فیلتر روغن و نقش آن در خودرو چیست؟

فیلتر روغن و نقش آن در خودرو چیست؟-رایا مارکت

مقدمه

فیلتر روغن و نقش آن در خودرو چیست ؟در خودرو و حفظ عملکرد صحیح موتور خودرو، نقش به سزایی دارد. روغن موتور در طول کارکرد خود، در بین قسمت‌های مختلف موتور در گردش است. در طی این مسیر، ناخالصی‌های زیادی مانند براده ها و ذرات ناشی از ساییدگی قطعات موتور بر روی یکدیگر یا سوختگی روغن ناشی از حرارت داخلی موتور در داخل روغن شناور می‌شود.

این روغن آلوده به این ذرات، به طور مرتب در داخل موتور در حرکت است. در نتیجه برای جلوگیری از هرگونه آسیب به موتور یا گرفتگی در قسمت های مختلف آن که مانع دسترسی روغن به سایر بخش‌های موتور می­‌شود، ضروری است که از فیلتر روغن  استفاده شود. در این مقاله می‌خواهیم در مورد این وسیله ضروری و کارکرد آن در خودرو، با شما صحبت کنیم.

تاریخچه استفاده از فیلتر روغن

اولین نمونه از موتورهای خودرو، فاقد فیلتر روغن  بودند. در این موتورها، نوعی صافی در قسمت ابتدایی پمپ روغن قرار داشت. وظیفه این صافی، جلوگیری از ورود ناخالصی‌های داخل روغن به فضای موتور بود. اما در این مورد چندان موفق نبود و کیفیت روغن ورودی به موتور پایین بود.

در نتیجه باید روغن موتور به صورت مکرر عوض می شد. اولین نمونه از فیلترهای روغن، فیلترهای “Purolator” بودند. این فیلترها اکنون نیز طرفداران زیادی دارند. این فیلترها بخشی از روغن را به صورت مستقیم به موتور و بخشی از آن را پس از عبور از فیلتر، به داخل موتور هدایت می‌کنند. 

فیلتر روغن و نقش آن در خودرو چیست؟

زمانی که موتور خودرو روشن می‌شود، قطعات موجود در داخل موتور، به حرکت در می‌آیند. این حرکت باعث ایجاد اصطکاک در بین این قطعات خواهد شد.

اگرچه روغن موتور سهم قابل توجهی از این اصطکاک را کاهش می‌دهد، با اینحال درصد کمی از براده ها و ذرات ناشی از ساییدگی این قطعات بر روی یکدیگر، در داخل فضای موتور و در روغن، شناور خواهند شد. از طرفی حرارت داخل موتور نیز، باعث ایجاد سوختگی جزئی در روغن موتور خواهد شد که این موضوع نیز، ناخالصی‌هایی را در داخل روغن تولید می کند که برای عملکرد موتور خودرو مضر است.

از این باید روغن موتور، به شکلی تصفیه شود تا این ناخالصی‌ها کمتر در داخل موتور در گردش باشند و باعث ایجاد گرفتگی در قسمت‌‌‌های مختلف آن نشوند. ارزان‌ترین و کارآمدترین راه برای تصفیه روغن، استفاده از یکی ازانواع فیلتر روغن  است. فیلتر روغن  وسیله ای است که از لحاظ ساختاری تقریبا شبیه فیلتر هوا و معمولا از جنس کاغذ است که در داخل یک محفظه استوانه ای و فلزی قرار گرفته است. این فیلتر دائمی نیست و در طی بازه‌های زمانی مشخصی باید تعویض شود. 

کاربرد فیلتر روغن در خودرو

همانطور که در پاراگراف قبل اشاره کردیم، نقش فیلتر روغن، تصفیه روغن وارد شده به موتور خودرو است. روغن موتور از داخل فیلتر روغن  به سمت موتور خودرو پمپاژ می‌شود. در طی مسیر رد شدن روغن از فیلتر، سهم قابل توجهی از آلودگی و یا ذرات ناخالصی که در درون روغن قرار دارد، از آن گرفته می‌شود و روغن شفاف‌تر و با کیفیت بهتری وارد فضای موتور می‌شود.

به مرور زمان و با افزایش تعداد دفعات کارکرد موتور، به خصوص در سرعت‌های بالا که دور موتور زیادتر می شود و به روغن موتور بیشتری نیاز دارد، سهم ذرات و آلاینده‌های روغن افزایش می‌یابد و این امر باعث می‌شود که فیلتر روغن سریعتر دچار فرسودگی شده و کارایی اولیه را نداشته باشد و در نتیجه لازم است که با نمونه نو جایگزین شود.

بهترین زمان تعویض فیلتر روغن

فیلتر روغن  مانند کبد و کلیه در بدن انسان، وظیفه حیاتی ترین ماده در خودرو که همان روغن موتور است را بر عهده دارد. معمولا توصیه می شود که پس از هر بار تعویض روغن موتور، فیلتر روغن نیز تعویض شود.

این مورد چندان ضرورتی ندارد و شما می توانید پس از طی حدود ۵ هزار کیلومتر با خودرو که تقریبا ۲-۳ ماه طول می‌کشد، فیلتر روغن را تعویض کنید. این مدت زمان، برای خودروهایی است که در شرایط معمولی کار می‌کنند. اما اگر خودرو شما در یکی از موقعیت‌های زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد، بهتر از در مسافت‌های کمتر ( حدود۴ هزار کیلومتر ) نسبت به تعویض فیلتر روغن اقدام کنید.

۱- خودرو شما از دسته خودروهای سنگین یا باری است.

۲- دمای محیط و شرایط آب و هوایی به گون‌های است که از موتور خودرو، نیروی زیادی گرفته می‌شود و دفعات گردش روغن در موتور افزایش می‌یابد.

۳- خودرو شما از نوع سواری سبک است اما با آن بار و تجهیزات اضافی حمل می‌کنید.

۴- موتور به صورت درجا کار می‌کند و در هنگام پارک کردن موتور را خاموش نمی‌کنید.

۵- مسافت‌های کوتاه را در دفعات زیاد طی می‌کنید.

۶- در محیطی از خودرو استفاده می‌کنید که ترافیک زیاد و آلودگی هوا یا گرد و غبار در آن زیاد است.

همچنین به یاد داشته باشید که هرگز ۲ نوع روغن موتور متفاوت را به صورت همزمان در خودرو خود مورد استفاده قرار ندهید. روغن موتورها بر اساس گرانروی و استانداردهای دیگر، برای شرایط مخصوصی طراحی شده اند در نتیجه در مدت زمان معینی نیز فیلتر روغن درگیر با آنها باید تعویض شود. ترکیب ۲ روغن موتور متفاوت، این زمانبندی را دچار اشکال می کند و باعث آسیب دیدن موتور پس از عدم تعویض به موقع فیلتر روغن خواهد شد.

اگر فیلتر روغن به موقع تعویض نشود، چه اتفاقی می افتد؟

نقش فیلتر روغن در خودرو، تصفیه کردن روغن موتور در خودرو است. این فیلتر باید همیشه تمیز و روزنه‌های آن برای عبور روغن تصفیه شده باز باشد. پس از یک بازه زمانی خاص، فیلتر روغن به دلیل افزایش آلودگی‌ها و ناخالصی‌های موجود در روغن، کارایی خود را از دست خواهد داد.

به عبارت ساده‌تر، روزنه‌های دموجود در کاغذ فیلتر، توسط آلودگی و ناخالصی‌های روغن مسدود می‌شود و در نتیجه امکان عبور روغن تصفیه شده از آنها وجود نخواهد داشت.

زمانی که روغنی وارد موتور نشود، چیزی برای خنک کردن موتور وجود ندارد. در نتیجه حرارت موتور به حدی بالا می‌رود که از توان موتور فراتر بود و باعث سوختن موتور می‌شود که هزینه بسیار گزافی را برای صاحب خودرو در بر خواهد داشت.

بنابراین ضروری است که پیش از فرارسیدن مهلت تعویض فیلتر روغن، نسبت به چک کردن آن توسط یک سرویس کار ماهر اقدام کنید و در صورت نیاز آن را سریعا تعویض نمایید.

ویژگی های یک فیلتر روغن مناسب

انتخاب یک فیلتر روغن مناسب، دقیقا به اندازه وجود نقش فیلتر روغن در خودرو دارای اهمیت است. اما شاید بپرسید که این فیلتر مناسب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد. فیلتر روغنی استاندارد است که :

 ۱- در شرایط مختلف و کارکردهای گوناگون موتور، تغییر وضعیت ندهد و دچار افت عملکرد نشود.

۲- قسمت تصفیه کننده آن از جنس مرغوبی تهیه شده باشد و بتواند ذرات ریز و درشت را از یکدیگر به خوبی تفکیک کند.

۳- قابلیت پاکسازی بالایی داشته باشد و روغن آلوده را وارد فضای موتور نکند.

۴- در فشارهای بالا و دورهای بالای موتور، مقاومت خوبی داشته باشد و دچار پارگی نشود.

۵- آب بندی مناسبی داشته باشد و روغن موتور از آن در فضای داخلی خودرو نشت نکند.

۶- سوپاپ اطمینان داشته است.

راهنمای خرید فیلتر روغن

در انتخاب نقش فیلتر روغن در خودرو، علاوه بر ویژگی های یک فیلتر استاندارد، باید به موارد دیگری نیز دقت کنید. یکی از مهم‌ترین این موارد، مکان خرید و برند فیلتر روغن است.

متاسفانه در بازار لوازم یدکی خودرو در ایران، اجناس تقلبی زیادی وجود دارند. این اجناس از کیفیت و طول عمر پایینی برخوردار هستند و از آنجایی که در مورد محصولات حساسی مانند فیلتر روغن، خرید محصول تقلبی، ضرر مالی و جانی سنگینی را بر جای خواهد گذاشت، لذا ضروری است که در قدم اول از یک فروشگاه معتبر و در قدم دوم از برند معتبری خرید کنید.

در مورد خریدهای اینترنتی، این موضوع به حساسیت و دقت بیشتری نیاز دارد زیرا محصولات اینترنتی به صورت حضوری قابل مشاهده نیستند و در واقع شما در حال خرید یک هندوانه بسته خواهید بود!!!

دارا بودن ۲ نشان نماد الکترونیک و ستاد ساماندهی رسانه‌های دیجیتال برای یک سایت فروشگاهی، می تواند کمک بزرگی را به شما در این زمینه ارائه دهد. از طرفی در بخش نظرات محصول در سایت مورد نظرتان نیز می‌توانید با نحوه پشتیبانی، کیفیت محصول و سایر مواردی که مد نظرتان است، از زبان کاربران و خریداران آشنا شوید.

سایت رایا مارکت افتخار دارد که انواع فیلتر روغن پراید، فیلتر روغن تیبا، فیلتر روغن سمند، فیلتر روغن ۲۰۶ و سایر خودروهای پرمصرف داخلی و خارجی را از برندهای معتبر دنیا در فروشگاه خود عرضه می کند. شما می‌توانید برای دریافت راهنمایی‌های لازم برای انتخاب فیلتر روغن مورد نظر خود، با کارشناسان ما در واحد فروش تماس بگیرد.

در پایان امیدواریم از این مقاله، استفاده لازم را برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.