معرفی شرکت خودروسازی سوبارو

سوبارو یک گروه خودسازی ژاپنی است که از سال ۱۹۵۳ مشغول به فعالیت است. آن‌ها در سال ۲۰۱۲ بیست و دومین شرکت بزرگ خودروسازی در جهان بودند. خودروهای SUBARU بخاطر استفاده از موتورهای تخت معروف بودند و در این زمینه از پیشگامان استفاده از این فناوری محسوب می‌شوند. کلمه SUBARU نام خوشه ستاره‌ای پروین در زبان ژاپنی است و ستاره‌های روی نشان این شرکت نیز یادآور همین خوشه ستاره‌ای است.

نقطه آغاز فعاليت شركت SUBARU به سال 1917 بازمي‌گردد، زماني كه ناكاجيما آزمايشگاه تحقيقات هواپيمايي را تاسيس كرد كه بعدها در سال 1932 ‌به نام شركت هواپيمايي ناكاجيما و به عنوان اولين شركت ساخت هواپيما در ژاپن شناخته شد. در طول جنگ جهاني دوم انواعي از هواپيماهاي جنگي را توليد كرد.
SUBARU در انگلیسی یعنی (to get together) که در فارسی به معنای با هم بودن یا پیوند است. اولین خودروی سوبارو به‌نام سوبارو 1500 سال 1955 تولید شد. در سال 1968 شرکت نیسان 20 درصد از سهام شرکت SUBARU را خریداری کرد و از سهامداران عمده شرکت شد. شرکت SUBARU خودروهای معروف و زیادی را تولید و عرضه کرد که اغلب این خودروهای لوکس به آمریکا صادر و با استقبال خوبی هم مواجه شد.

عمده شهرت SUBARU به خاطر موتور باکسر (Boxer Engine) آن است که در اکثر خودروهاي خود از جمله خودروهاي دو ديفرانسيل از آن استفاده مي‌کند. SUBARU همچنين در مدل‌هاي سفارشي خود نظير «ايمپرزا» (Impreza) از موتور توربو شارژ بهره مي‌برد.‌اين مدل بيشتر در مسابقات اتومبيلراني و خصوصا رالي به کار گرفته مي‌شود.

شرکت خودروسازی سوبارو امروز

امروزه SUBARU یک برند شناخته شده جهانی است و در بین اقشار خاصی طرفداران بسیار وفاداری دارد. اکثر طرفداران سوبارو بخاطر کیفیت ساخت بالا، استهلاک و هزینه نگهداری پایین و همچنین مصرف سوخت مناسب به سراغ SUBARU می‌روند. در حال حاضر سوبارو شش مدل مختلف عرضه می‌کند: سوبارو BR-Z، سوبارو ایمپرزا، SUBARU لگسی، SUBARU اوت‌بک، SUBARU فورستر، SUBARU ترایبکا.

شرکت خودروسازی سوبارو در ایران

نمایندگی SUBARU در ایران به عهده سیف خودرو است و چند مدل از خودروهای آن از جمله SUBARU فارستر و لگسی در بازار ایران نیز حضور دارد. در حال حاضر و با وجود تحریم‌های اقتصادی وضعیت سوبارو در ایران در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و خودروهای آن تنها در بازار دست دوم خرید و فروش می‌شوند و فعلا خبری از نسخه‌های صفر کارخانه‌ای در ایران نیست.