معرفی خودروی پراید 132

پراید 132 نام یکی از محصولات شرکت کیا موتورز کره جنوبی است که ریشه‌های آن به شرکت مزدا ژاپن باز می‌گردد. این خودرو که برای اولین بار در سال 1987 میلادی به سفارش شرکت فورد و توسط کمپانی مزدا به تولید رسید، با نام‌هایی همچون «مزدا 121» و «فورد فستیوا» در بازارهای مختلف عرضه گردید.

در سال 1372 شرکت سایپا کیا پراید را با عنوان‌های صبا و نسیم روانه بازار داخلی کرد و تا به امروز نیز نسخه‌های مختلفی از این خودرو به بازار عرضه شده است. پراید 131 یکی از مدل‌های کیا پراید کره‌ای است که ابتدا؛ در پنج تیپ ST، LX، SL، SX و EX به تولید می‌رسید،

اما بعد از اجباری شدن استانداردهایی مانند؛ ترمز ABS و کیسه هوا برای خودروسازان، برخی از تیپ‌های این خودرو حذف شدند و هم‌اکنون تنها تیپ‌های SE و TL روانه بازار می‌شود.

بررسی خودروی پراید 132

یک سدان شهری کوچک و بسیار کم‌مصرف بوده؛  که به دلیل هزینه پایین نگهداری و قیمت بسیار پایینی که دارد. به یکی از پرفروش‌ترین محصولات شرکت سایپا بدل شده است. طراحی پراید ۱۳۲ نسبت به پراید صبا تغییرات و ارتقاء زیادی داشته است که عمده این تغییرات شامل:

ایجاد خطوط برجسته روی درب موتور، طرح جدید جلوپنجره، استفاده از چراغ‌های یکپارچه، حذف ابرویی زیر چراغ و… می‌شود. در بخش داخلی پراید 132 گرچه نسبت به مدل قدیمی پیشرفت‌هایی داشته اما؛ همچنان شاهد یک طراحی قدیمی و متریال بسیار بی‌کیفیت هستیم که چندان جالب به نظر نمی‌رسد. برخلاف ارتقاهایی که در نمای داخلی و خارجی پراید 132 به چشم می‌خورد،

پیشرانه این خودرو هیچ تغییری نداشته و پراید 132 همچنان از موتور قدیمی 1.3 لیتری به قدرت 71 اسب بخار و به گشتاور 108 نیوتن متر بهره می‌برد. با توجه به این امر که پراید ۱۳۲ در رنج قیمتی خود رقیبی ندارد، پیشنهاد می‌شود اگر قصد خرید خودرویی در این رنج قیمتی را دارید؛ به سراغ نمونه‌های کارکرده‌ای همچون پژو 405 یا سمند SE بروید.