معرفی خودرو برلیانس H320

نسخه هاچبک از برلیانس H330 است که به همراه برادر سدان خود، توسط پارس خودرو در ایران مونتاژ می‌شوند. برلیانس H320 پارس خودرو برای جذب مخاطبان جوان به بازار عرضه شد اما به دلیل وجود رقبای قدرتمندی چون پژو 207i و رنو ساندرو، نتوانست موفقیت چندانی در بازار کسب کند.

طراحی برلیانس H320 در بیرون، از هماهنگی مناسبی برخوردار است و در نگاه اول، شاید نظر شما را در رابطه با یک خودر چینی تغییر دهد. طراحی هماهنگ چراغ‌ها در جلو و عقب و رینگ‌های آلومینیومی از مهم‌ترین ویژگی‌های طراحی بدنه آن هستند.

برلیانس H320 در داخل کابین هم سرنشینان را راضی نگه می‌دارد هرچند کیفیت قطعات به کار رفته در کابین چندان بالا نیست. اگر بخواهیم این محصول پارس خودرو را از نظر طراحی با رقبا مقایسه کنیم، باید بگوییم در طراحی بیرونی از ساندرو و H30 کراس بهتر و از پژو 207i ضعیف‌تر است اما از نظر طراخی داخلی و فضای در نظر گرفته شده برای سرنشینان، از 207i و ساندر بهتر است اما در مقابل H30 کراس عملکرد ضعیف‌تری دارد.

آپشن‌های در نظر گرفته شده برای این خودرو چینی، در جایگاه مطلوبی قرار می‌گیرد و در رده قیمتی خود، خودرو مناسبی به شمار می‌رود. از مهم‌ترین ویژگی‌های این خودرو می‌توانیم به سانروف برقی، تنظيم ارتفاع نور چراغ جلو، سیستم ضد سرقت ایموبلایزر و غربیلک فرمان چرمی با امکان تنظیم صدا از روی فرمان اشاره کنیم.

بررسی خودرو برلیانس H320

برلیانس H320 در ابتدا با یک موتور 1.5 لیتری 4 سیلندر با قدرت 103 اسب بخار و گشتاور 138 نیوتن متر عرضه می‌شد که این موتور، در تمامی خودروهای برلیانس در ایران به کار رفته است. اما پارس خودرو چندی قبل در اقدامی، یک موتور 1.6 لیتری 4 سیلندر جدید را برای محصولات برلیانس عرضه کرد که قدرتی برابر با 114 اسب بخار، و گشتاوری معادل 154 نیوتن متر تولید می‌کند. به علاوه برای هر دو موتور دو جعبه دنده دستی و اتوماتیک عرضه می‌شود.

برلیانس H320 کیفیت سواری چندان بالایی ندارد و به دلیل ضعف قدرت موتور به ویژه در مدل 1.5 لیتری شتاب بالایی ندارد. البته اضافه شدن موتور 1.6 لیتری تاثیر چندانی بر روی شتاب و عملکرد این خودرو نداشت چراکه تفاوت قدرت این دو موتور تنها 11 اسب بخار است. جعبه دنده اتوماتیک در برلیانس H320 هماهنگی خوبی با موتور ارائه نمی‌دهد و عملکرد کندی دارد. هرچند در نسخه دستی هم با جعبه دنده با کیفیتی روبه‌رو نیستیم.