تشخیص روغن موتور اصلی از روغن موتور تقلبی

۷ راه تشخیص روغن موتور

مقدمه

۷ راه تشخیص روغن موتور اصلی از تقلبی

اگر صاحب یک خودرو باشید، حتما در مورد تشخیص روغن موتور اصلی از روغن موتور تقلبی  فکر کرده اید. روغن موتور از ملزومات بسیار ضروری برای هر وسیله‌ای که از موتورهای مکانیکی استفاده می کند، است. تمامی موتورهای مکانیکی در حین کارکرد خود، گرمایی را تولید می کنند.

در موتورهای الکتریکی، امکان گذاشتن فن برای خنک سازی موتور وجود دارد ولی در موتورهای مکانیکی، بهتر است از مواد دیگری برای کاهش گرمای موتور استفاده شود. یکی از این مواد، روغن موتور است. روغن های مخصوص موتور، با گردش در بین قسمت های داخلی موتور، علاوه بر گرفتن گرمای قطعات و خارج کردن آن به بیرون از فضای موتور، از ایجاد اصطکاک و ساییدگی قطعات موتور بر روی یکدیگر جلوگیری می کند. در این مقاله در مورد نحوه تشخیص  راه روغن موتور اصل از روغن موتور تقلبی با شما صحبت خواهیم کرد.

روغن موتور

روغن موتور یکی از موادی ضروری برای روانکاری، خنک سازی و حفظ کیفیت کارکرد موتورهای مکانیکی به ویژه موتور خودرو است. این ماده یکی از مشتقات نفتی است که با فرایندها و مراحل مختلفی در پالایشگاه ها و شرکت های تولید کننده انواع روغن موتور تولید می شود. روغن موتور دارای ویژگی های خاصی است که برای هر موتور، میزان آنها متفاوت است.

یکی از این ویژگی ها شاخص API است. این شاخص، کیفیت روغن موتور را تعیین می کند. برای موتورهای دیزلی و بنزینی، این شاخص به ترتیب به صورت API C و API S  نمایش داده می شود. میزان درجه بندی کیفیت روغن نیز در این دو موتور به صورت الفبایی و بعد از حروف C در موتورهای دیزلی و S در موتورهای بنزینی نشان داده می شود. این نمایش برای موتورهای بنزینی شامل حروف A تا N و برای موتورهای دیزلی شامل حروف A تا J است.

در این بین حروف A نشان دهنده پایین ترین کیفیت می باشند. ویژگی دیگر روغن موتور، شاخص گرانروی است. این شاخص میزان مقاومت روغن در برابر جاری شدن را نشان می دهد. به این معنا که هر چقدر این شاخص بیشتر باشد، روغن سخت تر جاری می شود. از این شاخص برای تعیین استاندارد روغن برای استفاده در مناطق مختلف آب و هوایی استفاده می شود.

کاربرد روغن موتور

شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که چرا باید در خودرو از روغن موتور اصل استفاده کنیم؟ و یا اینکه کاربرد این ماده چیست؟ روغن مورد استفاده در موتور خودرو، دو کاربرد بسیار مهم دارد که در ادامه در مورد آنها توضیح می دهیم.

کاهش حرارت موتور خودرو

موتور اتومبیل از دسته موتورهای احتراق داخلی است. در این موتورها، مخلوط سوخت و هوا، توسط جرقه ناشی از شمع خودرو، منفجر شده و نیروی لازم برای روشن شدن و شروع به کار موتور را فراهم می کند.

این نوع از موتورهای خودرو، برای ادامه فعالیت خود، نیاز به انرژی دارند که این انرژی، توسط احتراق سوخت داخل موتور تامین می شود.

این احتراق، گرمای زیادی را تولید می کند که برای موتور و قطعات آن مضر می باشد. در نتیجه این حرارت باید به نحوی از داخل موتور به بیرون هدایت شده و یا به نحوی کاهش یابد. یکی از راه های ارزان برای کاهش این حرارت، استفاده از روغن موتور است. روغن موتور از مقاومت حرارتی بالایی برخوردار است. از این رو در کاهش حرارت ناشی از کارکرد موتور، تاثیر به سزایی دارد.

 کاهش اثر اصطکاک قطعات موتور خودرو

کاربرد دیگر روغن موتور مربوط به جلوگیری از ساییدگی قطعات موتور است. موتور خودرو از قطعات مختلف زیادی تشکیل شده است که در هنگام روشن بودن موتور، به صورت متناوب بر روی یکدیگر حرکت می کنند.

به دلیل جنس این قطعات که از فولاد ساخته شده اند، این نوع حرکت های تکراری، باعث ساییدگی، ایجاد ترک و از بین رفتن آنها خواهد شد. در نتیجه بهتر است از یک ماده روان کننده برای جلوگیری از اصطکاک بین قطعات موتور استفاده شود. در روغن موتور ترکیبات روان کننده ای نیز وجود دارد که در کاهش اثرات اصطکاک بین قطعات موتور، تاثیر زیادی دارد.

۷ راه تشخیص روغن موتور اصلی از روغن موتور تقلبی

استفاده از انواع روغن موتور تقلبی، می تواند آسیب های جدی را به خودرو شما وارد کند. اثرات ناشی از اینکار حتی بیشتر از استفاده نکردن از روغن موتور، خواهد بود.

در نتیجه ضروری است که تفاوت های بین روغن موتور اصلی  از روغن موتور تقلبی را بدانید تا در تشخیص روغن موتور اصل دچار مشکل نشوید و جنس مضر و بی کیفیتی را در خودرو خود مورد استفاده قرار ندهید. عواملی که باید برای تشخیص روغن اصلی از تقلبی به آنها دقت کنید عبارتند از :

بسته بندی

ظروفی که برای نگهداری روغن موتور از آنها استفاده می شود، ظروفی با کیفیت، بدون هیچ گونه خط، خش، رنگ پریدگی، لکه و یا هر آسیب فیزیکی دیگر است. این مورد به خصوص برای برندهای باکیفیت و معتبر داخلی و خارجی، بسیار بیشتر رعایت می شود. بنابراین اگر روغنی که قصد خریداری آن را دارید، داخل ظرفی قرار دارد که از نظر شما کیفیت لازم را ندارد، از خریدن آن خودداری کنید.

بسیاری از تولیدکنندگان روغن های تقلبی، از ظروف روغن های اصلی که قبلا باز شده و مورد استفاده قرار گرفته اند، برای فروش محصولات بی کیفیت خود استفاده می کنند. دقت داشته باشید که این ظروف معمولا دارای آسیب های فیزیکی و خط و خش می باشند.

هولوگرام

برندهای معتبر تولید کننده انواع روغن موتور اصلی، از هولوگرام های با کیفیت بالا و برچسب هایی با نوشته های کاملا واضح استفاده می کنند. اگر روغنی که قصد خرید آن را دارید، دارای هولوگرام بی کیفیت، برچسبی با نوشته های تار یا نامشخص و یا فاقد این موارد باشد، در اصلی بودن آن شک کرده و از خرید آن خودداری نمایید.

بوی روغن

هیچ یک از انواع روغن موتور دارای بو نیستند. در واقع اگر پس از خرید روغن و باز کردن درب آن، بوی آزار دهنده و تندی را حس کردید، در اصل بودن این روغن شک کنید و آن را در خودرو خود استفاده نکنید. روغن موتور اصلی کاملا بدون بو است.

رنگ روغن

روغن های اصلی، رنگی شفاف و فاقد ذرات معلق دارند. در صورتی که در انواع روغن موتور تقلبی ، رنگ روغن بسیار کدر و ذرات ناشی از سوختن روغن در آن رویت می شود. دلیل این رنگ در روغن های تقلبی این است که این روغن ها معمولا از روغن های استفاده شده یا سوخته شده تولید می شوند و بنابراین کیفیت بسیار بدی دارند.

درپوش ظرف روغن

حتما تا به حال درباره ظروف پلمپ دار شنیده اید. درپوش در این ظروف پس از باز شدن، کاملا مشخص خواهد بود. برندهای معتبر تولید کننده انواع روغن موتور نیز از این ظروف برای بسته بندی محصولات تولیدی خود استفاده می کنند. این ظروف پس از باز شدن یا همان شکستن پلمپ، آسیب می بینند. در نتیجه افراد کلاهبردار قادر به استفاده مجدد از این ظروف برای بسته بندی محصولات تقلبی خود نخواهند بود.

قیمت روغن

هیچ ارزانی بی دلیل نیست. این ضرب المثل در مورد روغن های مورد استفاده در موتور خودرو نیز صدق می کند. در مراحل تولید روغن های با کیفیت، از موادی استفاده می شود که قیمت قابل توجهی دارند. در نتیجه قیمت نهایی روغن های با کیفیت بالا خواهد رفت.

در صورتی که روغن های تقلبی، از مواد شیمیایی بی کیفیت و یا روغن های سوخته ای که قبلا مورد استفاده قرار گرفته اند و از مخزن روغن خودرو خارج شده اند، تشکیل شده است.

واضح است که این روغن ها در مقایسه با روغن های اصلی، قیمت بسیار کمتری دارند و ارزان بودن آنها دلیلی بر تخفیف یا مشتری مداری برند و … نیست. البته دقت داشته باشید که انواع روغن موتور تولید داخل که از برندهای معتبری هستند، به دلیل تامین مواد اولیه از داخل کشور، معمولا قیمت پایین تری نسبت به نمونه های خارجی این محصول دارند و نباید آنها را با روغن های تقلبی از این نظر مقایسه کنید.

محل توزیع کننده روغن

برای خرید روغن موتور ، همیشه به فروشگاه ها یا مغازه های معتبر و دارای نام و نشان قابل استناد مراجعه کنید. این فروشگاه ها هرگز اعتبار خود را با فروش محصولات تقلبی به خطر نخواهند انداخت. این مورد درباره فروشگاه های اینترنتی نیز صدق می کند.

تمامی فروشگاه های معتبر اینترنتی، باید دارای نشان اعتماد الکترونیک و نماد ساماندهی رسانه های دیجیتال باشند و از خرید هر نوع روغن موتور از فروشگاه های اینترنتی فاقد این نمادها نیز باید خودداری کنید.

عوارض روغن موتور تقلبی

گفتیم که استفاده از روغن های تقلبی حتی بیشتر از عدم استفاده از روغن در موتور خودرو می تواند مشکلات زیادی را به بار آورد.

زمانی که شما در موتور خودرو از روغن های تقلبی استفاده می کنید، این روغن می تواند باعث آسیب رساندن به پمپ روغن، ایجاد ساییدگی در قطعات موتور به دلیل عدم توانایی روغن در کاهش اصطکاک بین قطعات، روغن سوزی، کاهش عمر موتور خودرو و یاتاقان زدن موتور شود. هر یک از این آسیب ها، هزینه زیادی را به شما تحمیل می کنند و بهتر است حتما در هنگام خرید انواع روغن موتور به اصل بودن آن دقت کنید.

سخن پایانی

موتور خودرو، قلب تپنده خودروی شما است. عملکرد این قطعه، مستقیما بر روی تمامی قطعات موجود در خودرو تاثیرگذار است. بنابراین رسیدگی به این قطعه و حفظ سلامت و قدرت عملکرد آن، بسیار ضروری است. خرید روغن موتور می تواند کمک بسیار بزرگ و البته مقرون به صرفه ای باشد.

سایت رایا مارکت، با بیش از ۲۰ سال سابقه در زمینه فروش قطعات و لوازم مربوط به خودرو، یکی از فروشگاه های معتبر و دارای نماد الکترونیک است که برای خرید هر نوع از روغن موتور می توانید به آن مراجعه کنید و تجربه خریدی مطمئن و با قیمتی مناسب را داشته باشید. برای اطلاع از قیمت انواع روغن موتور با کارشناسان ما در قسمت فروش رایا مارکت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.