معرفی خودروی کیا ریو

کیا ریو

کیا ریو یک خودرو ساب کامپکت کره‌ای است که تولید آن از سال 2000 میلادی آغاز شده و تا به امروز چهار نسل از آن معرفی شده است. کیا ریو در واقع جایگزینی برای پراید مشهور خودمان است البته نه آن پرایدی که ما در ذهن داریم. بد نیست بدانید تولید مدلی از پراید که هنوز در کشورمان روی خط تولید قرار دارد، در سال 1993 متوقف شده و نسل دوم آن وارد بازار شد. البته این خودرو پیشتر با نام فورد فستیوا شناخته می‌شد و تولید نسل دوم آن هم در سال 2000 به پایان رسید.

پس از به پایان رسیدن عمر پراید البته در بازارهای جهانی، کیا تصمیم به معرفی نسل جدید آن با نام ریو گرفت و نسل اول آن در سال 2000 معرفی شد. اما این نسل از ریو در سال 2003 یک فیس لیفت را تجربه کرد که راه خود را به بازار ایران هم پیدا کرد و اتفاقا به محبوبیت بالایی دست یافت. تولید و مونتاژ ریو در ایران بر عهده شرکت سایپا بود که به دلیل عدم نصب کیسه هوا و رعایت نکردن استانداردهای داخلی، تولید آن متوقف شد. این مدل از ریو هنوز هم در کشورمان از بازار دست دوم خوبی برخوردار است.

نسل دوم ریو به دلیل عدم ورود به کشور مورد توجه ما نیست و قصد داریم درباره نسل سوم ریو سخن بگوییم. این مدل از ریو در سال 2012 معرفی شد و تولید آن تا سال 2017 ادامه پیدا کرد که با ورود مدل جدید، این نسخه به خاطرات سپرده شد. اطلس خودرو واردات این مدل از ریو را بر عهده گرفت و ریو در تعداد محدودی در مدل هاچبک و سدان در بازار کشورمان عرضه شد.

نکات مثبت Kia Rio

-مصرف سوخت اقتصادی

– طراحی قابل قبول

-فرمان پذیری مناسب.

نکات منفی Kia Rio

-قیمت بالا

-بازار دست دوم ضعیف

-آپشن های نامناسب.

ایمنی Kia Rio

کیا ریو موفق به کسب 5 ستاره ایمنی کامل از موسسه یورو انکپ Euro NCAP و 4 ستاره از 5 ستاره از موسسه IIHS آمریکا شده است.