انواع عاج لاستیک ماشین را بشناسیم

انواع عاج لاستیک ماشین را بشناسیم -رایا مارکت

مقدمه

عاج لاستیک ماشین قسمت برآمده بر روی سطح بیرونی لاستیک است که عملکرد لاستیک بر روی سطوح مختلف را تعیین می کند. بدون وجود عاج تایر، عملا حرکت وسیله نقلیه بر روی سطوح و به صورت ایمن، غیر ممکن خواهد بود. لاستیک یا تایر، یکی از ضروری ترین قطعات در خودرو و به طور کلی هر وسیله نقلیه است.

بدون وجود لاستیک به خصوص در وسایلی مانند انواع خودرو، قسمت رینگ به سطح جاده در تماس خواهد بود و به دلیل عدم وجود اصطکاک کافی، وسیله نقلیه یا توانایی حرکت ندارد و یا حرکت با سختی فوق العاده زیادی میسر خواهد بود. اما انتخاب یک لاستیک با عاج تایر استاندارد بسیار مهم است و استفاده از لاستیک های بی کیفیت، فاقد عاج مناسب و سالم نیز به اندازه عدم وجود لاستیک در وسیله نقلیه خطرآفرین خواهد بود. در این مقاله در مورد عاج تایر، نحوه انتخاب عاج مناسب و همچنین انواع عاج لاستیک ماشین با شما صحبت خواهیم کرد.

عاج لاستیک چیست؟

شاید از خودتان پرسیده باشید که عاج های روی لاستیک نشانه چه چیزی هستند؟ عاج  لاستیک به بخشی از لاستیک گفته می شود که مستقیما با سطح جاده در تماس است. این بخش به صورت برآمده تر است و بیشترین سطح تماس با سطح مربوط به این بخش است. این بخش با توجه به نوع لاستیک، می تواند در طرح های مختلفی باشد که هر کدام از این طرح ها، در توانایی لاستیک برای حرکت در شرایط مختلف به صورت مستقیم تاثیرگذار است

انواع عاج لاستیک ماشین

انواع عاج تایر برای وسایل نقلیه مختلف متفاوت است. در مورد خودروهای سواری، این موضوع دسته بندی کوچکتری دارد. به طور کلی برای تمامی لاستیک های شهری، ۴ نوع عاج  لاستیک وجود دارد که عبارتند از :

عاج متقارن

عاج متقارن به صورت یک الگوی یکسان است که در طول لاستیک تکرار می شود. استفاده از این مدل عاج در لاستیک، باعث افزایش طول عمر آن و سهولت در حرکت می شود. علاوه بر آن، حرکت این نوع لاستیک بر سطح جاده نیزبی صدا خواهد بود. از انواع عاج متقارن در خودروهای سواری معمولی استفاده می شود.

عاج نامتقارن

عاج نامتقارن بر خلاف عاج های متقارن، دارای الگوی یکسان نیستند. در این لاستیک ها از چند الگوی مختلف به صورت ترکیبی بر سطح لاستیک استفاده شده است. انواع عاج متقارن، بیشتر در خودروهای اسپرت استفاده می شود. این خودروها معمولا در سطوح ناهموار تری نسبت به سطوحی که خودروهای معمولی در آنها حرکت می کنند، تردد دارند. بنابراین لازم است تا لاستیک این خودروها، دارای توانایی بیشتری برای ایجاد اصطکاک با جاده برخوردار باشد.

عاج لاستیک جهت دار

در خودروهایی که از عاج های جهت دار بر روی لاستیک های آنها استفاده شده است، طرح عاج، صرفا به سمت یک جهت خواهد بود. اینکار برای لاستیک یک مزیت محسوب می شود و باعث می شود تا آب از روی لاستیک به خوبی عبور کند. همچنین حرکت لاستیک های دارای این نوع عاج نیز بهتر خواهد بود.

عاج لاستیک جهت دار/ نامتقارن

عاج جهت دار/ نامتقارن، ترکیبی از عاج های جهت دار و نامتقارن است. این نوع عاج، بیشترین و بهترین نوع کارایی را دارد. شکل عاج در این مدل، شبیه حرف V انگلیسی است. این لاستیک ها در چرخش، مانند لاستیک ها جهت دار و در حرکت، مانند لاستیک های نامتقارن عمل می کنند. در نتیجه بهترین عملکرد را دارند.

 

انواع عاج لاستیک ماشینتوضیحات کوتاه
عاج متقارنعاج متقارن به صورت یک الگوی یکسان است که در طول لاستیک تکرار می شود.
عاج نامتقارنعاج نامتقارن بر خلاف عاج های متقارن، دارای الگوی یکسان نیستند.
عاج لاستیک جهت داردر خودروهایی که از عاج های جهت دار بر روی لاستیک های آنها استفاده شده است،
طرح عاج صرفا به سمت یک جهت خواهد بود.
عاج لاستیک جهت دار/ نامتقارنعاج جهت دار/ نامتقارن، ترکیبی از عاج های جهت دار و نامتقارن است.

چه عاجی را انتخاب کنم؟

با توجه به توضیحاتی که در مورد انواع عاج لاستیک در قسمت قبل داده شد، بهتر است که برای انتخاب عاج تایر به چند نکته توجه کنید.

۱- اولین قدم در انتخاب عاج لاستیک، شناسایی لاستیک مناسب خودرو است. به طور مثال عاج مناسب برای خودروهای سواری معمولی و اسپرت، با یکدیگر متفاوت هستند و انتخاب اشتباه هر کدام به جای دیگری، می تواند باعث خسارات قابل توجهی به شما شود. در این مورد می توانید از یک فرد ماهر در این زمینه کمک بگیرید.

۲- عاج لاستیک، مانند هر وسیله دیگری دارای عمر مشخصی است. اگر به دیواره داخلی تایر دقت کنید، عبارتی با عنوان Tread Wear را مشاهده می کنید. این عبارت به عنوان معیار عمر عاج در نظر گرفته می شود و برابر با مقداری بین ۱۰۰ الی ۵۰۰ است. در هنگام خرید لاستیک، دقت کنید که از لاستیک هایی که دارای مقدار بیشتری از این عدد هستند، خرید نمایید

۳- اگر با خودرو خود، بار زیادی حمل می کنید و یا در محیطی تردد دارید که نیاز به ترمزگیری زیاد، پیچیدن های متوالی و سرعت گیری های پی در پی هستید، بهتر از لاستیک های دارای عاج هایی با عمق بیشتر استفاده کنید که دیرتر دچار ساییدگی شود.

۴- به هیچ عنوان از لاستیک های دست دوم استفاده نکنید. ساییدگی ها و یا ترک هایی که بر روی عاج لاستیک ایجاد می شوند، همیشه با چشم قابل دیدن نیستند. این ساییدگی و ترک ها، ممکن است آنقدر ریز باشند که شما نتوانید آنها را تشخیص دهید. اما همین نقص های ریز، می توانند در شرایطی مانند جاده های ناهموار و یا تغییرات آب و هوایی، حوادث خطرناکی را ایجاد کنند.

در پایان امیدواریم از این مقاله، استفاده لازم را برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.