معرفی خودرو تیبا

تیبا نخستین خودرو با نشان سایپا است. پروژه ای که از اوایل دهه هفتاد میلادی در سایپا تعریف شد و قرار بود از سال ۱۳۸۳ وارد بازار شود، اما مشکلات مدیریتی در دومین غول خودروسازی کشور عرضه آنرا به تاخیر انداخت.

سرانجام ” مینیاتور ” به عنوان میوه نهایی پروژه S۸۱ از سال ۱۳۸۹ وارد بازار شد. مدتی بعد، نام آن به ” تیبا ” تغییر یافت که در لغت نامه دهخدا به ” آهو ” معنا شده است. در پروسه طراحی تیبا، شرکت های مختلفی از کشورهای گوناگون، به کمک سایپا آمدند. شاید بیش ترین نقش بر عهده کره ای ها بود که اجازه استفاده از قطعات پلت فرم کیا ریو را به طرف ایرانی دادند.

بیشتر بدانیم

در بخش فنی هم آلمانی ها برای ارتقای پیشرانه پراید و خلق موتور تیبا، وارد عمل شدند. اما بحث برانگیز ترین بخش پروژه S۸۱ که طراحی بدنه آن بود، بر عهده ایتالیایی ها قرار گرفت! شاید با خود بگویید که حتما پای یک شرکت ایتالیایی تازه کار و دست چندم در میان بوده است! اما جالب است بدانید که استودیوی طراحی معروف ” ایتال دیزاین ” در طراحی ظاهری تیبا، نقش اصلی را ایفا کرده است!

تیبا از یک موتور 1.5 لیتری 4 سیلندر با قدرت 87 اسب بخار استفاده می‌کند. که بر اساس موتور 1.3 لیتری پراید و با همکاری شرکت FEV آلمان ساخته شده است. این قدرت به وسیله جعبه دنده 5 سرعته دستی به چرخ‌های جلو انتقال پیدا می‌کند.

نکات مثبت تیبا

مصرف سوخت مناسب – هزینه نگهداری پایین – قطعات ارزان قیمت

نکات منفی تیبا

کیفیت ساخت پایین – امکانات رفاهی محدود – نفوذ زیاد صدا به داخل کابین در سرعت های بالا

۴۸۳,۰۰۰ تومان
۵۲۷,۰۰۰ تومان
۸۴۰,۰۰۰ تومان
۹۷۵,۰۰۰ تومان
۱,۰۶۰,۰۰۰ تومان
۱,۰۶۰,۰۰۰ تومان