معرفی خودرو فوتون MPX

فوتون MPX

شرکت فوتون را می‌توان یکی از شرکای تجاری ایران‌ خودرو دیزل دانست که در سال‌های تحریم محصولات تجاری مانند کامیون و پیکاپ را به بازار کشور عرضه کرده است.

خودروسازی فوتون‌ موتور چین که در زمینه تولید کامیون، اتوبوس، خودروهایی با کاربری‌های مختلف و ماشین‌آلات کشاورزی فعالیت می‌کند، زیرمجموعه‌ای از خودروسازی بایک شناخته می‌شود. همکاری این شرکت چینی با خودروسازان اروپایی مانند دایملر، توانست چهره آن را جهانی کرده و اعتباری دوچندان به آن ببخشد. خودروسازی فوتون همچنین در محصولات خود از موتور و شاسی‌های کامینز بهره می‌برد.

ون وانا یکی از محصولات چینی است که در سال‌های اخیر توانست جایگزین مناسبی برای شرکت‌های اروپایی باشد. وانا با نام تجاری MPX S-Class از سوی فورلند، زیرمجموعه شرکت فوتون طراحی و تولید شده است. شرکت فورلند فعالیت رسمی خود را از سال 2006 به ثبت رساند و این ون را برای نخستین بار در سال 2013 روانه بازارهای جهانی از جمله ایران کرد و اجازه مونتاژ آن را در ایران به خودروسازی ایران‌خودرو واگذار کرد.

مشخصات فوتون MPX

ون وانا از یک پیشرانه ۴ سیلندر بنزینی و تحت لیسانس کمپانی میتسوبیشی با مدل 4G69 بهره می‌برد که حداکثر سرعت آن را به ۱۴۵ کیلومتر در ساعت می‌رساند. حجم این پیشرانه ۲۳۷۸ سی‌سی بوده و می‌تواند حداکثر قدرتی معادل 130 اسب‌بخار تولید کند. همچنین این پیشرانه گشتاور ۲۰۰ نیوتون‌ متری دارد و برای انتقال قدرت خود به چرخ‌ها از یک جعبه‌ دنده ۵ سرعته دستی استفاده می‌کند.

ون وانا دارای استاندارد آلایندگی یورو ۴ است. البته مصرف سوخت این ون مسافری، داخل شهر 15.6 لیتر در هر 100 کیلومتر، خارج شهر 9.7 لیتر در هر 100 کیلومتر و به صورت ترکیبی نیز 11.9 لیتر خواهد بود. این در حالی است که باک بنزین این خودرو گنجایشی معادل 65 لیتر دارد. ون وانا از ترمزهای هیدرولیک و دومداره بهره می‌برد و برای پایداری بیشتر سیستم‌های ABS و EBD نیز به ترمزهای آن افزوده شده‌اند.