معرفی خودرو پاژن

خودروی شاسی بلند یا آفرودی که عموما در رنگ‌های جذاب و چشمگیر دیده می‌شود، پاژن نام دارد. پاژن دو دیفرانسیلی است و شرکت خودروسازی مرتب آن را تولید می‌کند. این خودرو کپی از لندرور دیفندر است که سال‌های جنگ جهانی دوم بریتانیا آن را تولید می‌کرد.
این مدل شاسی بلند علاوه بر سفرهای آفرود در موارد دیگری مانند خودروی آتش‌نشانی و یا آمبولانس نیز کاربرد دارد.

شرکت خودروسازی مرتب از سال ۱۳۸۱ پروژه پاژن را شروع کرد و به تازگی به ساخت SUVهای چینی روی آورده است. نام پاژن تغییر یافته پازن، قوچ معروف لارستان است که مهارتش در بالا رفتن از صخره‌های صعب العبور شگفت انگیز است، بنابراین دلیل نامگذاری این خودرو نیز این بوده تا مانند این قوچ که به سلطان صخره‌ها مشهور است، از مسیرها و جاده‌های سخت و ناهموار عبور کند.

در اصل پاژن‌ها با دو تیپ GLV که مدل استیشن واگن ۵ درب است و مدل GLD که پیکاپ ۵ دربی است، ارائه شده‌اند. اولین مدل یعنی GLV تا سال ۱۳۸۶ تولید شد و مدل GLD تنها مدلی است که هم اکنون خودروسازی مرتب عرضه می‌کند.

این روزها مرتب خودرو، دو مدل هرور (پاژن جدید) و شاسی بلند GX5 را وارد بازار می‌کند. هرور خودروی دیزلی با موتور توربو دیزل 2.8 لیتری و گشتاور 350 نیوتن متر است که در 5 رنگ متفاوت عرضه می‌شود و GX5 با پیشرانه 4 سیلندر 16 سوپاپ میتسوبیشی و دنده اتومات 6 سرعته T-Tronic هیوندا در 4 رنگ مختلف ارائه می‌شود.