چه نوع لاستیکی برای خودروی ما مناسب است؟

چه نوع لاستیکی برای خودروی ما مناسب است؟رایا مارکت

مقدمه

در اینجا برای ما سوال است که چه نوع لاستیکی برای خودروی ما مناسب است؟ لاستیک خودرو یا تایر خودرو ، قطعه‌ای پلاستیکی در خودرو است که دور هر چرخ در وسیله نقلیه قرار می‌گیرد. بدون وجود لاستیک، حرکت خودرو یا وسیله نقلیه عملا با مخاطرات زیادی از جمله جرقه‌زنی ناشی از تماس رینگ‌ها با سطح زمین و امکان ایجاد آتش‌سوزی و انحراف وسیله نقلیه از مسیر خود همراه است. در خودروها، انتخاب نوع لاستیک ماشین، به عوامل زیادی از جمله نوع خودرو و همچنین نوع مکانی که خودرو در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد، بستگی دارد. بطور مثال برای استفاده‌های روتین در مناطق شهری، انواع لاستیک شهری و یا برای مناطق سرد و زمستانی از انواع لاستیک یخ و برف استفاده می‌شود. همچنین اگر قصد گشت و گذار در مسیرهای خارج از جاده را داشته باشید، بهتر است از لاستیک آفرود استفاده کنید. در این مقاله در مورد معیارهای لاستیک‌های مناسب برای هر خودرو و طریقه انتخاب آنها با شما صحبت خواهیم کرد.

لاستیک خودرو

اولین نمونه از لاستیک خودرو در اوایل قرن ۱۹ میلادی پا به عرصه تولید گذاشت. این لاستیک‌ها مشکل حرکت سخت چرخ‌های گاری‌ها در نواحی غیر مسطح را به خوبی حل می‌کردند اما یک مشکل بزرگ داشتند. لاستیک ماده‌ای است که اگر به صورت خام استفاده شود، در دماهای بالا و هوای گرم، شروع به تغییر شکل کرده و چسبناک می‌شود. از طرف دیگر در دمای پایین نیز، به شدت سخت و شکننده شده و به راحتی از بین می‌رود. از این رو استفاده از این نوع لاستیک خودرو با مشکلات بسیاری همراه بود.

در سال ۱۸۳۹، لاستیک‌هایی تولید شد که در مقابل دما مقاومت بهتری داشتند و چسبناک نمی‌شدند. اما همچنان از نوع لاستیک ساده یا توپر بودند. در سال ۱۸۸۸، اولین نمونه از لاستیک‌های بادی به بازار عرضه شدند. این لاستیک‌ها نیز مانند لاستیک‌های توپر، قابل جدا شدن از چرخ نبودند و صرفا می‌توانستند آنها را باد کنند. ۲ سال بعد یعنی در سال ۱۸۹۰، اولین نمونه از لاستیک‌های بادی و قابل جدا شدن، توسط ادوارد میشلن اختراع شد. این لاستیک‌ها بیشتر بر روی دوچرخه‌ها استفاده می‌شدند و به عنوان لاستیک خودرو به‌ندرت مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

سرانجام در سال ۱۹۰۴، اولین نمونه از لاستیک‌های عاج‌دار برای خودرو‌ها به بازار عرضه شد. این لاستیک‌ها، برخلاف انواع لاستیک خودرو قبلی، برای استفاده در جاده‌ها و مسیرهای لغزنده مناسب بودند. با پیشرفت‌های تکنولوژی، انواع دیگری از لاستیک خودرو مانند لاستیک‌های رادیال، بایاس، تیوبلس و پنجررو به بازار آمدند. هنوز هم مطالعه بر روی تولید نمونه‌های مدرن‌تر لاستیک خودرو ادامه دارد و بعید نیست که در آینده‌ای نه چندان دور، شاهد انواع لاستیک‌های بدون باد نیز باشیم.

انواع تایر خودرو

برای پاسخگوی به این سوال که چه نوع لاستیکی برای خودروی ما مناسب است؟ باید گفت که بطور کلی ۷ نوع تایر ماشین وجود دارد که هر یک متناسب با شرایط خاصی از محیط مورد استفاده این لاستیک‌ها است. این مدل‌ها عبارتند از لاستیک‌های ۴ فصل، لاستیک‌های مناسب بزرگراه، لاستیک‌های مناسب تمام سطوح، لاستیک‌های اسپرت، لاستیک‌های آفرود، لاستیک‌های یخ و برف یا زمستانی و لاستیک‌های کارایی بالا.

لاستیک‌های ۴ فصل

این لاستیک‌ها، همانطور که از نامشان مشخص است، برای تمامی فصول سال مناسب هستند. در این لاستیک‌ها، نوع آج از نوع ترکیبی است و در شرایط وجود آب یا گل و لای و یا برف، عملکرد قابل قبولی خواهد داشت. همچنین این لاستیک‌ها قیمت مناسب‌تری نسبت به لاستیک‌های یخ و برف یا لاستیک‌های تابستانی دارند. البته توجه داشته باشید که انواع لاستیک خودرو ۴ فصل، برای شرایط آب و هوایی بسیار سرد یا بسیار گرم، کارایی مناسبی ندارند و بهتر است در شرایط آب و هوایی نرمال از آنها استفاده شود. این لاستیک‌ها به دلیل رانندگی راحت‌تر، هزینه پایین‌تر و طول عمر بیشتر آج‌ها، برای ماشین‌های شهری مناسب‌ترند.

لاستیک‌های مناسب بزرگراه

ماشین‌های سنگین و به اصطلاح باری، معمولا علاوه بر وزن خود ماشین، مقادیر قابل توجهی از بار را نیز بر روی لاستیک‌ها اعمال می‌کنند. در نتیجه باید لاستیک خودرو مورد استفاده در آنها علاوه بر تحمل بار زیاد، با شرایط آب و هوایی نرمال و رانندگی طولانی مدت نیز، بهترین کارایی را ارائه دهد. آج‌ها در این لاستیک‌ها، به شکل بلوک‌های جدا از هم به همراه شیارهای ریز زیاد است. از انواع لاستیک خودرو مناسب بزرگراه، به دلیل طول عمر مناسب آج‌ها، فرمان‌پذیری بهتر، بهینه کردن مصرف سوخت و بهبود فرایند پیچیدن یا ترمزگیری، در انواع ماشین‌های سنگین باربری و یا خودروهای شاسی بلند استفاده می‌شود.

لاستیک‌های مناسب تمام سطوح

این لاستیک‌ها همانطور که مشخص است، مجهز به نوعی از آج هستند که رانندگی با این لاستیک‌ها را چه در سطوح آسفالت و چه در محیط‌های خارج از جاده، امکان‌پذیر می‌کند. آج در انواع لاستیک خودرو مناسب برای تمام سطوح، از نوع آج باز است. این لاستیک‌ها به دلیل اینکه تقریبا ۴ فصل هستند و همچنین به خاطر وجود دیوارهای تقویت شده، قابلیت تحمل بار بیشتر را دارند، در انواع خودروهای سبک، سنگین و باربری، شاسی بلند مانند ماشین‌های صحرانوردی و یا انواع وانت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لاستیک‌های اسپرت

اگر انواع وانت‌های سبک یا کامیونت‌های کوچک را دیده باشید، حتما به نوع لاستیک خودرو در آنها نیز دقت کرده‌اید. این لاستیک‌ها رینگ‌های بزرگتری از لاستیک‌های معمولی دارند. به دلیل فرمان‌پذیری مناسب، بهینه کردن مصرف سوخت و ظاهر زیبا، در خودروهای پیکاپ از این نوع لاستیک استفاده می‌شود. البته باید دقت داشته باشید که این نوع از لاستیک خودرو برای شرایط نامساعد و مسیرهای ناهموار و یا پر از چاله، ابدا مناسب نمی‌باشد و به‌راحتی آسیب می‌بیند.

لاستیک‌های آفرود

ماشین‌های صحرانوردی نمی‌توانند از لاستیک‌هایی که برای خودروهای معمولی به کار برده می‌شود، استفاده کنند. این خودرو به دلیل شرایط خاص محل حرکت خود، نیازمند نوع خاصی از لاستیک خودرو به نام لاستیک‌های آفرود هستند. در این لاستیک‌ها، آج‌ها به صورت بلوک‌های مستقل و بزرگ و با فاصله بیشتری از لاستیک‌های معمولی طراحی شده است. این لاستیک‌ها به دلیل سختی و مقاومت قابل توجه در برابر بریدگی، ضربه و سوراخ شدگی و همچنین فرمان‌پذیری عالی، برای ماشین‌های صحرانوردی و آفرود بسیار مناسب هستند.

لاستیک‌های یخ و برف یا زمستانی

لاستیک مناسب یخ و برف یا لاستیک یخ و برف، نوعی از لاستیک خودرو است که برای شرایط برف و یخبندان طراحی شده است. عمق آج‌ها در این نوع لاستیک از لاستیک های معمولی بیشتر است. علاوه بر این موضوع، این نوع لاستیک‌ها نسبت به لاستیک‌های عادی، چسبندگی بیشتری با سطح جاده دارند و مانع از لیز خوردن خودرو بر روی سطح جاده خواهند شد و فرایند ترمزگیری را نیز بهبود می‌بخشند.

چه نوع لاستیکی برای خودروی ما مناسب است؟رایا مارکت

لاستیک‌های کارایی بالا

طبیعتا رانندگی در سرعت‌های بالا، با لاستیک‌های معمولی امکان‌پذیر نخواهد بود. این لاستیک‌ها در سرعت‌های بالا به دلیل اصطکاک فوق‌العاده زیاد با سطح جاده، به‌راحتی دچار پارگی و آتش گرفتن خواهند شد. از این رو برای رانندگی با سرعت‌های زیاد، از انواع لاستیک خودرو با کارایی بالا استفاده می‌شود. در این لاستیک‌ها، آج‌ها به صورت بلوک‌های بزرگ طراحی شده‌اند. همچنین به دلیل وجود دیواره‌های جانبی در لاستیک خودرو با کارایی بالا، فرمان‌پذیری و ترمزگیری با کیفیت بسیار بهتری از لاستیک‌های معمولی انجام می‌شود. البته این لاستیک‌ها بیشتر در شرایط نرمال آب و هوایی کارکرد مناسبی دارند و در شرایط نامساعدی مانند برف یا یخبندان توصیه نمی‌شوند. همچنین برای هر کدام از انواع این لاستیک‌ها، محدوده سرعتی مشخص شده است که باید آن را مدنظر داشته باشید و از آن فراتر نروید.

طول عمر لاستیک خودرو

لاستیک خودرو نیز مانند هر وسیله دیگری، عمر مفید و مشخصی دارد. این عمر مفید معمولا پس از طی مسافتی بین ۵۰ تا ۷۰ هزار کیلومتر به پایان می‌رسد و باید نسبت به تعویض لاستیک اقدام کنید. البته توجه داشته باشید که عواملی مانند کم باد یا پر باد بودن لاستیک خودرو، شرایط سخت محل رانندگی، گرما یا سرمای بیش از حد، اعمال بار زیاد بر روی لاستیک، تنظیم بودن وضعیت چرخ‌ها و ترمزگیری‌های سنگین مانند دریفت کشیدن، می تواند باعث کاهش عمر مفید لاستیک خودرو شود.

خرید لاستیک خودرو

برای خرید لاستیک خودرو، انتخاب بین انواع لاستیک خارجی و لاستیک ایرانی، به عوامل مختلفی مانند قیمت لاستیک ماشین، نوع خودرو، نوع کارکردی که از لاستیک توقع دارید، محیطی که قصد استفاده از لاستیک در آن را دارید و عواملی از این دست بستگی دارد. اگر تا به حال اقدام به خرید لاستیک خودرو نکرده‌اید، پیشنهاد ما دریافت راهنمایی از یک کارشناس است. این کار به دلیل قیمت تقریبا بالای لاستیک ماشین و لزوم انتخاب صحیح آن، اهمیت بسیاری دارد. در پایان امیدواریم از مطالب ارائه شده در این مقاله استفاده لازم را برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.