معرفی خودرو زوتای Z300

زوتای Z300 -کشور چین در صنعت اتومبیل سابقه چندان طولانی ندارند و Zotye هم خود در این کشورتازه کار، برندی نوپا به حساب می آید که فعالیتش را به عنوان خودروساز از سال 2005 میلادی آغاز کرده است (البته ناگفته نماند که قبل از آن هم زوتای به ساخت و تولید قطعات خودرو مشغول بوده).

Z300 Zotye که بعد از مدتی در کشورمان S300 و پس از آن آریو نام گرفت توسط سایپا قدم به خیابان های سرزمین کوروش گذاشت. این خودرو ابتدا به صورت وارداتی و با لوگوی Z در خیابان ها مشاهده شد اما بعد از مدتی مدل های جدیدتر را با آرم سایپا دیدیم که به نظر گواهی بر داخلی شدن این محصول بود. البته خودرویی که امروز با آن سر و کار داریم با توجه به فول بودن، تاریخ تولید میلادی و لوگوی Zotye روی جلوپنجره و صندوق عقب کاملاً وارداتی به نظر میرسد اما همزمان وجود آرم سایپا روی فرمان، کاور موتور و سویچ کمی گیج کننده است!

یک موتور 1.6 لیتری 4 سیلندر 16 سوپاپ با استاندارد آلایندگی یورو 4 قرار دارد که بر خلاف برند اتومبیل از یک کمپانی با سابقه و خوشنام یعنی میتسوبیشی به عاریت گرفته شده. جالب است که برای اطلاع از قدرت موتور اعلامی در سایت سایپا با دو عدد 127 و 112 اسب بخار روبرو میشویم (این اعداد جدای از عدد اعلامی برای نمونه 1.5 لیتری دنده ای است و هر دو برای موتور 1.6 بیان شده!) اما برخی منابع خارجی هم به عدد 90 کیلووات یعنی چیزی حدود 120 اسب بخار اشاره کرده اند.