معرفی خودرو جک J3 سدان

جک j3 یکی از سدان‌های جمع‌وجور شرکت جک چین است که در سال 2009 به بازار چین معرفی شد. این خودرو که در کشور سازنده بانام‌هایی همچون A13 و توجوی شناخته می‌شود.

در سال 1391 بعد از توقف تولید فولکس واگن گل به عنوان جایگزینی برای این خودرو توسط شرکت کرمان موتور به بازار داخلی عرضه شد. در ابتدا تنها نمونه هاچبک این خودرو به بازار وارد شد، اما پس از چند ماه نمونه سدان آن نیز در خط تولید کرمان موتور قرار گرفت.

در مجموع مونتاژ تمامی مدل‌‎های جک جی 3 تنها تا سال 1393 ادامه داشت و طی این مدت 822 هزار و 116 دستگاه از این خودرو به بازار عرضه شد. جک J3 اولین همکاری مشترک میان شرکت کرمان خودرو و کمپانی چینی جک محسوب می‌شود و پس از آن خودروهای دیگری از کمپانی جک به بازار داخلی وارد شدند.

مشخصات فنی جک J3 سدان

طبق ادعای شرکت جک، طراحی جی 3 توسط شرکت ایتالیای پینین فارینا و چند شرکت‌ اروپایی دیگر انجام شده است، اما برخلاف آنچه انتظار می‌رود طراحی این خودرو بسیار ساده به نظر می‌رسد که شاید چندان عامه پسند نباشد. در بخش داخلی کابین ، فضای مناسبی برای سرنشینان در نظر گرفته شده است، اما متریال بی کیفیتی در ساخت آن به کار برده شده که از این نظر کاملا مشابه خودروهای ارزان قیمت داخلی به نظر می‌رسد.

جک جی3 از یک پیشرانه 1.3 لیتری 4 سیلندر بهره می‌برد که توسط کارخانه میتسوبیشی ژاپن تولید شده است. این پیشرانه توان تولید 93 اسب بخار قدرت در 6000 دور در دقیقه و 114 نیوتن‌متر گشتاور در 4000 دور در دقیقه را دارد. سایت رسمی کرمان موتور هیچ اطلاعاتی مبنی بر شتاب اولیه این خودرو اعلام نکرده است، اما تست‌های عملی انجام شده نشان می‌دهد که جک جی 3 برای رسیدن به سرعت 100 کیلومتربرساعت به حدود 16 ثانیه زمان نیاز دارد.

مهندسین شرکت جک برای انتقال نیروی موتور این خودرو به چرخ‌های جلو، از یک گیربکس 5 سرعته دستی استفاده کرده‌اند که از عملکرد نسبتا مناسبی برخوردار است. مصرف سوخت ترکیبی این خودرو در حدود 6.5 لیتر در هر صد کیلومتر اعلام شده است که برای یک سدان شهری جمع و جور عدد مناسبی به نظر می‎رسد.

یکی از معایب جک J3

ترمزهای آن است که در سرعت‌های بالاتر از 100 کیلومتر برساعت از عملکرد نسبتا ضعیفی برخوردارند. در یک جمع‌بندی کلی باید گفت که شرکت جک با ساخت جک جی3 سعی داشته؛  خودرویی اقتصادی و ارزان قیمت را به بازار عرضه کند تا بتواند حداقل انتظارات خریداران را برطرف نماید؛ از همین رو با نگاهی کوتاه به مشخصات این خودرو می‌توان نتیجه گرفت؛ که باید از قابلیت، امکانات و امنیت JAC J3 انتظار چندانی داشت و پس از خرید این خودرو تنها باید به حداقل‌ها قانع بود.