معرفی خودرو کاروان

کاروان به یک وسیله نقلیه موتوری اطلاق می شود که دارای فضایی مناسب و مجهز به اسباب و اثاثیه ضروری معمول در خانه است. امروزه این خودروها دارای آشپزخانه، اتاق خواب، حال، حمام و دستشویی هستند. البته این Caravan Car نیز انواع مختلفی دارند و به چند دسته تقسیم می شوند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. برخی از آن ها دارای موتور بوده و می توان با آن ها به نقاط مختلف سفر کرد، برخی دیگر فاقد موتور و قدرت حرکت هستند، از این رو برای جابجایی نیاز به یک اتومبیل دارند.

برخی، از Caravan Car  برای مسافرت و تفریحات خارج از شهر و گروهی از آن به عنوان خانه و محل زندگی استفاده می کنند. در کاروان های مجلل امکانات مضاعفی از قبیل سیستم الکتریکی پیشرفته، اینترنت ماهواره ای و ژنراتورهای مولد پیشرفته یافت می شود.

همانطور که ذکر شد، Caravan Car به چند دسته تقسیم می شوند؛ در ادامه نگاهی مختصر به این گروه ها می اندازیم.

1. کاروان های کلاس A اتوبوسی ( bus chassis motorhome)

این دسته از Caravan Car بزرگترین مدل این خوانواده هستند که نیازی به کشنده ندارند و خود دارای موتور هستند. این کاروان ها، بیشتر شبیه اتوبوسی هستند که در داخل آن به جای صندلی، تجهیزات رفاهی تعبیه شده باشد.

2. کاروان های کلاس A کامیونی (truck chassis motorhome)

این مدل نیز تجهیزات و امکاناتی کاملا مشابه با کلاس قبلی دارد و تنها تفاوت آن در این است که در این مدل خودروی اصلی یک کامیون است که به خانه ای متحرک تبدیل شده است. در کلاس قبلی خودروی اصلی یک اتوبوس بود.

3. کاروانهای کلاس B یا (campervan)

دسته دیگر Caravan Car که نسبت به مدل قبلی کوچکتر هستند و بیشتر بر روی هزینه نگهداری کمتر در آنها تاکید شده،Caravan Car کلاس B نام دارند.

4. کاروانهای وانتی ( truck camper)

این دسته از Caravan Car اساساً بر روی یک خودروی پیکاپ یا وانت بنا شده اند و قابلیت پیمودن هر نوع مسیری را دارند به همین دلیل به آنها کاوان چند کاره گفته می شود.

5. کاروان های تاشو ( pop up camper)

زمانی که می خواهید از این کاروان ها استفاده کنید، می توانید آن را باز و سوار کنید و هنگامی که از آن استفاده نمی کنید می توانید برای اشغال فضای کمتر و حمل آسانتر، اجزای آن را جدا و جمع کنید.
6. کاروان های تریلر ( travel trailer)

این مدل نیز همانند مدل قبلی فاقد موتور بوده و می بایست توسط اتومبیل دیگری بکسل شود. ولی این مدل قابلیت جمع شدن را نداشته و همیشه شکلی ثابت دارد.

7. کاروان های قطره اشکی ( teardrop trailer)

این مدل یکی از کوچک ترین مدل هایCaravan Car بوده و اغلب شکلی همانند قطره دارد و عمدتا نقش یک چادر مسافرتی را ایفا می کند. اینCaravan Car را می توان به راحتی توسط اتومبیل یا حتی موتورسیکلت بکسل کرد.

8. کاروان های هیبرید ( hybrid trailer)

این Caravan Car ترکیبی از مدل تاشو و کاروان های تریلر هستند. یعنی بخشی از قسمت های آن ثابت و بخشی دیگر تاشو می باشد.

9. کاروان های مخصوص کشنده ها ( fifth wheel trailer)

این دسته از Caravan Car در بین کاروان های فاقد موتور بزرگترین اندازه را دارند و به همین منظور برای بکسل شدن به وسیله کامیون ها و وانت های بزرگ مناسب هستند.

10. کاروانهای توترهوم یا (toterhome)

اینCaravan Car در پشت کامیون های کشنده دبده می شوند به گونه ای که نیمی از فضای پشت کامیون آزاد باقی مانده و کامیون می تواند تریلر یا هر نوع بار دیگری را جا به جا نماید.