عوامل موثر در عمر باتری ماشین چیست؟

6عنوان برتر از عمر باتری ماشین-رایا مارکت
عمر باتری ماشین شاخصه ی مهمی است که آشنایی از آن ضمن بهره ی بهتر شما از عمر مفید باتری خود سبب حفظ دیگر قطعات خودرویی شما میشود.خواندن این مقاله به شما کمک میکند که علاوه بر آشنایی با عملکرد باطری ماشین خود راه های بسیار مفید و قابل ارزشی برای افزایش طول عمر مفید باتری خود اطلاع پیدا کنید.
باتری ماشین از قطعات خودرویی است بسیار قابل ارزش و کار آمد است شاید در ظاهر فقط ابتدای استارت زدن به آن احتیاج داشته باشیم و فکر کنیم در ادامه این قطعات دیگر ماشین هستند که عملکرد خوب ماشین را رقم میزنند. اما بهتر است بدانید که باتری ماشین برای عملکرد بهتر تمام قطعات خودروی شما تعبیه شده است و کوچک ترین اختلال آن باعث عملکرد ضعیف ماشین و  بازده ی بالای آن سبب بهترین بازخورد از ماشین میشود.

۱-عمر باتری ماشین

عمر باتری ماشین به عوامل مختلفی بستگی دارد مانند: ظرفیت باطری، نوع خودرو، طرز استفاده از خودرو، کیفیت باتری انتخابی.
ماشینی که شمابرای حمل مسافر در طول شبانه روز از آن استفاده میکنید به تعویض باتری کمتری احتیاج دارد، اما خودرو هایی که به طور معمول در شهر استفاده میشود برای یک باطری باکیفیت عمری بین ۴ تا ۵ سال  به طور میانگین در نظر گرفته شده. 
برای باتری هایی که در ایران تولید میشود طول عمر متوسط آن ۲ تا ۳ سال است.
که در هرکدام از این میانگین ها بااستفاده‌ی درست و یکسری شرایط و انجام نکات کاربردی قابل تغییر و افزایش است.

۲-دلایل کاهش عمر باتری

مهم ترین دلایل کاهش عمر باتری ماشین شامل:

۱٫ آب و هوای نامتعادل

آب و هوا یکی از موثر ترین عوامل کاهش عمر مفید باتری ماشین است. در آب و هوای گرمسیر میانگین عمرباتری ماشین کاهش میابد زیرا موتور ماشین در حین رانندگی در هوای گرم سبب افزایش دما میشود که این به خودی خود سبب تبخیر مایعات در باتری خودرو و  تخریب ساختار داخلی آن میشود.

۲٫ سیستم شارژ معیوب باطری ماشین

سیستم شارژ معیوب سبب تخلیه ی باتری ماشین و کم شدن عمر باتری مشاین میشود. به این صورت که در اکثر خودروها برق مورد نیاز برای رادیو، چراغ و سایر سیستم ها توسط دینام تامین میشود. در صورت بروز مشکل در تنسیونر یا کشش تسمه های دینام باتری باعث تخلیه ی باطری  میشود.

۳٫ اختلال دینام

در صورت بروز مشکل در دیود دینام باتری ماشین ضعیف میشود، زیرا در زمان خاموش بودن موتور ماشین میتواند از سیستم شارژ را به جریان انداخته و سبب تخلیه‌ی کامل باتری شود.

۴٫ توقف های کوتاه ماشین

خاموش کردن های ماشین در فواصل کوتاه عمر باتری ماشین را کاهش می دهد.به این علت که در زمان استارت زدن ماشین بیشتر انرژی باتری گرفته میشود که اگر در زمان کوتاه ماشین را دوباره خاموش کنید دینام فرصت شارژ  باتری را ندارد به همین دلیل به باتری فشار آمد و سخت کار میکند.

۵٫ کابل کهنه ی باتری 

کابل کهنه ی باتری توانایی شارژ باتری را در حین حرکت ندارد، آن را به طور مستمر بررسی نمایید.
زیرا در کابل کهنه توانایی انتقال مناسب جریان الکتریکی را وجود ندارد بنابراین به باتری فشار زیادی را در راه اندازی موتور متحمل میشود.

۶٫ فرسودگی قطب های باتری 

یکی از متداول ترین عامل های خرابی باتری ماشین زودتر از موعد مقرر عامل فرسودگی شامل خوردگی و پوسیدگی قطب های باتری است، که به راحتی قابل مشاهد است.در صورت مشکل در پایانه های باتری سبب نشت اسید در کانتورها و سفت شدن آن میشود که در نهایت  اتصال موثر باتری به مشکل می خورد و سبب کاهش شارژ مجدد از دینام میشود.
فرسودگی قطب ها باتری ماشین-رایا مارکت
فرسودگی قطب ها عاملی تاثیر گذار بر کاهش طول عمر باتری

۷٫ برق دزدی خودرو

در برخی خودرو ها سیستم الکترونیکی آن ها به دلایلی دچار برق دزدی میشوند، که در صورت ادامه روند برق دزدی سبب کاهش عمر باتری ماشین  میشود.

۸٫ خاموش کردن سیستم های الکتریکی قبل از خاموش کردن موتور

یکی از متداول ترین اشتباهات راننده ها خاموش نکردن چراغ ها، سیستم تهویه ی هوا، سیستم صوتی، یا نبستن کامل در صندوق عقب ماشین است که سبب تخلیه ی باتری ماشین میشود.درهنگام خاموش کردن خودرو یه سیستم الکتریکی ماشین خود توجه بفرمایید.

زمان اتمام عمر باتری ماشین را چگونه متوجه شویم؟

 •  اتمام تاریخ انقضای باتری
 •  روشن شدن چراغ هشدار چک ماشین
 •  کم شدن سرعت ماشین
 •  اختلال در روشنایی چراغ های جلو
 •  روشن نشدن موتور ماشین
 •  اختلال های الکتریکی در قطعات مختلف ماشین مثل :برف پاک کن، چراغ های داشبورد، سیستم تهویه و….
 •  استشمام بوی گوگرد از ماشین

۳-باتری مستهلک 

در هنگام استارت زدن ماشین اگر باتری توان لازم را برای روش کردن موتور ماشین ندارد یا در هنگام کار موتور با دور پایین عملکرد برقی خودرو دچار مشکل میشود متوان گفت که عمر باتری ماشین روبه اتمام است یا مستهلک شده است.
هرچه زود تر از باتری مستهلک شده ی خود آگاه شوید آسیب کمتری به به اجزای خودرو خود وارد کرده اید.

اثرا مخرب باتری مستهلک 

 • روشن نشدن ماشین در جای حساس و بدون امکانات
 •  آسیب باتری به دیگر قطعات خودرو به دلیل نشت باتری مستهلک 
 •  کم نور شدن چراغ ها در هنگام رانندگی در شب
 •  اتصالات پایانی خطرناک باتری 

۴-مهمترین گزینه ها برای  افزایش طول عمر باتری ماشین

برای افزایش طول عمر باتری خودروی خود بهتر است ماشین را در هر ایست خاموش نکنید.
 باتری ماشین خود را به طور منظم بررسی کنید که اتصالات شل نشده باشند و پایانه ها در جای خود ثابت باشند.
 قبل از خاموش کردن ماشین بررسی کنید که سیستم صوتی و رادیو و چراغ ها خاموش باشند.
 باتری و پایانه های آن را تمیز نگه دارید با استفاده است مسواک آغشته به جوش شیرین.
ولتاژ خروجی باتری را هر دوماه یکبار با دستگاه مخصوص ارزیابی کنید.
در حین درجا کار کردن ماشین برای جلوگیری از فشار باتری کولر، رادیو  را خاموش کنید.
از ماشین خود حداقل هفته ای یکبار استفاده کنید و نگذارید مدت طولانی بدون کار کرد باقی بماند.
ار برندهای خوب و سر شناس باتری استفاده کنید و از جای معتبر خرید کنید و حتما در هنگام خرید از پشتیان راهنمایی بخواهید تا بهترین آمپر و برند مناسب برای مدل ماشین شمارا معرفی کند.

۵-معرفی برندها باتری سرشناس با طول عمربالای باتری

عمر باتری ماشین به شرکت تولید کننده و نوع انتخاب شده‌ی باطری که مناسب ماشین شماست بستگی دارد. اگر شما باتری بدون شناخت و آشنایی از جزئیات آن بخرید دیگر توقع استفاده درست از عمر مفید باتری ماشین خود را نمیتوانید داشته باشید.
بی‌شک همه ما با برند صبا باتری آشنا هستیم و می‌دانیم که یکی از مشهورترین‌هاست. باتری واریان صبا باتری یک برند کاملا ایرانی است که انواع مختلف باطری ماشین ارائه می‌کند. معمولا  عمر باتری ماشین این برند بالا بوده  و مورد قبول بسیاری از مشتریان است.
این برند دارای هر دو مدل(اسیدی، غیر اسیدی) باطری ماشین است که در ظرفیت‌های ۵۰، ۵۵، ۶۰، ۶۶، ۷۰، ۷۴، ۹۰، ۱۰۰، ۱۲۰، ۱۵۰، ۱۷۰ و ۲۰۰ آمپر موجود است.
باتری واریا با طول عمر مفید-رایامارکت
باتری از برند معتبر با طول عمر مفید
سوزوکی شرکت ژاپنی با همکاری شرکت سپاهان که ایرانی است مشغول به تولید باتری ماشین در ایران است. این باتری‌ها دارای کیفیت عالی و فناوری‌های نوین است که از استانداردهای بین‌المللی بهره‌مند شده است. علاوه بر این‌ها باطری سوزوکی دارای گارانتی و ضمانت طولانی مدت استکه عمر باتری ماشین در این محصول خریداری شده را تضمین می‌کند.
باتری‌های سوزوکی اتمی هستند یعنی بصورت سیلد کلسیمی تولید شده و نیازی به مراقبت و نگهداری ندارند. برای هر نوع خودرویی موجودند و قابل نصب هستند.
باطری‌های سوزوکی در دو حالت سنگین و سبک موجودند که با توجه به نوع اتومبیل روی آن‌ها نصب خواهند شد. معمولا باتری‌های سبک سوزوکی از ۳۵ تا ۷۵ آمپر در بازار موجود است و باتری‌های سنگین از ۸۸ تا ۲۰۰ آمپر است.
باتری سوزوکی با طول عمر مفید-رایامارکت
باتری از برند معتبر وطول عمر بالا
 محصولات تولیدی برنا باتری یکی از باکیفیت‌ترین محصولات ایرانی موجود در بازار هستند و از لحاظ معیارهای استاندارد، این شرکت موفق به دریافت گواهینامه‌های معتبری در سطح بین المللی شده است.عمر باتری ماشین این برند بالا و عملکرد مطلوبینیز میباشد.
باتری برنا برای ماشین های سبک از۳۵ تا۸۰ و ۴۵ تا ۷۴ آمپر را دارد
همچنین برای خودروهای سنگین باتری هایی از۸۸تا۱۸۰ و ۱۰۰تا ۲۰۰ آمپر را تولید کرده است.
باتری برنا با طول عمر مفید-رایا مارکت
برنا برندی معتبر در داشتن عمر مفید باتری ماشین
باتری دلکور معروف ترین برند تولیدکنندگان باتری در کشوره کره است. عمر باتری ماشین این برند بین ۲٫۵ تا ۳ سال است.
باتری دلکور در آمپر های ۵۵، ۶۰،۶۶،۷۴،۱۰۰،۷۰تولید شده است.
باتری دلکور برند کره ای با طول عمر مفید-رایا مارکت
دلکور باتری کره ای با طول عمر مفید
باتری پوما  پوما جز محبوب ترین برند های باطری در جهان می باشد. این باطری در ۵ قاره جهان و از جمله اروپا و آمریکا و همچنین شرق آسیا مورد استفاده بسیاری قرار می گیرد.باتری پوما طراحی منحصر به فردساختار توری شکل با باتری های سرب کلسیم و آلیاژ آنتیموان تشکیل شده است که این ویژگی سبب افزایش عمر باتری ماشین و عملکرد بالا را ایجاد کرده است.
پوما با آمپر های ۳۵،۴۵،۵۵،۶۰،۷۰،۶۶،۷۴،۱۰۰،۹۰ تولید شده است.
باتری پوما برند کره ای با طول عمر مفید-رایامارکت
باتری پوما برندی معتبر با طول عمر مفید

۶-گارانتی باتری ماشین و ارتباط آن با طول عمر باتری

گارانتی باتری ماشین زمانی شامل حال شما میشود که خرابی باتری ماشین یا غیر قابل استفاده بودن باتری ماشین به دلیل مشکل در روند تولید باتری باشد و استفاده نادرست راننده در ایجاد خرابی دخیل نباشد. در هنگام خرید باتری، معمولا یک برگه ضمانت باتری یا گارانتی باتری از شرکت تولید کنندهبه شما داده میشود که تاریخ خرید شما بر روی آن درج شده و علاوه بر تاریخ خرید باتری، اغلب اوقات مواردی که شامل گرانتی باتری نمیشود نیز در آن به شکل موردی آورده شده است.
گارانتی باتری ماشین -رایا مارکت
باتری از برند معتبر دارای گارانتی برای استفاده بهینه از عمر مفید باتری
ما در این مقاله هر آنچه که شما برای افزایش عمر باتری ماشین خود احتیاج داشته اید و ضروری بوده است را گرد هم آورده ایم. رایا مارکت با استفاده از برند های معتبر تولید کننده قطعات و باتری خودرویی توانسته است هرآنچه که شما از یک فروشگاه اینترنتی معتبر قطعات خودرویی میخواهید گرد هم آورد ورضایت مشتریان خودرا به طور کامل به جلب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.