وبلاگ

شرایط استفاده از گارانتی باتری ماشین

گارانتی باتری ماشین-رایا مارکت

باتری های ماشین استاندارد موجود در بازار، با هر برندی که باشند مانند هر محصول دیگری که در کارخانه تولید میشود، باتوجه به تست باتری و در نظر گرفتن فاکتورهای ارزیابی شده، مدت زمانی را برای گارانتی باتری در نظر میگیرند. گارانتی محصول در واقع مدت زمانی میباشد که در صورت استفاده درست از باتری ماشین، از طرف کارخانه تولید کننده باتری، ضمانت شده است؛ که در صورت اختلال در عملکرد باتری ماشین، کارخانه تولیدکننده موظف است باتری ماشین شما را با یک باتری جدید از همان نوع تعویض کند. اگر باتری شما گارانتی داشته باشد بدین معنا میباشد که شرکت تولید کننده موظف به تعویض کامل باتری است و نباید باتری شما را تعمیر کند.

گارانتی باتری ماشین زمانی شامل حال شما میشود که خرابی باتری ماشین یا غیر قابل استفاده بودن باتری ماشین به دلیل مشکل در روند تولید باتری باشد و استفاده نادرست راننده در ایجاد خرابی دخیل نباشد. در هنگام خرید باتری، معمولا یک برگه ضمانت باتری یا گارانتی باتری از شرکت تولید کننده، تقدیم شما میشود که تاریخ خرید شما بر روی آن درج شده و علاوه بر تاریخ خرید باتری، اغلب اوقات مواردی که شامل گرانتی باتری نمیشود نیز در آن به شکل موردی آورده شده است که به آنها نیز اشاره خواهیم کرد:

چه مواردی شامل گارانتی باتری ماشین نمی شود؟

اگر بیش از ۳ سال هست که ماشین دارید، عموما باید برای یکبار هم که شده مجبور به انتخاب یک باتری مناسب برای ماشین خود شده باشید. که در مقاله ای جداگانه به صورت مفصل به موارد آن اشاره کرده ایم.

یکی دیگر از نکات بسیار مهم در خرید باتری، تاریخ تولید آن میباشد. چرا که بین صفحات فلزی باتری اسید قرار دارد، پس حتما دقت داشته باشید حتی اگر از باتری استفاده نشود، مثل نگه داشتن شیشه و سنگ در کنار یکدیگر است. خرید یک باتری که یکسال یا بیشتر از تولید آن گذشته، یکی از بزرگترین اشتباهات است. در هنگام خرید باتری هم دقت داشته باشید که حتما کارت گارانتی باتری ماشین خود را دریافت نمایید.

موارد زیر که فهرست وار در اختیار شما قرار داده شده مواردی هستند که حتی اگر در زمانی باشد که گارانتی باتری ماشین شما هنوز قابل استفاده باشد هم، گارانتی به باتری ماشین شما تعلق نمیگیرد.

 • تغییر شکل باتری: در مقالات قبلی هم به دفرمه شدن و تغییر شکل باتری ماشین اشاره کردیم در این مورد شکل باتری ماشین تغییر میکند و انگار در کنار گرمای خیلی زیادی تغییر شکل داده است در سه حالت متداول ممکن است باتری ماشین شما این تغییر شکل را داشته باشد که در دو صورت چون اختلال در سیستم فنی ماشین میباشد، گارانتی به باتری ماشین تعلق نمیگیرد.

الف) مشکل از دینام و سیستم برق خودرو باشد: اگر مشکل در سیستم برق رسانی ماشین باشد باتری ماشین بیش از حد مجاز و مورد نیاز خود شارژ میشود، ولتاژ دریافتی افزایش یافته و صفحات باتری بیش از حد مجاز شارژ میشوند و باعث تغییر شکل باتری ماشین میشود.

ب) تولید گرمای بیش از حد موتور ماشین: وجود مشکلات فنی در خودرو و داغ شدن موتور میتواند گرمای زیادی را ایجاد کرده که نه تنها باتری ماشین، بلکه دیگر قطعات حساس را هم درگیر کند.

ج) شل بستن باتری ماشین: یکی از موارد بسیار دیده شده، استفاده نکردن از بست باتری، برای ثابت نگه داشتن باتری ماشین میباشد. که میتواند آسیب جدی به باتری وارد کرده و حتی باعث شکستگی باتری و نشت اسید به بیرون شود و به قطعات دیگر هم آسیب وارد کند.

 • آتش سوزی در صورت وجود نقص در سیستم برق خودرو یا تصادف و…

موارد ذکر شده همگی ناشی از بی توجهی راننده بوده و مشکلی در فرآیند تولید باتری وجود نداشته و شما در این حالات نمیتوانید از گارانتی باتری خود استفاده نمایید.

 • تغییر رنگ الکترولیت در همه خانه ها: تغییر رنگ الکترولیت به علت وجود مشکل در دینام و سیستم برق خودرو میباشد و تغییر رنگ سبز چشمی، هیدرومتر یا نشانگر باتری شامل گارانتی نمیشود. البته طبق آمار منتشر شده در اکثر باتری های کره ای با اینکه عمر باتری به پایان رسیده و نیاز به تعویض داشتند، نشانگر باتری به رنگ سبز بودند. در کل در موارد نادری میتوانید به چشمی باتری ماشین خود اعتماد کنید.
 • آسیب و شکستگی در جعبه باتری یا جلد باتری: در زمان خرید باتری دقت کافی را داشته باشید که باتری شکستگی یا نشت نداشته باشد. علاوه بر آن، اگر باتری ماشین شما از کار افتاده ولی هنوز گارانتی باتری شما معتبر است و از سلامت فنی ماشین خود مطمئن هستید، دست به باتری خود نزنید؛ صبر کنید، باز کردن باتری و اضافه و کم کردن الکترولیت باتری توسط هر فردی به جز شرکتی که از آن باتری ماشین خود را خریداری کرده اید، باعث میشود گارانتی به باتری شما تعلق نگیرد. اجازه دهید کارشناس شرکت مربوطه مشکل را شناسایی کند و در صورتی که مشکل از باتری باشد از گارانتی باتری ماشین شما استفاده کند.
 • گذشتن تاریخ ذکر شده در برگه ی ضمانت نامه باتری: در هر برگه گارانتی سه مورد که عبارتند از تاریخ خرید، مدت زمان گارانتی و تاریخ پایان گارانتی قید شده است که اگر این سه گزینه در کارت گارانتی شما با هم همخوانی نداشتند، ممکن است باتری تاریخ مصرف گذشته خریده باشید. البته این احتمال وجود دارد که باتری شما سالم هم باشد ولی فروشنده زودتر از موعد باتری خود را به فروش رسانده باشد. برای جلوگیری از ابهام بدانید که ملاک اصلی برای اعتبار گارانتی باتری، تاریخ کمتر است که در برگه گارانتی ذکر شده است.

مثلا شما یک باتری ماشین را در تاریخ مشخصی خریده اید و این باتری ماشین ۶ ماه گارانتی دارد؛ اما وقتی ۶ ماه به تاریخ خرید اضافه میکنیم، تاریخ پایان ضمانت نامه باتری که در برگه گارانتی ذکر شده هم خوانی ندارد. ممکن است این تاریخ کمتر یا بیشتر باشد، در اینجا در جریان باشید که معیار اعتبار تاریخ کمتر است.

 • آسیب دیدگی، خراش و ذوب شدگی قطب های باتری به هر دلیلی: نصب صحیح باتری هم در عملکرد باتری بسیار تاثیر گذار است. اگر قطب های باتری به اشتباه نصب شوند، عمر باتری به شدت کاهش می یابد. ممکن است حتی مکانیک شما مرتکب این اشتباه سهوی شود، اما بخاطر آسیب وارد شده به کانکتورهای باتری، توسط فردی به جز مسئول شرکت مورد نظر و ایجاد اتصال کوتاه، گارانتی به باتری ماشین شما تعلق نمیگیرد.
 • عدم تطابق ظرفیت باتری ماشین با نوع خودرو شما: هر اتومبیل، باتریی در یک محدودی آمپراژ را میتوانند پشتیبانی کنند که باتوجه به سیستم برق مورد استفاده در ماشین، شما میتوانید هر کدام از باتری هایی که در این محدوده قرار دارند را استفاده نمایید. اگر باتری مورد استفاده شما خارج از این محدوده باشد (باتری با آمپراژ بالاتر یا پایین تر) گارانتی به باتری ماشین شما تعلق نمیگیرد.
 • خشک شدن باتری ماشین: اگر باتری ماشین مدت زمان زیاد و مداوم استفاده شود، الکترولیت باتری تخلیه میشود و صفحات باتری کاملا خشک میشوند. این اتفاق عموما در آب و هوای گرم و خشک و عموما در باتری ماشین های عمومی اتفاق می افتد؛ که در این حالت نیز گارانتی به باتری ماشین شما تعلق نمی گیرد.
 • کمبود شارژ باتری ماشین: ۲ عامل در خوب شارژ نشدن باتری ماشین شما میتواند تاثیرگذار باشد:
 1. برق دزدی ماشین: در یک قسمت از ماشین شما سیستم برق به مشکل خورده و ممکن است حتی زمانی که ماشین شما خاموش است یک بخشی از ماشین شما به طور خودکار روشن باشد. مثلا چراغ سقف ماشین یا سیتم برق ضبط ماشین، حتی با خاموش شدن کامل خودرو به کار خود ادامه دهند.
 2. دینام یا آلترناتور: دینام ماشین شما به خوبی نتواند باتری را شارژ کند. در هر دو مورد ذکر شده مشکل فنی از ماشین شما میباشد و گارانتی به باتری ماشین تعلق نمیگردد.
 • زیاد شارژ شدن باتری: باتری ماشین ۱۲ ولت می باشد و توانایی دریافت ولتاژ بالاتر را ندارند. در این صورت باتری ماشین یا خشک میشود و یا از فرم اصلی خود خارج میشود که در هر دو صورت غیر قابل استفاده بوده و از ضمانت خارج میشود.
 • عدم تطابق کد درج شده بر روی باتری ماشین و کد درج شده در برگه گارانتی ماشین: هر باتری ماشین، یک کد دارد و برای اینکه مشخص شود این برگه گارانتی دقیقا برای این باتری است، شرکت های سازنده باتری ماشین از کد استفاده میکنند تا دقت کار خود را تا حد ممکن بالاتر ببرند.
 • نصب تجهیزات برقی اضافی و غیر استاندارد: اگر از تجهیزات اضافی و غیر استانداردی نظیر سیستم صوتی و بلندگوهای غیر استاندارد در ماشین خود استفاده میکنید، ممکن است برای استفاده غیر عادی ماشین شما از باتری، باعث از کار افتادن باتری ماشین شما شده باشد و این موضوع هیچ گونه ارتباطی با عملکرد نادرست در سیستم فنی باتری ندارد و گارانتی به باتری ماشین شما تعلق نمیگیرد.
 • نداشتن برگه ضمانت نامه یا گارانتی باتری ماشین: در صورت نداشتن برگه گارانتی، اتمام گارانتی، نداشتن فاکتور خرید، مخدوش بودن، قلم خوردگی و ناخوانا بودن برگه گارانتی، سریال حک شده روی باتری با سریال حک شده روی برگه گارانتی هم خوانی نداشته باشند باعث میشود گارانتی به باتری شما تعلق نگیرد.

نکته : پیشنهاد میکنیم برای نگهداری کارت گارانتی باتری اتومبیل خود، اصلا به پوشش های پلاستیکی که به باتری ماشین شما متصل هستند اطمینان نکنید. هم گرم شدن و هم نشت باتری میتواند گارانتی باتری شما را از بین ببرد و شما را متحمل هزینه زیادی کند. به جای آن حتما کارت ضمانت را در ماشین خود و در کنار سایر مدارک ماشین نگهداری کرده و حتما از آن یک عکس بیاندازید. البته زمان خرید باتری ماشین به تاریخ شروع گارانتی دقت کرده و از فروشگاه های معتبر، خرید خود را انجام دهید.

مدت زمان گارانتی به چه عواملی بستگی دارد

عوامل مختلفی میتواند بر روی مدت زمان گارانتی باتری خودرو تاثیرگذار باشند.

برندهای مختلف تولیدکننده باتری، هر کدام مدت زمان متفاوتی برای گارانتی باتری های تولید کارخانجات خود در نظر میگیرند، که این مدت زمان باتوجه به جنس مواد مورد استفاده در ساختار باتری ماشین متفاوت میباشد. مثلا اگر جنس صفحات باتری ماشین شما از کلسیم و یا نقره باشند، نسبت به باتری که جنس صفحات آن سرب است عمر طولانی تری خواهد داشت. در نتیجه مهمترین عوامل تاثیرگذار بر مدت زمان گارانتی عبارتند از:

 • برند باتری
 • نوع ماشین
 • نوع باتری

باتری های ماشین زیادی در نقاط مختلف دنیا با کیفیت های متفاوتی تولید میشوند و هر کدام از این باتری ها یک جامعه هدفی را پوشش میدهند.

و هر برند ماشین باتوجه به عملکرد سیستم برق خود، یک حداقل استانداردی را برای خود تعریف میکند و مانند سایر لوازم ماشین، هرچه برند ماشین شما با کیفیت تر باشد، این حداقل استاندارد در جایگاه بالاتری قرار میگیرد و برای تعویض باتری باید هزینه بیشتری را پرداخت کنید. هیچ زمان هزینه تعویض باتری ماشین پراید و تعویض باتری بنز یکسان نیست و علاوه بر آن باتری ماشین های سنگین، بخاطر نیاز به ولتاژ بیشتر، هزینه ی بیشتری برای مالکین آنها در بر دارند.

راهنمای ثبت اینترنتی گارانتی باتری ماشین

در کشور ما اکثر ماشین ها از باتری های داخلی استفاده میکنند زیرا در طی این سالها هم کیفیت مناسب خود را نشان داده اند و هم خدمات مناسبی را برای خریداران ارائه کرده اند؛ در ادامه معرفی خدمات و نحوه استفاده از گارانتی متداول ترین برندهای باتری ایرانی که مورد استفاده خریداران قرار میگیرند را معرفی میکنیم.

گارانتی باتری ماشین صبا باتری

اولین شرکت تولید کننده باتری در ایران، شرکت صبا باتری است که برندهای باتری واریان (باتری اتمی)، باتری آرمو (اسیدی) و سهند از برندهای زیر مجموعه آن میباشد.

مدت زمان گارانتی باتری ماشین صبا باتری:

 • گارانتی ۱۲ ماهه برای ماشین های سبک با حداکثر ۷۴ آمپر بر ساعت
 • گارانتی ۶ ماهه برای ماشین های سنگین ۹۰ تا ۲۰۰ آمپر بر ساعت و باتری یو پی اس ( (upsصبا باتری

برای استفاده از گارانتی باتری ماشین صبا باتری باید با برگه گارانتی و فاکتور خرید به یکی از مراکز معتبر این برند مراجعه نمایید تا باتری ماشین شما را بررسی کنند.

شماره تماس برای اطلاعات بیشتر از گارانتی باتری صبا باتری ۲۲۵۶۷۶۰۵-۰۲۱ می باشد.

این شرکت قصد دارد به زودی سیستم یکپارچه برای فعالسازی اینترنتی باتری ماشین صبا باتری را راه اندازی کند.

گارانتی باتری ماشین سپاهان باتری

سپاهان باتری هم یکی از بزرگترین تولیدکنندگان باتری خودرو در ایران است که برند اوربیتال وان یکی از زیر مجموعه های بزرگ این شرکت میباشد. برندهای اوربیتان وان، اوربیتال وان سیلور پلاس و سوزوکی و بارکاس و باتری های توان باتری که خود برند اتمیک را در دو نوع اسیدی و اتمی تولید میکند، همگی توسط شرکت بزرگ سپاهان باتری تولید میشوند و حتی به خارج از ایران هم صادر میشوند.

مدت زمان گارانتی باتری ماشین سپاهان باتری:

 • گارانتی ۱۵ ماهه برای ماشین های سبک با حداکثر ۱۰۰ آمپر بر ساعت برای برند اوربیتال وان
 • گارانتی ۱۸ ماهه برای ماشین های سبک با حداکثر ۱۰۰ آمپر بر ساعت برای برند سپاهان باتری
 • گارانتی ۸ ماهه برای ماشین های سنگین ۱۱۰ تا ۲۰۰ آمپر بر ساعت

گارانتی باتری های شرکت سپاهان باتری به صورت الکترونیکی میباشد. برای استفاده از گارانتی باتری اتومبیل و مشاهده تاریخ گارانتی باتری ماشین از طریق پیامک به شماره ۲۰۰۰۳۷۳۹ به شکل زیر اقدام بفرمایید:

 1. عدد ۲۱۱ را زده
 2. سپس کلید ستاره( * ) را زده
 3. شماره سریال باتری ماشین خود را وارد نمایید
 4. مجدد کلید ستاره (*) را بزنید
 5. سپس پلاک ماشین خود را وارد نمایید.

اگر گارانتی باتری ماشین شما از طریق پیامک فعال نشد، از طریق لینک زیر اقدام نمایید

http://188.136.143.218:86/register_battery.aspx

گارانتی باتری ماشین برنا باتری

یکی از تولیدکنندگان باتری ماشین در ایران که در سال ۱۳۷۳ شروع به بهره برداری نمود و سابقه طولانی در تولید باتری در ایران را دارد؛ این تولیدکننده باتری، برندهایی با نام صدف، برنا، اترک، تورنادو، ولف، گلدن سیلد، پرستیژ پاور، زیتکس، اکتیو، زمان، سحر و باتری وایت آرشن را تولید میکند که در واقع رکورد دار برندهای مختلف باتری در ایران میباشد.

مدت زمان اعتبار گارانتی این محصولات با یکدیگر متفاوت است و بر روی جعبه باتری مورد نظر شما درج شده است.

استفاده از گارانتی این باتری ها هم مانند برند صبا باتری با در دست داشتن برگه ی گارانتی و فاکتور خرید و با مراجعه به مراکز مورد تایید امکان پذیر میباشد.

همچنین با مراجعه به آدرس زیر میتوانید مدت زمان اعتبار گارانتی باتری ماشین خود را ملاحظه نمایید.

http://www.bornabattery.com/cs/check

 

گارانتی باتری ماشین سپاهان باتری

گارانتی باتری ماشین دلکور کره جنوبی

یکی دیگر از تولیدکنندگان باتری در دنیا، شرکت دلکور در کره جنوبی میباشد، که به اکثر کشورهای دنیا صادر میشود. شرکت باتری دلکور برندهای زیاد و باکیفیتی مانند باتری پوما، باتری دلکور، باتری سین، باتری شارک و باتری رویال را تولید میکند که در ایران به وفور دیده میشوند. اکثر باتری های این برند گارانتی های کاغذی دارند.

گارانتی باتری دلکور کره جنوبی ۶ ماهه است و برای استفاده از گارانتی باتری ماشین دلکور با در دست داشتن فاکتور خرید مهر شده، میتوانید از خدمات گارانتی باتری دلکور استفاده نمایید.

در نظر داشته باشید که مدت زمان گارانتی باتری ماشین، از زمان نصب باتری بر روی ماشین شما محاسبه میشوند. گارانتی باتری ماشین با کیفیت، ممکن است حتی بیشتر از ۵ سال هم ارائه شوند. ولی در نظر داشته باشید که هزینه این نوع باتری ها در هنگام خرید بسیار بالاتر میباشد و برند باتری که شما انتخاب کرده اید باید شامل گارانتی شود و نه وارانتی!

چون در اکثر موارد که بخواهید از وارانتی استفاده نمایید، هزینه ای که برای تعمیر باتری ماشین خود میپردازید میتواند هم تراز با هزینه خرید یک باتری جدید باشد و ارزش هزینه کردن برای استفاده از وارانتی باتری ماشین برای شما توجیه اقتصادی نداشته باشد.

تفاوت گارانتی با وارانتی باتری ماشین

بین گارانتی یک محصول و وارنتی محصول یک مرز بسیار باریکی وجود دارد، گارانتی یا وارانتی “یک تضمین است که معمولا به شکل کتبی توسط کارخانه تولیدکننده محصول به خریدار ارائه میشود و سازنده محصول را مسئول تعمیر یا تعویض یک محصول معیوب میکند.”

گارانتی یک قول و اطمینان است که به خصوص اگر به صورت کتبی باشد گواهی بر کیفیت و دوام محصول یا خدمت تولیدکننده دارد. ولی واقعیت این است که وقتی هر محصولی را خریداری میکنید انتظارات خاصی دارید که اگر این انتظارات شما برآورده نشود، شما به یک مشتری ناراضی تبدیل میشوید. برای برآورده کردن انتظارات شما بسیاری از شرکت ها محصولات خود را گارانتی یا وارانتی میکنند. اما با این حال بسیاری از مشتری ها تفاوت بین این دو را با یکدیگر نمی دانند.

تفاوت اصلی گارانتی و وارانتی

شرکت تولید کننده در یک بازه زمانی مشخص ضمانت می کند که در صورت خرابی یا هر مشکل دیگر، محصول شما را به صورت رایگان تعمیر  یا تعویض کند. اگر محصول شما وارانتی داشته باشد، محصولی که خراب شده را رایگان تعمیر میکنند ولی اگر محصولی که دچار مشکل شده گارانتی داشته باشد شرکت تولید کننده محصول موظف است محصول را با یک محصول دیگر تعویض کند و دقیقا نمونه سالم را به شما تحویل دهد. که این دقیقا همان مرز باریکی می باشد که در ایندای متن به آن اشاره شد.

2 دیدگاه در “شرایط استفاده از گارانتی باتری ماشین

 1. علیرضا گفت:

  با سلام
  مزخرف ترین شکل کیفیت و نیز گارانتی مربوط به شرکت صبا باتری بوده و بس از اون بدتر نمایندگی های ارائه خدمات پس از فروش علی الخصوص نمایندگی جلودارزاده در اهواز . خدا ازشون نگذره از اون بالا تا این پایین . مردم آزاری رو به بی نهایت رسانده اند . پستی و پلیدی از اعمال و رفتارشان می باره . خدا لعنتشون کنه

  1. محمد علی ذاکری گفت:

   سلام روز شما بخیر
   امیدواریم روزی برسه که شرکت های ایرانی قدر مشتریان را بیشتر بدانند و گارانتی محصولات خود را به شکل بهتری ارائه دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.