گارانتی باتری خودرو

کارشناس نصب باتری-اول باتری

** حال در اینجا ما به نحوه گارانتی باتری ماشین می پردازیم

سیستم گارانتی باطری خودروهای ایرانی وخارجی با هم متفاوت است. که معمولا مشتریان عزیز به دلیل عدم آگاهی دچار مشکل می شوند.

باتری های ایرانی که شامل: صبا باتری؛ اوربیتال وان (سپاهان باتری) و باطری سوزوکی(محصول مشترک ایران و ژاپن) باتری خارجی که شامل:

 باتری دلکور (باتری کره ای)

گارانتی چیست؟ و تاریخچه گارانتی

گارانتی باتری های ایرانی

در موارد مشاهده شده که فروشندگان کارت گارانتی را به مشتریان نداده یا مدعی شده اند که این باطری گارانتی ندارد.کاربران گرامی تمامی باطری های ایرانی دارای ۶ الی ۲۰ ماه گارانتی تعویض به همراه کارت گارانتی میباشد. در گارانتی باتری ایرانی فاکتور ملاک نیست فقط کارت گارانتی ملاک است.کارخانه تولیدکننده باطری خودرو، گارانتی کننده باتری می باشد که برای استفاده از گارانتی ۶ الی ۲۰ ماهه آن بایستی به نمایندگی مجاز آن مراجعه کنید. در هنگام خرید باطری های ایرانی یک عدد کارت گارانتی به شما داده خواهد شد. در کارت گارانتی یک شماره سریال ذکر شده که همان سریال، بر روی بدنه باطری نیز حک شده و هنگام استفاده از گارانتی این سریال مطابقت داده خواهد شد. در کارت، تاریخ پایان گارانتی ذکر شده که نشانگر مدت زمان اعتبار گارانتی باتری می باشد. در صورت مفقود شدن کارت گارانتی، المثنی صادر نشده و گارانتی باطل می شود. برای استفاده از گارانتی فاکتور مهر خورده نیز لازم می شود.

گارانتی باتری
گارانتی باتری

گارانتی باتری های خارجی

سیستم گارانتی باطری های خارجی در هر شرکتی متفاوت است. شرکت های وارد کننده، گارانتی کننده باتری می باشند که برای استفاده از گارانتی ۶ الی ۲۰ ماهه آن بایستی به نمایندگی مجاز آن مراجعه کنید. باطری های خارجی نیز مانند باتری های ایرانی، دارای کارت گارانتی می باشند و یکی از نشانه های باطری های قاچاق، نداشتن کارت گارانتی است که کاملا غیر معتبر و غیر قانونی می باشد درکارت گارانتی یک شماره سریال ذکر شده که همان سریال به صورت برچسب برروی باتری شما چسبانده خواهد شد. و هنگام استفاده از گارانتی این سریال مطابقت داده خواهد شد. در کارت تاریخ پایان گارانتی ذکر شده بدیهی است شرکت فقط در مدت تاریخ مذکور پاسخگو میباشد برای گارانتی محصول خریداری شده داشتن دو مورد ضروریست:

۱- فاکتور ممهور شرکت محصول خریداری شده

۲- کارت گارانتی محصول خریداری شده در صورت مفقود شدن فاکتور محصول خریداری شده امکان صدور المثنی است. ولی در صورت مفقود شدن کارت گارانتی امکان صدورالمثنی نیست.

گارانتی باتری دلکور
باتری دلکور

 

موارد ابطال گارانتی باتری ماشین

در تمامی کارتهای گارانتی مدت زمان گارانتی و تاریخ اتمام گارانتی ذکر شده است. یک باتری بسته به نوع وشرکت سازنده آن دارای ۶ الی ۲۰ ماه ضمانت تعویض است.عموما باتری های سواری دارای ۱۲ ماه و باطری های نیمه سنگین و سنگین دارای ۶ ماه ضمانت هستند. این مدت زمان ۶ الی ۲۰ ماهه با توجه به تاریخ فاکتور شما و تاریخ پایان کارت گارانتی هر کدام زودتر محقق گردد. ازهمان تاریخ محاسبه؛ و همان ملاک سنجش تاریخ اتمام گارانتی است. همیشه قبل از خرید ابتدا در کارت ببینید که شرکت سازنده برای کالا خود چه مدت زمانی گارانتی قرار داده سپس مدت زمان را با تاریخ روز محاسبه کنید. اگر تاریخ اتمام کارت از تاریخ محاسبه شده زودتر بود نشان میدهد کالا تاریخ گذشته است لذا خریداری نکنید.

** به عنوان مثال شما باطری درمورخه ۹۸/۱/۱ خریداری میکنید.

در کارت گارانتی نوشته است که باتری شما ۱۲ ماه ضمانت دارد. اما مشاهده می کنید که تاریخ اتمام گارانتی ۹۸/۱۱/۱ خورده است. اگر باطری شما در مورخه ۹۸/۱۲/۱ خراب شود نمی توانید ازگارانتی استفاده کنید چون ملاک تاریخ اعتبار کمتراست؛ چون تاریخ اعتبار کارت کمتر از تاریخ اعتبار فاکتور شماست. ملاک ۹۸/۱۱/۱ می شود. این نشان می دهد که شما یک باتری تاریخ گذشته خریده اید. چون ۱۲ ماه ضمانتی که در خود کارت نوشته بدلیل گذشتن تاریخ کارت نتوانسته اید استفاده کنید. اما حالت دیگری را در نظر بگیرید که شما باطری در تاریخ ۹۸/۱/۱ خریداری کرده اید؛ در کارت گارانتی نوشته است که باتری شما ۱۲ ماه ضمانت دارد اما مشاهده می کنید؛ که تاریخ اتمام گارانتی ۹۹/۳/۱ خورده است.اگر باطری شما در مورخه ۹۹/۲/۱ خراب شود نمی توانید از گارانتی استفاده کنید؛ چون ملاک تاریخ اعتبار کمتر است. چون یکسال ازتاریخ فاکتور کمتر از تاریخ اعتبار کارت گارانتی شماست؛ ملاک ۹۹/۱/۱ می شود یعنی یکسال پس از تاریخ فاکتور شما این بازده زمانی که کارت گارانتی؛ فرصتی بیشتر از مدت اعتبار خودش دارد را فرصت خواب گویند یعنی فرصتی که یک فروشنده زمان دارد. تا کالا را به فروش برساند و وقتی فروشنده زودتر کالا را به فروش برساند به این منظور نیست که شما مدت زمان گارانتی بیشتری دارید. در این حالت زمان گارانتی شما از تاریخ فاکتور محاسبه می شود.

گارانتی باتری ماشین
گارانتی باتری ماشین

عدم مهر و امضاء‌ کارت گارانتی و ارائه فاکتور ممهور توسط فروشنده:

برای استفاده ازخدمات گارانتی؛‌ میبایست کارت گارانتی شما توسط فروشنده مهر وامضاء شده و تاریخ فروش در آن قید شده باشد. همچنین باید فاکتور ممهور شده به همان تاریخ با درج مشخصات کالا وقیمت به همراه داشته باشید. مفقود شدن کارت گارانتی نیزسبب ابطال گارانتی می شود.

مخدوش شدن کارت گارانتی باطری:

ایجاد هرگونه خدشه در کارت گارانتی سبب ابطال آن می شود.

کارت گارانتی
کارت گارانتی

 

عدم تطبیق سریال باتری وسریال کارت گارانتی باطری:

کارت گارانتی مانند شناسنامه باتری هست و تنها راه تطبیق کارت با باطری؛ سریالی است که مشترک بر روی بدنه باتری و کارت گارانتی حک شده است. اگر سریال کارت مطابق سریال حک شده برروی بدنه باطری نباشد؛ باتری شامل گارانتی نمی شود.

آسیب فیزیکی به باتری خودرو:

شکستن یا سوراخ شدن یا ترکیدن باطری به هر دلیلی که باشد سبب ابطال گارانتی میگردد.

دفرمه شدن باطری ماشین:

از مهمترین دلایل خرابی باتری، مشکل در سیستم برق خودرو می باشد.هنگامی که باطری با ولتاژ بالا شارژ می شود صفحات آن تغییر شکل میدهد و تخریب میگردد.در این گونه موارد باتری از کنار دفرمه می شود و  چون ایراد از جانب خودرو و دینام آن می باشد باطری از گارانتی خارج می گردد. از دیگر مواردی که در این مشکل دخیل است گرمای بیش از حد موتور و عدم بستن صحیح باتری می باشد که هر کدام از این موارد مشکل در تولید باطری نمی باشد.

آسیب دیدگی بدنه و قطب باتری خودرو:

زمانی که بدنه و قطب باطری آسیب ببیند، شکستن یا سوراخ شدن یا ترکیدن باتری به هر دلیلی که باشد سبب ابطال گارانتی میگردد.لطفا در هنگام خرید از سالم بودن بدنه و قطب باطری اطمینان حاصل فرمایید. همچنین باز کردن باتری و اضافه کردن الکترولیت به هر روش و توسط هر فرد باعث ابطال ضمانت آن می باشد.

خشک شدن باتری ماشین:

کارکرد زیاد باطری در گرمای بیش از حد باعث میگردد الکترولیت داخل باتری خشک شود زمانی که صفحات باطری بدون الکترولیت کار کند تخریب می شوند این مورد بیشتر در خودرو های عمومی به وجود می آید.

کمبود یا ازدیاد شارژ باطری خودرو:

کمبود شارژ باتری به ۲ عامل بستگی دارد: ۱٫ دینام خودرو باطری را شارژ نکند. ۲٫ خودرو برق دزدی داشته باشد در هر دو صورت ایراد به ماشین شما مربوط می شود و از جانب باتری نمی باشد. باطری خودرو ۱۲ ولت می باشد و شارژ با ولتاژ بالا را نمی تواند تحمل کند. به همین علت باتری خشک شده و یا دفرمه می شود که در هر صورت باطری از ضمانت خارج می گردد.

خارج شدن رنگ نشانگر (چشمی با هیدروتر) از حالت سبز:

برخی باتری ها که دارای نشانگر هستند. حتما باید رنگ سبز نشانگر حفظ شود. اگر نشانگر از حالت سبز خارج شود یا دینام معیوب است یا سیستم برق خودرو مشکل دارد. باطری که نشانگر آن سبز نباشد شامل گارانتی نمی گردد.

عدم تطابق ظرفیت باتری با نوع خودرو:

اگر باتری ذخیره برق کافی برای خودرو را نداشته باشد باطری ازگارانتی خارج می شود. بعنوان مثال باتری های مناسب خودرو سمند باتری ۶۶ یا ۷۴ آمپر ساعت است.اگر شما بر روی خودرو سمند باطری ۵۰ آمپر ساعت نصب کنید در صورت معیوب شدن باتری؛ نمی توانید ازگارانتی آن استفاده کنید چون ظرفیت باطری با نوع خودرو شما تطبیق ندارید.

روش استفاده از گارانتی برندهای موجود در فروشگاه اینترنتی اول باتری

نحوه استفاده از گارانتی باتری های صبا باتری

 • باطری های سبک (زیر ۹۰ آمپر ساعت)۱۲ ماه پس از تاریخ فروش یا شروع گارانتی(هر کدام که زودتر محقق گردد)

 • باتری سنگین (۹۰ آمپر ساعت) و بالاتر ۶ ماه پس از تاریخ فروش یا شروع گارانتی(هر کدام که زودتر محقق گردد)

 • باطری های خودروهای باری و عمومی سبک و سنگین ۶ ماه پس ازفروش یا شروع گارانتی(هر کدام زودتر محقق گردد)(تنها برای یک بار)

تذکر: در صورت عدم درج تاریخ فروش در کارت گارانتی تاریخ شروع گارانتی از شماره سریال(تاریخ تولید باطری) محاسبه می گردد.

درج نوع خودرو از لحاظ عمومی و شخصی در کارت گارانتی الزامی بوده و عدم درج مشخصات خودرو باعث ابطال کارت گارانتی می گردد. اگر باتری سبک زیر ۶ ماه کار کرد و باطری سنگین زیر ۳ ماه کارکرد دچار نقص شود گارانتی باتری دوم از تاریخ شروع گارانتی یا فروش باطری اول(هر کدام زودتر محقق گردد) ادامه داده می شود.

ضمانت نامه باتری صبا-اول باطری
کارت گارانتی صبا باتری

مدت و نحوه گارانتی باتری اوربیتال وان (سپاهان باطری)

 • باطری های سبک زیر(۸۰ آمپر ساعت) ۱۵  ماه پس از تاریخ فروش

 • باتری های سنگین(۸۰ آمپر ساعت) ۱۲ ماه پس از تاریخ فروش

دستورالعمل ثبت الکترونیکی گارانتی اوربیتال وان(سپاهان باتری)

ضمانت نامه محصولات این شرکت بصورت الکترونیکی می باشد و مدت گارانتی اولیه کلیه محصولات از زمان فاکتور فروش شرکت به عاملین فروش محاسبه میگردد. جهت بهره مندی ازمدت زمان کامل گارانتی محصول و مشاهده تاریخ پایان گارانتی؛ سریال باطری که برروی درب باتری درج گردیده را به یکی از چهار روش زیر در سیستم ثبت و گارانتی باطری فعال نمایید:

گارانتی باتری اوربیتال وان
گارانتی باتری اوربیتال وان

۱- استفاده از سرویس پیام کوتاه به شماره(۲۰۰۰۳۷۳۹) و ارسال پیام از تلفن همراه مصرف کننده

۲- مراجعه به سایت شرکت به آدرس اینجا کلیک کنید و وارد کردن اطلاعات در قسمت فعالسازی گارانتی محصولات

۳- تماس با کارشناسان واحد صدای مشتری به شماره ۳۵۰۶۲-۰۳۱ و ارائه اطلاعات مد نظر

۴- ارتباط با سامانه تلفن گویا ۳۷۶۰۷۴۶۰-۰۳۱

تذکر: در صورت عدم فعالسازی باطری در مدت زمان گارانتی اولیه؛ گارانتی تکمیلی به محصول تعلق نخواهد گرفت.

توجه: لطفا در ورود اطلاعات شماره همراه در زمان فعال سازی دقت فرمایید زیرا یکسان بودن شماره همراه مصرف کننده در زمان فعال سازی  و در هنگام استفاده ازخدمات گارانتی الزامی می باشد.

توجه: در صورتیکه محصول مشمول ماندگاری در محل مشتری(توزیع کننده) گردد؛ کارخانه تعهدی در قبال مدت زمان طی شده از گارانتی محصول ندارد.

مدت و نحوه گارانتی باتری سوزوکی

باتری های سبک زیر(۸۰ آمپر ساعت) ۱۶ ماه پس از تاریخ فروش

باتری های سنگین(۸۰ آمپر ساعت) ۱۲ ماه پس از تاریخ فروش

دستورالعمل ثبت الکترونیکی گارانتی باتری سوزوکی(سپاهان باتری)

ضمانت نامه محصولات این شرکت بصورت الکترونیکی می باشد و مدت گارانتی اولیه کلیه محصولات از زمان فاکتور فروش شرکت به عاملین فروش محاسبه میگردد. جهت بهره مندی ازمدت زمان کامل گارانتی محصول و مشاهده تاریخ پایان گارانتی؛ سریال باطری که برروی درب باتری درج گردیده را به یکی از چهار روش زیر در سیستم ثبت و گارانتی باطری فعال نمایید:

باتری سوزوکی همراه ضمانتنامه
باتری سوزوکی همراه ضمانتنامه

۱- استفاده از سرویس پیام کوتاه به شماره(۲۰۰۰۳۷۳۹) و ارسال پیام از تلفن همراه مصرف کننده

۲- مراجعه به سایت شرکت به آدرس اینجا کلیک کنید و وارد کردن اطلاعات در قسمت فعالسازی گارانتی محصولات

۳- تماس با کارشناسان واحد صدای مشتری به شماره ۳۵۰۶۲  ۰۳۱ و ارائه اطلاعات مد نظر

۴- ارتباط با سامانه تلفن گویا ۳۷۶۰۷۴۶۰  ۰۳۱

تذکر: در صورت عدم فعالسازی باطری در مدت زمان گارانتی اولیه؛ گارانتی تکمیلی به محصول تعلق نخواهد گرفت.

توجه: لطفا در ورود اطلاعات شماره همراه در زمان فعال سازی دقت فرمایید زیرا یکسان بودن شماره همراه مصرف کننده در زمان فعال سازی و در هنگام استفاده ازخدمات گارانتی الزامی می باشد.

توجه: در صورتیکه محصول مشمول ماندگاری در محل مشتری(توزیع کننده) گردد؛ کارخانه تعهدی در قبال مدت زمان طی شده از گارانتی محصول ندارد.

 

3 دیدگاه برای “گارانتی باتری خودرو

 1. سیدعلی موسوی گفته:

  آیا در صورت خراب شدن باتری گارانتی شده ( قبل از پایان زمان گارانتی )و تعویض آن در نمایندگی صبا باتری ، باتری دومی که نمایندگی صبا باتری به مشتری می دهد را هم گارانتی می نماید؟

  • محمد علی ذاکری گفته:

   شما یک گارانتی یک ساله دارید و در مدت یک سال بصورت کامل حمایت می شوید. چنانچه باتری گارانتی شده تعویض گردد، باطری دوم هم تحت حمایت گارانتی شما قرار دارد و تا پایان مدت گارانتی باتری اول شما می توانید از گارانتی استفاده نمایید. لازم به توضیح است که اول باتری عامل فروش می باشد و گارانتی کننده صبا باتری است و شما می توانید در صورت نیاز به گارانتی به صبا باتری مراجعه بفرمایید.

 2. سیدعلی موسوی گفته:

  باسلام. احتراماً، اینجانب یک باتری صباباتری گارانتی شده داشتم که هفته پیش قبل از پایان زمان گارانتی خراب شد و به نمایندگی صباباتری در یزد مراجعه کردم ایشان باتری را تست کردند و خراب بودن آن را تایید کرده و برگ گارنتی و باتری خراب شده را از اینجانب گرفته و باتری نو دیگری روی ماشینم نصب کردند اما هیچگونه برگ یا سندی برای گارانتی باتری جدید ندادند و وقتی من برای دریافت برگ گارانت باتری جدید اصرار کردم گفتند که برگ گارنتی باتری جدید را باید همراه با برگ گارنتی باتری خراب شده به تهران بفرستند و هیچ مدرک دیگری برای گارانتی باتری جدید به من ندادند. یعنی اگر این باتری جدید یک ماه دیگر هم خراب شود بنده هیچ مدرکی برای ژیگیری موضوع ندارم. آیا این کار ایشان قانونی و درست است؟با سپاس- موسوی- ۹۸/۱۱/۲۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.