معرفی خودرو پراید 131

پراید 131 این خودرو در واقع همان پراید صبا است که پس از تغییر طراحی داشبورد و کریستالی شدن چراغ‌های عقب به پراید 131 تغییر نام داد. پراید خودرویی است که تولید آن در کره جنوبی آغاز شد و از سال 72 در ایران توسط شرکت سایپا آغاز شد؛ که در کره جنوبی در مدل‌های DM و FS و همچنین مدل سدان که به آن بتا نیز گفته می‌شد تولید می‌شده‌است. پراید نخست توسط کمپانی فورد و سپس توسط کمپانی کیا ساخته شده‌است. البته نام خودروی تولیدی پراید نبوده و تفاوت‌های اساسی ای نیز دارند.

پراید 131 در سال 1389 و با هدف جایگزینی و رفع ایرادات نسخه قدیمی پراید صندوقدار یا همان پراید صبا توسط شرکت سایپا طراحی و تولید شد. این خودرو در 5 مدل و در سال 1390 وارد بازار شد و تا به امروز نیز در بازار خرید و فروش می شود. برخلاف گفته های شرکت سایپا تغییرات محسوسی در مشخصات پراید 131 با پراید قدیمی وجود ندارد و بیشتر تغییرات اعمال شده بر روی ظاهر خودرو بود و ایرادات فنی این خودرو هیچ کدام حل نشده بود.

بررسی خودرو پراید 131

البته در سال 1393 و با قانونی شدن ترمز ABS و کیسه هوا برای ماشین ها, این دو به مشخصات پراید ۱۳۱ اضافه شدند و همین باعث شد تا امروزه فقط دو مدل SE و TL پراید 131 در بازار موجود باشد و دیگر مدل ها به دلیل نداشتن استانداردها دیگر در بازار عرضه نشدند و تولید آن ها متوقف شد.

ولی بازهم از نظر ایمنی و موتوری و دیگر مشخصات پراید ۱۳۱ این خودرو نیاز به بهینه سازی ها زیادی دارد. شاید به جرات بتوان گفت که پراید پر فروش ترین خودرو ایران می باشد که البته مهم ترین دلیل آن هم نداشتن رقیب در رده قیمتی خود می باشد. ارزان ترین سدان در ایران پراید می باشد و در این بازه قیمتی هیچ خودروی دیگری وجود ندارد و همین باعث شده تا این خودرو با تمام کاستی ها و معایبش همچنان در صدر خرید و فروش ماشین در ایران باشد.