معرفی خودروی BMW 630i

 630i BMW یک خودرو اسپرت است که در سال 2005 به بازار ایران راه پیدا کرد و به یکی از محبوب‌ترین خودروهای بازار تبدیل شد. اما اجازه دهید کمی در مورد تاریخچه سری 6 صحبت کنیم.

نسل اول ب ام و سری 6 در سال 1976 معرفی و عرضه شد و تنها در یک مدل کوپه 2 در به تولید می‌رسید. اتفاقا این نسل از سری 6 به محبوبیت نسبتا بالایی دست پیدا کرد اما آلمانی‌ها در سال 1989 اعلام کردند تولید سری 6 خاتمه پیدا کرده و جایگزینی هم برای آن وجود ندارد. این خبر چندان خوشایندی برای طرفداران ب ام و نبود و بسیاری از طرفدران این کلاس از خودروها، به سراغ سایر برندها رفتند.

اما ب ام و در سال 2003 تصمیم به احیا خودرو محبوب خود گرفت و نسل دوم سری 6 را در همین سال معرفی و عرضه نمود. این نسل با کد اتاق E63 شناخته می‌شود و همانند سلف خود تنها در مدل 2 در اما این بار به صورت کوپه و کروک به تولید می‌رسید. این نسل از سری 6، از شاسی مشترکی با سری 5 بهره می‌برد و البته اشتراکات میان سری 6 و سری 5 اتاق E60 در قطعات دیگر هم دیده می‌شود.

مشخصات خودروی BMW 630i

ب ام و 630i تجهیزات رفاهی چون 6 عدد کیسه هوا، سیستم‌های ترمز ABS-EBD-DSC-CBC-DTC-BA، سیستم صوتی با 8 عدد بلندگو، نمایشگر 6 اینچی، تنظیم برقی صندلی‌های جلو به همراه حافظه و گرمکن، چراغ‌های جلو زنون به همراه سیستم شست و شو و تنظیم بازه نور، چرخش در پیچ‌ها، چراغ‌های اتوماتیک، سنسور پارک و کروز کنترل را در اختیار شما قرار می‌دهد.

ب ام و سری 6 در بازارهای جهانی با موتورهای مختلفی عرضه می‌شود ولی تنها در نسخه 630i به بازار ایران راه پیدا کرد. موتور به کار رفته در این نسخه حجمی معادل 3.0 لیتر و 6 سیلندر دارد و قادر است 272 اسب بخار قدرت و 315 نیوتن متر گشتاور تولید کند. این قدرت به وسیله جعبه دنده 6 سرعته اتوماتیک با قابلیت انتخاب حالت اسپرت و معمولی به چرخ‌ها انتقال پیدا می‌کند. به این ترتیب ب ام و 630i خودرو نسبتا چابکی است و می‌تواند نیازهای شما از یک خودرو اسپرت را بر طرف سازد.