معرفی خودرو تیبا 2 هاچ بک

تیبا 2  هاچبک در واقع نمونه هاچ‌بک تیبا صندوق دار بوده و از سال 1393 وارد بازار خودرویی ایران شده است. پیرامون همین موضوع، طبق گفته مدیران ارشد سایپا، تیبا 2 به‌دلیل تقاضا بازار ایران بر پایه یک خودرو هاچ‌بک و اقتصادی تولید شده؛ و هدف گذاری فروش این خودرو، بیشتر برای مخاطبان جوان و بانوان بوده است. (لازم به ذکر است که تیبا 2 به‌جزء در ظاهر، تفاوت خاصی با تیبا صندوق دار ندارد)

بررسی تیبا 2 هاچ بک

در واقع تیبا 2 از همان پیشرانه چهار سیلندر ۸ سوپاپ تیبا صندوق دار با حجمی برابر با ۱.۵ لیتر بهره می‌برد که: این موتور قادر است قدرتی برابر با ۸۶ اسب بخار و گشتاوری برابر با ۱۲۶ نیوتن متر را تولید کند. گیربکس تیبا 2 به صورت دستی و ۵ سرعته بوده و قدرت حاصله از موتور توسط این گیربکس به محور جلو خودرو انتقال می‌باید. همچنین، شتاب اولیه این خودرو از سرعت صفر مطلق تا صد کیلومتر زمانی در حدود 13.1 ثانیه به‌ طول خواهد انجامید و سقف سرعت آن نیز حدود 190 کیلومتر در ساعت است.

عملکرد تیبا 2 هاچ بک

در رابطه با عمکرد این خودرو می‌توان این‌گونه گفت که این خودرو همانند تیبا صندوق دار، دارای فضای سرنشین مناسبی بوده و ارتفاع اتاق داخلی این خودرو برای افراد قدبلند نیز مناسب است. و ۵ فرد بالغ (با اندامی متوسط و وزن ۸۰ کیلوگرم) به راحتی در این خودرو قرار می‌گیرند. در رابطه با مصرف سوخت تیبا 2 نیز می‌بایست این‌گونه گفت که:

این خودرو در هر صد کیلومتر مسیر پرترافیک و شهری مصرفی برابر با 8.2 لیتر بنزین را دارا بوده. و در مسیرهای خارج شهری و اتوبان، مصرفی برابر با 6.0 لیتر بنزین را به‌خود اختصاص خواهد داد. همچنین، در نمودار سیکل ترکیبی مصرف، تیبا 2 عددی برابر با 7.0 لیتر بنزین را در مجموع از خود به‌جای می‌گذارد. و استاندارد آلایندگی آن برابر با یورو۴ اعلام شده است (گنجایش باک بنزین این خودرو برابر با ۴۱ لیتر است).