.

اگر زیاد از اتومبیل خود استفاده نمیکنید، این مشکل بیشتر اتفاق میافتد. هنگامی که موتور ماشین کار نمیکند، باتری در حال از کار افتادن است و ترمینال ها با سرعت بیشتری اکسید می شوند.

پس حتما قبل از استارت زدن باتری ماشین خود را نگاه کنید. تمیز کردن کامل ترمینال ها بسیار مهم است که در اینجا قصد داریم نحوه صحیح تمیز کردن پایانه های باتری ماشین را به شما آموزش دهیم تا در افزایش طول عمر باطری ماشین موثر واقع شود.

روش از بین بردن زنگ زدگی سر باطری ماشین

هر کالای ساخته شده از آهن مستعد زنگ زدگی است. اگرچه محصولات زیادی برای خلاص شدن از زنگ زدگی در بازار وجود دارد، اما حذف زنگ آهن برای ما چندان کار دشواری نیست. مواد ساده خانگی به شما در انجام این کار کمک می کنند.

در اصل، زنگ زدگی آهن و تشکیل اکسید آهن هنگام واکنش آهن با اکسیژن هوا بوجود می آید. این واکنش وقتی رخ می دهد که رطوبت در هوا وجود داشته باشد. زنگ آهن در واقع قدرت آهن و فلز را به شدت کاهش میدهد، حتی می تواند باعث صدمه به مواد دیگر در محیط اطراف خود شود.

به عنوان مثال، اگر زنگ زدگی روی لوله های لوله کشی خانه شما شکل گرفته باشد، می تواند مواد لوله کشی را آنقدر خراب کند که سوراخی در آن ایجاد شود.

آب بیرون آمده از این لوله اغلب زنگ زده می شود. در نتیجه لکه های قرمز مایل به قهوه ای یا قرمز تیره را می توان در دیگر قسمت های لوله مشاهده کرد.

برای از بین بردن خوردگی و زنگ زدگی راههای مختلفی وجود دارد که به تمامی آنها اشاره خواهیم کرد، پس راههای زیر را دنبال کنید تا به راحتی از شر سولفات های سر باتری ماشین خود راحت شوید و به طول عمر باطری ماشین خود کمک کنید.

مرحله اول

درپوش ترمینال باطری ماشین خود را باز کنید

درپوش های پلاستیکی از اکثر باتری ها در مقابل لغزندگی و آسیب دیدن محافظت می کند ولی برای دسترسی به گیره هایی که کابل ها را به ترمینال ها وصل می کنند باید برداشته شود و راه موثر در افزایش طول عمر باطری ماشین.

مرحله دوم

باتری خودرو را جدا کنید

هر گیره ای که به پایانه ها وصل شده باشد باید جدا شود. شما این کار را اول با جدا کردن گیره منفی و بعد جدا کردن گیره مثبت انجام می دهید. پایانه منفی با علامت منفی (-) مشخص شده و پایانه مثبت یک علامت (+) دارد. در صورت وجود خوردگی بیش از حد، ممکن است نیاز به استفاده از انبردست های فلزی برای قطع اتصال باشید.

مرحله سوم

انتخاب یکی از محلول های زیر

برای از بین بردن خوردگی و سولفات از روش های زیادی میتوانید استفاده کنید. ما در این مقاله سعی کرده ایم مواردی را به شما معرفی کنیم که در دسترش شما باشند و علاوه بر آن هزینه ی زیادی هم نداشته باشند در افزایش طول عمر باطری ماشین هم موثر خواهد بود.

الف. استفاده از محلول جوش شیرین

وقتی صحبت از تمیز کردن باتری ماشین است، رایج ترین ماده مورد استفاده جوش شیرین است. جوش شیرین یکی از بهترین پاک کننده ها برای باتری های اتمی میباشد.

در اینجا دو قاشق غذاخوری جوش شیرین را با مقدار مساوی آب در یک ظرف تمیز مخلوط کرده و برای ایجاد یک خمیر محلول را هم بزنید، سپس از مسواک استفاده کنید تا خمیر را در هر ترمینال بمالید. برای جدا کردن باقیمانده خوردگی از یک برس سیمی استفاده کنید.

ب. استفاده از نوشابه

 همچنین می توانید از نوشابه برای تمیز کردن ترمینال ها استفاده کنید و به سادگی یک قوطی نوشابه را مستقیماً روی پایانه های باتری بریزید تا کار خود را برای از بین بردن خوردگی اطراف ترمینال ها شروع کند.

مزیت این روش اینجاست که نیازی به تهیه خمیر نیست. در صورت لزوم فقط با برس سیمی روی بخشی که خوردگی دارد بکشید تا تماما سولفات ها از بین بروند.

ج. استفاده از لیموترش

یکی از مؤثرترین راه های حذف زنگ ها استفاده از آهک است. آب دو یا سه لیمو ترش را درون یک ظرف کوچک بریزید، بخش زنگ زده را با پارچه تمیز کرده و سپس آب لیمو را روی آن بمالید و به مدت ده تا پانزده دقیقه بگذارید و سپس آن را با یک تکه پارچه نرم پاک کنید.

د. استفاده از سس گوجه فرنگی و جوش شیرین

استفاده از این دو ماده در کنار هم میتواند سخت ترین زنگ زدگی را از بین ببرد. جوش شیرین را با آب مخلوط و در یک بطری اسپری کنید و سخاوتمندانه آن را روی زنگ زدگی اسپری کنید.

به همین ترتیب مقداری سس گوجه فرنگی را در مناطقی که جوش شیرین استفاده شده است، پخش کنید. حداقل ۲ ساعت به آن زمان دهید و سپس آن را با آب گرم بشویید.

ه. استفاده از نمک

نمک به عنوان یک پاک کننده عالی برای از بین بردن زنگ و خوردگی عمل می کند. این ماده بیشتر با مواد دیگر ترکیب می شود تا بتواند یک ماده خانگی موثر در برابر زنگ زدگی را تهیه کند. در یک کاسه تمیز، یک چهارم فنجان نمک، یک قاشق غذاخوری خامه ترش و مقدار کافی پراکسید هیدروژن را با هم مخلوط کنید تا یک خمیر ضخیم بدست بیاورید.

این خمیر را روی لکه های زنگ زده به شکل یک لایه ضخیم یکنواخت بمالید. نیم ساعت به آن دست نزنید سپس با کمک یک اسفنج مرطوب آن را پاک کنید و خواهید دید که زنگ زدگی از بین رفته است و باعث افزایش طول عمر باطری ماشین می‌شود.

و. استفاده از نمک و لیموترش یا نمک با جوش شیرین

می توانید همراه با آب لیمو ترش از نمک استفاده کنید : یک چهارم فنجان نمک و نصف لیوان آب لیمو را در یک کاسه به خوبی مخلوط کنید تا یک محلول غلیظ بدست بیاید.

محلول را روی سطح زنگ زده به طور یکنواخت پخش کنید و حدود نیم ساعت آن را به حال خود بگذارید. در آخر آن را با یک دستمال پاک کنید و به یک سطح بدون زنگ زدگی برسید. بجای نمک می توانید از جوش شیرین هم استفاده کنید و باعث افزایش طول عمر باطری ماشین می‌شود.

ز. استفاده از سرکه

با استفاده از یک پارچه، مواد سفید و جامد (خوردگی شل) اطراف سر باتری را پاک کنید. مقداری سرکه سفید را درون یک فنجان بریزید سپس یک پارچه نخی را به سرکه آغشته کرده و از آن برای پاک کردن خوردگی استفاده کنید و باعث افزایش طول عمر باطری ماشین می‌شود.

مرحله چهارم

 بشویید و خشک کنید

برای پایان کار و تمیز کردن، باید تمام موادی که روی پایانه های باتری ریخته ایم تا خوردگی را پاک کند کاملا تمیز کرده باشیم.

برای این کار یک بطری حاوی آب را  روی هر ترمینال اسپری میکنیم. سپس از یک دستمال استفاده کنید و هر ترمینال را خشک کنید.

در آخر، برای جلوگیری از خوردگی در آینده، باید مطمئن شویم که همه ی بخش هایی که آب اسپری کردیم خشک میباشد و سپس محافظ ترمینال باتری را با استفاده از اسپری کاملا تمیز و خشک کنیم.

استفاده از هوای فشرده راهی مؤثر برای خشک کردن باتری و اجزای آن است و باعث افزایش طول عمر باطری ماشین می‌شود.

مرحله پنجم

استفاده از گریس (ژله نفتی)

یک لایه نازک از گریس را روی ترمینال باتری خود قرار دهید. شما باید یک لایه نازک از ژله نفتی را روی انتهای کابل و ترمینال باتری خودرو نیز آغشته کنید.

این لایه بین انتهای کابل و ترمینال باتری ارتباط را برقرار می کند و همچنین از ایجاد خوردگی در پایانه های باتری جلوگیری می کند و باعث افزایش طول عمر باطری ماشین می‌شود.

مرحله ششم

گیره ها را دوباره وصل کنید

ابتدا گیره مثبت را وصل کنید و به دنبال آن گیره منفی را وصل نمایید. با این حال، اگر متوجه شدید باز هم خوردگی و سولفات وجود دارند، قبل از اتصال مجدد آن را تمیز کنید. در صورت لزوم از آچار استفاده کنید.

در آخر، روکش های پلاستیکی را روی هر محل اتصال قرار دهید. در حال حاضر پایانه های باتری شما عاری از خوردگی است و شما آماده هستید وسایل، مواد تمیز کننده و دستکش خود را کنار بگذارید، ماشین شما باید با چرخاندن کلید استارت بخورد و شروع به حرکت کند.

بد نیست بدانید متوسط طول عمر باطری ماشین حدود چهار سال است، بنابراین باید توسط یک مولتی متر تست شود. هوای گرم بزرگترین دشمن باتری شما است و طول عمر باطری ماشین شما را کاهش می‌دهد.

اگر از باتری اسید سرب استفاده می‌کنید سعی کنید توجه کنید هر چه شارژ باتری اسید سرب خود را کندتر و طولانی تر کنید احتمال سولفاته شدن آن کاهش میابد.

هرگز از آب شیر برای پر کردن سلول ها در باتری استفاده نکنید، زیرا این ماده حاوی مواد معدنی است که به سلول های باتری شما به شدت آسیب می رساند و باعث کاهش طول عمر باطری ماشین می‌شود.

نکات ایمنی در تمیز کردن ترمینال های باتری ماشین 

نکات ایمنی در تمیز کردن ترمینال های باطری ماشین -رایا مارکت

  1. در صورت مشاهده اسیدسولفوریک خشک شده بر روی ترمینال های باطری ماشین، حتما از دستکش استفاده کنید تا پوست شما نسوزد.
  2. برای کار با باتری و جداکردن آن از ماشین حتما از عینک ایمنی استفاده نمایید.
  3. هنگام کار روی باتری، از تماس با سایر اشیاء فلزی مانند قاب ماشین خودداری کنید، در غیر این صورت خطر کمبود باتری را دارید.
  4. برای از بین بردن خوردگی، در یک منطقه با تهویه مناسب این کار را انجام دهید.
  5. هنگام جدا کردن باتری ماشین، اگر ابتدا سیم های مثبت را جدا کنیم خطر برق گرفتگی برای شما دارد.
  6. قبل از باز کردن باتری، حتما نیم ساعتی بگذارید ماشین خاموش باشد و خنک شود سپس شروع به کار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.